arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۱۱۹۱
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۷ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۴

فعالترین مرز ترانزیتی کشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان هرمزگان گفت: در ارزیابی‌های صورت گرفته سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، بندرعباس به عنوان فعالترین مرز ترانزیتی کشور معرفی شده است.

علیرضا مجرد در جمع خبرنگاران افزود: این مرز با فعالیت شبانه روزی خود در چهار ماه نخست سال توانست در مجموع 21.9 درصد از ترانزیت ورود کالا به کشور را به خود اختصاص دهد و در بین 16 مرز ترانزیتی به عنوان فعالترین و مهمترین مرز کشور انتخاب شود.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون 954 هزار و 968 تن کالا از طریق بندرعباس به دیگر مرزهای کشور ترانزیت شده است. بیشترین کالاهای ترانزیتی شامل مواد سوختی، انواع ترکیبات شیمیایی، پنبه، لوازم خانگی، مصالح ساختمانی و موادغذایی بوده است. مرزهای باشماق، بازرگان، لطف آباد و سرخس از دیگر مرزهایی است که پس از مرز بندرعباس در جایگاه بعدی ترانزیت ورود کالا به کشور قرار دارند.

مجرد به میزان ترانزیت کالا در کشور اشاره کرد و گفت: در این مدت بیش از 4 میلیون و 351 هزار تن کالا از مرزهای کشور ترانزیت شده است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های هرمزگان همچنین فعال ترین مرز ترانزیت خروج کالا در کشور را بندرامام، بندرعباس، لطف آباد و بازرگان معرفی کرد و گفت: از آغاز سال تاکنون چهار میلیون و 351 هزار و 351 تن کالای ترانزیتی از مرزهای کشور خارج شده است. از این میزان، سهم بندرعباس در ترانزیت خروجی 470 هزار و 65 تن بوده است.

وی بیان کرد: کریدور جنوب به شمال یکی از مهمترین کریدورهای بین المللی است که از مرز بندرعباس و استان هرمزگان گذر می‌کند و قاره آسیا را به اروپا، متصل و نیازهای مواد اولیه کشورهایی همانند ترکمنستان، قزاقستان، گرجستان، آذربایجان، ارمنستان، روسیه، ازبکستان و ترکیه فراهم می‌کند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان