arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۰۶۴۹
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۲۱ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۴

نامزد ریاست جمهوری آمریکا: توافق با ایران توافق نبود، یک سری امتیاز به دشمن بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سناتور مارکو روبیو که از مخالفان اصلی توافق ایران و 1+5 محسوب می‌شود امروز گفت که توافق وین اصلاً توافق نیست بلکه یک سری امتیاز به دشمن ایالات‌متحده آمریکا بود.

به گزارش فارس، سناتور مارکو روبیو که از مخالفان اصلی توافق ایران و 1+5 و کاندیدای دور آتی ریاست‌جمهوری کشورش است، امروز در میان دیگر مخالفان توافق حاضر شد و دلائل موضع‌گیری‌‌های خود را توضیح داد.

روبیو ابتدا به ضعف‌های مهم توافق وین از نظر خود پرداخت و گفت: «دو اشکال بزرگ در این توافق دیده می‌شود، یکی عدم تضمین دسترسی هرکجا-هر زمان برای بازرسان و دیگری حفظ توان تولید موشک‌های بردبلند برای ایران.»

سناتور روبیو باز هم از منظر خویش، توافق وین را تفسیر کرد و ادامه داد: «این توافق نبود، یک سری امتیاز بود که به ایرانیان دادیم.»

روبیو ادامه داد: «با این امتیازاتی که به ایران و کوبا دادیم، ملت خود را به خطر انداختیم.»

خطر کوبا که این سناتور جمهوری‌خواه از آن سخن می‌گفت، سفر امروز جان کری به هاوانا و از سرگیری رسمی روابط دیپلماتیک با کوبا پس از حدود 50 سال است.

روبیو در خصوص «خطر حاصل از برقراری رابطه با کوبا» گفت: «دولت کوبا حامی تروریست‌هاست و برقراری رابطه با این دولت، موقعیت اخلاقی ما را در برابر جهانیان به خطر انداخت ... برقراری رابطه میان ایالات‌متحده آمریکا و کوبا، به یک دولت نامشروع، مشروعیت می‌دهد.»

روبیو باز هم به داستان توافق ایران بازگشت. سناتور مخالف گفت: «اگر سناتورها نتوانند جلوی تصویب این توافق را بگیرند، تهدیدی تاریخی ملت متوجه ملت آمریکا می‌شود.»

سناتور جمهوری‌خواه که برای شرکت در انتخابات 2016 ریاست‌جمهوری کشورش اعلام آمادگی کرده، پس از برشمردن خطرات ناشی از توافق هسته‌ای، 3 راه حل برای دور کردن این خطرات پس از نشستن بر رکسی ریاست‌جمهوری آمریکا را بر شمرد.

روبیو گفت: « ... در آن هنگام به عنوان رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، ابتدا سریعاً دوباره تحریم‌ها(ی لغو شده) را اعمال می‌کنم؛ سپس مطمئن می‌شوم نیروهایمان در منطقه در موقعیتی هستند که بتوانند آمادگیشان را به دیگران نشان بدهند و توان استفاده از گزینه نظامی را برای ما حفظ کنند.»

روبیو سومین اقدام پساانتخاباتی خود را اینگونه توضیح داد: «سپس با ایرانیان توافقی جدید امضاء می‌کنم، توافقی که نه در 10 سال آینده و نه هیچ‌وقت، اجازه داشتن برنامه هسته‌ای به آنها ندهد.»
نظرات بینندگان