arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۰۴۰۱
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۰ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۴

امشب آسمان شهاب باران میشود

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت:امشب 22 مرداد بهترین زمان برای مشاهده بارش شهابی پرساووشی در آسمان سراسر کشور است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


صفحه خواندنی ها را از اینجا دنبال کنید

مهندس مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: امسال سالی خوب برای رصد شهاب های بارش شهابی پرساووشی خواهد بود؛ نبود نور ماه عامل اصلی ایجاد این ویژگی است . 
وی افزود: شب های 21 و 22 مرداد 94 زمان اوج بارش شهابی پرساووشی است که برخی به غلط با خذف پ در زمان فارسی با تلفظ نام عربی به صورت برساووشی از آن یاد می کنند. 

عتیقی خاطر نشان کرد: دنباله دار سویفت تاتل عامل این بارش شهابی است که هر 133 سال یکبار خورشید را دور می زند و این جرم از سری دنباله دارهای میان دوره محسوب می شود، سرعت شهاب های این بارش 225 هزار کیلومتر در ساعت است. 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: آذر گوی که تحت عنوان شهاب سنگ طی هفته های گذشته گزارش شده بود از جمله آذرگوی های این بارش شهابی بوده که مشاهده آن در اوایل این ماه در آسمان دور از انتظار نبود. 

عتیقی، ZHR (میزان بارش ساعتی سمت الراسی) این بارش را 100 شهاب در ساعت عنوان کرد و گفت: البته باید توجه داشت که این تعداد از درون شهرها و به ویژه شهرهای بزرگ به مراتب کمتر است زیرا آلودگی هوا و آلودگی نور شدید شهرها، مزاحم مشاهده شهاب های یک بارش خواهند بود و چه بسا در شهرها بین 3 تا 10 شهاب بسته به آلودگی نوری هر شهر قابل مشاهده باشد. 

وی با اشاره به اینکه ارتفاع کانون بارش نیز در تعداد شهاب های قابل مشاهده موثر است، افزود: کانون این بارش صورت فلکی مشهور پرساووش است که در این شب ها حدود ساعت 22:30 دقیقه از افق شمال شرق آسمان بطور کامل طلوع می کند و در پایین صورت فلکی زن به زنجیر کشیده یا همان آندرومدا قرار دارد. 

عتیقی خاطر نشان کرد: بدیهی است شهاب ها از اطراف این صورت فلکی نورانی و در آسمان دیده می شود و نباید متوقع بود که از درون کانون بارش که همان صورت پرساووش است، قابل مشاهده گردد. 

وی در توضیح برای یافتن کانون بارش گفت: علاقمندان می توانند از امتداد شهاب ها در هر کجای آسمان که مشاهده کنند، با ترسیم خطی خلاف حرکت شهاب به کانون بارش برسند. 

عتیقی نیمه شب 21 و 22 مرداد را بهترین زمان برای مشاهده این شهاب ها عنوان کرد و گفت: از جمله ویژگی این بارش مشاهده آذرگوی ها و یا همان شهاب های بسیار پر نور است که حتی تا مدتی رد نور آنها پس از عبور در آسمان دیده می شود. 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، میزان درجه جابجایی هر شهاب در آسمان ، تعیین حد قدری شهاب ها، صورت فلکی مورد مشاهده در مسیر شهاب، تعداد آذرگوی ها و شمارش تعداد شهاب ها را از جمله کارهای علمی عنوان کرد که علاقمندان برای تهیه گزارش از این بارش و اساسا هر بارش شهابی انجام می دهند. 

عتیقی افزود: عکاسی از بارش شهابی ترجیحا با لنز زاویه باز و با مدت زمان نوردهی تا لحظه عبور یک شهاب از جلوی لنز دوربین از دیگر کارها برای ثبت بارش های شهابی است. 

وی تهیه اسکچ و یا همان ترسیم با دست آزاد از شهاب های مشاهده شده را از دیگر کارهای آماتورهای ستاره شناسی در اقصی نقاط جهان عنوان کرد. 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: مشاهده شهاب ها برای چشم انسان هیچگونه خطری ندارد و در حقیقت ذرات میلی متری و میکرومتری هستند که در فاصله 100 تا 150 کیلومتری از سطح زمین در برخورد با جو ، اتم های جو را برانگیخته نموده و نور فلورسانی از خود ایجاد می کند که هرگز به زمین نمی رسند. 

عتیقی خاطر نشان کرد: رصد بارش های شهابی نیاز به تلسکوپ و ابزار رصدی ندارد و علاقمندان می توانند صرفا با چشم غیر مسلح، این زیبایی خلقت را به دور از نور شهرها و در دل کوهستان ها مشاهده کنند. 

وی ادامه داد: انجمن نجوم آماتوری ایران در منطقه تاریخی الموت قزوین این بارش زیبا را با گروه پژوهشی خود مورد رصد و مطالعه قرار خواهد داد. 

عتیقی گفت: بارش های شهابی بعدی بارش جباری در مهر و بارش مهمتر از آن بارش شهابی اسدی در اواخر آبان خواهند بود.
نظرات بینندگان