arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۱۲۹۷
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۱ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۴
ضو کمیته تحقیق و تفحص مجلس از بدهی بابک زنجانی

"اموال گمشده بابک زنجانی نزد رضاضراب است"

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عضو کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از بدهی بابک زنجانی در گفت‌و‌گو با روزنامه «زمان ترکیه»، گفت: «بیشتر اموال گمشده بابک زنجانی نزد رضا ضراب در ترکیه است».

به گزارش ایران، امیر عباس سلطانی،‌ در ادامه با اشاره به اینکه ثروت بابک زنجانی 5 میلیارد دلار است، گفت: «با توجه به اطلاعاتی که در دست داریم بابک زنجانی و رضا ضراب جدا از هم نیستند  و بخش اعظم  اموال بابک زنجانی که ایران به دنبال آن است پیش رضا ضراب است. در این پرونده زنجانی تنها نبوده و یک مافیای قوی پشت سر اوست که در روند رسیدگی به پرونده مانع ایجاد می‌کنند.وی در ادامه افزود این پول به ترکیه انتقال پیدا کرده و در چرخه اقتصادی ترکیه است به همین دلیل  احتمال همکاری مقامات ترکیه با ایران برای بازگرداندن این پول ضعیف است.»

سلطانی با اشاره به اینکه نام زنجانی چند ماه پیش از لیست تحریم‌ها خارج شد و ما انتظار داشتیم اموال به ایران برگردد، افزود: «حدس می‌زنیم از بازداشت شدنش خبر دار بوده و حساب هایش را خالی کرده است. به نظر مقامات قضایی، دارایی زنجانی 5 میلیارد دلار است. طبق گفته‌های خودش هم دارایی اش این رقم را تأیید می‌کند  اما اموال کشف شده بسیار پایین تر از این رقم است. ما فکر می‌کنیم این پول بین افراد دیگری تقسیم شده یا زنجانی شرکای نامعلومی  داشته است. بیژن زنگنه  وزیر نفت هم  تأیید کرده این میزان دارایی  نسبت به  مقدار نفت فروخته شده   بسیار کم است. متأسفانه در این مدت فقط  بابک زنجانی به ما گفته آزادم کنید تا بدهی ام را بدهم».

سلطانی با بیان اینکه  تأخیر به نفع زنجانی است و او دارد وقت تلف می‌کند تا افرادی که با او همکاری کرده‌اند برای انجام دادن کارهایشان وقت داشته باشند، گفت: «مطمئنم که بابک زنجانی هیچگونه همکاری با ما نخواهد کرد. مدام اعترافاتش را عوض می‌کند و اطلاعات نمی‌دهد. ما سعی می‌کنیم که نگذاریم موضوع فراموش شود،  اما مقامات قضایی خواسته‌اند که در مورد پرونده با رسانه‌ها زیاد  صحبت نکنم در حالی که طبق قانون اساسی وظیفه و حق من به عنوان نماینده مجلس است.»

وی با یادآوری اینکه با وجود حق نمایندگان برای ملاقات با زنجانی و تحقیق و تفحص درباره آن با این تقاضا کتباً موافقت نشده است، اظهار داشت: «این تحقیق و تفحص نباید محدود به بابک زنجانی شود. باید از تمامی کسانی که در این پرونده نامی از آنها هست مثل رضا ضراب  تحقیق شود. اما خانواده او توسط دو نفر از نمایندگان از من خواستند که نامی از او نبرم. اما در مورد او ما سند داریم.»

سلطانی با تأکید بر وجود اسنادی که از رابطه ضراب و زنجانی خبر می‌دهند، از لزوم پیگیری این اسناد با همکاری مسئولان ترکیه خبر داد و گفت: «چون به نظر ما این دو نفر جدا از هم نیستند. باهم همکاری داشته‌اند و طبق اسنادی که من دارم پول‌هایی که ما دنبالش هستیم  در کنترل رضا ضراب است. بخشی از پول‌های بابک زنجانی پیش ضراب است.»

عضو کمیته تحقیق و تفحص مجلس با اشاره به برخی مانع تراشی‌ها در مسیر تحقیقات،  درباره احتمال محاکمه برخی مسئولان دولت گذشته در این پرونده گفت: «چیزی که شاهدش هستیم این است که بعضی از  کسانی که در دوره قبل بر سرکار بودند یا هنوز مسئولیت دارند  نمی‌خواهند پرونده جلو برود یا مانع پیشرف آن می‌شوند. در نطق مجلس هم این را گفتم. بابک زنجانی به تنهایی کلاهبرداری نکرده است. پشت سر او یک مافیای پر قدرت از پیشرفت تحقیقات جلوگیری می‌کند».
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
مستمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۷
0
0
اشكال كار ما ايرانيها اينستكه هميشه سخت ترين روش را براي حل مشكلات انتخاب ميكنيم ، در حاليكه عالم و آدم ميدانند شركاء و همدستان واقعي بابك زنجاني كه راه دستيابي او به ميلياردها دلار ثروت اين مملكت راهموار كردند در همين مملكتند و آزادانه زندگي ميكنند تازه بفكر افتاده ايم پاي جوان ديگري كه ساكن در كشوري ديگر و دور از دسترس است را به معركه بكشانيم تا او هم منكر شود و روز از نو ، آيا با احضار و محاكمه عوامل و همدستان داخلي بابك زنجاني ، بيت المال سهل الوصولتر نيست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۷
0
0
می دونم این حرف من رو درج نمیکنید. ولی بخش اعظمی از پولهای بابک زنجانی نزد فردی به نام "حمید. م" اهل مشهده که صاحب یک آژانس هواپیمایی است و هم اکنون در بازداشت است. این فرد کلاه بابک زنجانی رو هم برداشته و از آنجایی که هیچ یک از اموال رو به اسم خودش نزده و یک پول شوی قهار است بازپس گیری اموال از وی کار بسیار سختی است!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۷
0
0
من یک بانکی هستم و می دانم رد پول را به آسانی میشه پیدا کرد .والسلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۷
0
0
خدا بخواهد همه چیز افشا میشود.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۷
0
0
چشم آقای احمدی نژاد و دولت پاکش و همه حامیانش فانوووووووس...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۷
0
0
سلام. چرا قسمت وبگردی لینکهاش باز نمیشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۹
0
0
این حرفا فایده نداره. هنر اینه که خبر دستگیری و بازداشت و زندانی و محاکمه و اعدام و برگشت اموال رو به خزانه بگید .
نظرات بینندگان