arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۱۲۱۰
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۸ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۴

LEZ به محدوده «کاهش» تبدیل شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا از جایگزینی طرح زوج و فرد با طرح جدید به نام محدوده «کاهش»مخفف عبارت «کاهش آلودگی هوای شهر» و به جای مخفف انگلیسی LEZ انتخاب شده است ؛خبر داد.

دکتر وحید حسینی، پیشینه مطالعات کارشناسی این طرح را به دو سال پیش نسبت داد و گفت:«منابع متحرک آلودگی هوا در تهران شامل انواع خودروها حدود ۸۰ درصد آلودگی تولیدی تهران را شامل می‌شوند. این میزان البته به جز آلودگی ورودی از مرز و فضاهای پیرامونی تهران است. »

او ادامه داد:«بررسی های کارشناسی نشان داد خودروهای کاربراتوری تولیدی و وارداتی ماقبل ۱۳۸۲ حدود ۱۰ درصد ناوگان سواری تهران را شامل می شوند اما در حدود ۴۵ درصد از کل آلودگی ناشی از ناوگان سواری تهران متعلق به آنهاست.»

او افزود:«علاوه بر این خودروهای دیزلی بدون هیچ تجهیزات کنترل آلایندگی مانند فیلترهای جاذب دوده که در همه جای دنیا استفاده می شود در تهران تردد می کنند و نقش بسیار موثری در افزایش آلودگی هوای تهران دارند. در حال حاضر در بیشتر شهرهای جهان رعایت استاندارد یورو ۶ در خودرهای دیزل اجباری شده است اما در تهران دوده بسیار خطرناک دیزل بدون هیچ فیلتری مستقیم وارد هوای تهران می‌شود.»

«حسینی» در مورد آلودگی موتورسیکلت‌ها گفت:«موتورسیکلت های در حال تردد در تهران حدود یک میلیون دستگاه هستند و عمده آنها از نوع کاربراتوری و بدون کاتالیسیت و در حجم موتور ۱۲۵ سی.سی وارد بازار شده اند. در شرکت کنترل کیفیت هوا به سفارش سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور،تعداد زیادی از این موتورها را مورد آزمون آلایندگی قرار دادیم و نتایج بسیار تاسف بار و نگران کننده بود چرا که متوسط آلودگی تولیدی یک موتورسیکلت حدود ۱۵ گرم به ازای هر کیلومتر پیمایش است. این در حالی است که یک خودروی یورو ۲ صفر کیلومتر مانند پژو ۴۰۵ حدود ۲.۷ گرم بر کیلومتر آلودگی تولید می‌کند.»

این استاد دانشگاه  ادامه داد:« نتایج این بررسی ها ما را بر آن داشت که با بررسی تجربه سایر کشورها، محدوده ای را به عنوان محدوده کم انتشار (کاهش) در تهران پیش بینی کنیم که تردد خودروها و وسایل نقلیه آلاینده از در آن محدود شود.»

به گفته حسینی، این برنامه بسیار مدرن، مطالعه شده و مبتنی بر تجارب دنیا در خصوص سیاستگذاری کاهش آلودگی هواست.

او افزود:«در مطالعات اولیه برای اجرای این پروژه در تهران گروهی از مشاوران اروپایی را به کار گرفتیم و در نهایت طرحی برای تهران آماده شد که محدوده طرح زوج و فرد که عملا هیچ تاثیری بر کاهش آلودگی هوای تهران ندارد را به محدوده «کاهش» تبدیل کنیم. »

به گفته حسینی به موجب این طرح خودروهایی که سیستم سوخت رسانی کاربراتوری دارند، جزو گروه کلاس زرد تعریف می شوند و در محدوده کاهش اجازه تردد ندارند. او تاکید کرد عمده خودروهای موجود در شهر تهران، خودروهای انژکتوری تولید سال ۱۳۸۲ به بعد هستند که در رده بندی طرح کاهش جزو خودروهای کلاس سبز قرار می گیرند و می توانند در محدوده طرح کاهش با داشتن برگه معاینه فنی که گواهی سلامت خودرو است، تردد کنند.

او ادامه داد:« با اجرای طرح محدوده کاهش در تهران بر عکس طرح زوج و فرد، تنها ۱۰ درصد خودروها از کل ناوگان سواری اجازه تردد نخواهند داشت اما اجرای طرح محدوده کاهش به مراتب بیش از طرح زوج و فرد بر کاهش آلودگی هوای تهران موثر خواهد بود، چرا که این ۱۰ درصد جزو آلوده کننده ترین بخش‌های ناوگان هستند.»

حسینی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح تردد در شهر تهران را برای اکثریت خودرو‌های سواری آسان‌تر خواهد کرد، افزود:« مردم اطمینان داشته باشند با اجرای این طرح تعداد خودروهایی که هر روز مجاز به ورود به منطقه کاهش هستند، نسبت به طرح زوج و فرد افزایش می یابد و همه دارندگان خودروهای غیر آلاینده می‌توانند در این محدوده تردد کنند اما چون خودروها به صورت هدفمند و در واقعا بخشی از ناوگان که آلاینده بوده را حذف کرده ایم، شاهد اثر بخشی این طرح در کاهش آلودگی هوای تهران خواهیم بود.»

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا در ادامه از پلیس خواست تا در اجرایی شدن طرح محدوده کاهش همکاری کند. او گفت:«اجرای این طرح فقط از طریق دوربین ها و با نظارت تصویری پیاده سازی می شود و بار اجرایی مضاعفی برای پلیس نخواهد داشت اما درعین حال همکاری پلیس در اجرای این طرح به عنوان مجری محترم قانون و صادر کننده برگه تخلفات و جرایم بسیار کلیدی و تعیین کننده است.»
منبع: مهر
نظرات بینندگان