arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۰۴۰۴
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۱ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۴

شرط ابتکار برای اجرای طرح‌های صنعتی در سواحل

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: سازمان مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی کشور باید استاندارد جدیدی از مباحث توسعه ای را مطرح کند و در اجرای مطالعات و ارزیابی های زیست محیطی و نظارت ، الگوی سایر نقاط کشور شود .

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در نشست مشترک با اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی کشور با یادآوری رویکرد دولت تدبیر و امید بر اجرای فعالیت های صنعتی و عمرانی بر اساس ملاحظات جامع و آمایش سرزمینی تاکید کرد: هر گونه توسعه در کشور باید بر اساس ظرفیت زیستی مناطق صورت بگیرد و نباید همچون سال های گذشته فشارهای سیاسی بر اجرای تصمیمات سایه بیفکند.

وی با اشاره به آسیب هایی که بر ارکان محیط زیست کشور در حوزه آب و خاک و هوا وارد شده است، تاکید کرد: توسعه مناطق بایستی بر اساس آمایش سرزمین و مبتنی بر مطالعات راهبردی زیست محیطی باشد .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خواستار انجام مطالعات کلان راهبردی در مناطق آزاد کشور شد و از مقامات ارشد سازمان مناطق آزاد خواست ارزیابی استرتژیک را دنبال کنند .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست سپس به موضوع ایجاد مجمتع فولادی و پتروشیمی در چابهار و سواحل مکران اشاره کرد و گفت: نگرانی ما از این دو صنعت آلاینده و نیازمند آب، وسعت محدود گردش آب و وجود جنگل حرا و زیستگاههای حساس منطقه است.

وی با بیان اینکه مخالف توزیع فعالیت های صنعتی در سواحل نیستیم ، بر لزوم انجام ارزیابی استراتژیک در منطقه آزاد چابهار برای اجرای هر طرح توسعه ای تاکید کرد و گفت: سند آمایش سیستان و بلوچستان که به زودی نهایی خواهد شد نیز می تواند در این زمینه راهگشا باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اثرات تجمعی فعالیت های صنعتی در سواحل مکران و چابهار با جاذبه گردشگری و بار جمعیتی بالا، ما را نگران می کند و لذا باید با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست برای تک تک طرح های ارائه شده از سوی مناطق آزاد، ارزیابی دقیق زیست محیطی صورت بگیرد و به جای تجمیع این صنایع در سواحل مکران، از ظرفیت سایر مناطق حاشیه سواحل دریای عمان بهره گیری شود تا حتی الامکان فشار بر خلیج چابهار کم شود.

معاون رییس جمهور با اشاره به تغییرات آب و هوایی در جهان ، پیشروی آب بطرف سواحل بر اساس ارزیابی های کنوانسیون تغییرات آب و هوا را خطاب به مدیران ارشد مناطق آزاد یادآور شد .

وی گفت: بر این اساس ، ظرف 5 تا 20 سال آینده سواحل افزایش سطح دریاها را تجربه خواهند کرد و لذا تمام شهرهایی که با دریای آزاد ارتباط دارند تحت تاثیر بالا آمدن سطح آب دریاها قرار خواهند گرفت .

سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست هم در این نشست ، ایجاد مجمتع فولادی و پتروشیمی به عنوان دو صنعت نیازمند آب و آلاینده در چابهار و سواحل مکران را در تعارض با ملاحظات زیست محیطی منطقه عنوان کرد و با تاکید بر اینکه منطقه تحمل این فشار اکولوژیک را ندارد، گفت: در احداث این دو مجتمع، توسعه صنعتی و تولید مهمترین توجیه بوده و مسایل اجتماعی و ارزیابی زیست محیطی به خوبی رعایت نشده است.

براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، معاون سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه توسعه در مناطق آزاد، بر اساس درخواست سرمایه گذار انجام می شود نه بر اساس طرح آمایش سرزمینی و ارزیابی های زیست محیطی، خواستار بازنگری در فعالیت و چارچوب توسعه در مناطق آزاد کشور شد و تاکید کرد: سیمای توسعه صنعتی تجاری و اقتصادی مناطق آزاد باید بطور شفاف مشخص شود .
نظرات بینندگان