arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۱۷۹۸
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۸ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۴

صادق خرازي: پيش بيني نتيجه انتخابات بسيار سخت است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئيس شوراي مرکزي حزب نداي ايرانيان گفت: پيش بيني نتيجه انتخابات در اين دوره بسيار سخت است.

سيد محمد صادق خرازي در سخنراني امروز خود در همايش استاني حزب نداي ايرانيان در جمع مسئولان شعب استاني گفت: نداي ايرانيان در يک سالگي کار خود به شکوفايي رسيده است. اميدواريم بتوانيم درراهي که وحدت داريم، موفق و مستحکم باشيم و بر اساس وحدت کار خودمان را ادامه بدهيم.

خرازي در ادامه به شرايط روز جامعه و تحولات سياسي کشور اشاره کرد و گفت: تحليلي که از شرايط روز در بعد کلان ملي و بعد بين المللي داريم و امروز هم هست تصور مي کنم که يکي از ضروريات و مقتضيات زندگي جمعي کساني که کار سياسي مي کنند اين باشد که همواره رصد خانه هاي فردي و جمعيشان بتواند وضعيت را رصد و ارزيابي کند.

وي در ادامه افزود: پيچيدگي هاي جامعه ما در اين دوره قابل مقايسه با هيچ دوره اي از تاريخ بعد از انقلاب نيست. هرچه جامعه جلوتر مي رود غناي فهم مدنيت جامعه بالاتر مي رود اگرچه کنشگران سياسي آموزش چنداني براي مديريت فضاي سياسي نديده اند و اين مردم به عنوان مهم ترين و اساسي ترين معيارهاي تصميم گيري و تصميم سازي که نهايتا رايشان در صندوق ها باعث تحولات اجتماعي مي شود.

خرازي در ادامه يادآور شد: امروز مردم قدرت، بينش و ارزيابي و تحليل بي نظير خود را دارند به اين دليل که مجموعه حاکميت امروز پشت ملت قرار گرفته است و مي شود گفت مردم پيشاپيش تحول خواهي هستند جريانات سياسي توانسته اند تاثيرات بسيار جدي را در ادبيات سياسي جامعه بگذارند .
رئيس شوراي مرکزي حزب نداي ايرانيان تصريح کرد: بي ترديد اگر خواست مردم و از طرفي مقاومت مردم نبود بعيد بود که در بعد داخلي به انسجام در موضوع مذاکرات برسيم و فقدان موفقيت بين المللي را مي توانستيم به همراه داشته باشيم .

وي افزود: اگر مردم پاي صندوق راي بيايند و با آن غريبه نباشند و انفکاک و جدايي بين مردم و جامعه نخبگان پديد آيد. روند تحولات جامعه به سمت رشد و تعالي است. اينکه نظر چه تفکري يا چه حزبي در جامعه جاري و ساري شود بستگي به وضعيت جامعه و ميزان تاثيرگذاري در جامعه و مردم دارد يک شاخصه بسيار مهم ي که بايد ارزيابي کنيم نقش مردم است . نظر سنجي را که ديدم 80 درصد مردم از توافق هسته اي حمايت مي کنند و از طرفي بيش از 87 درصد مردم مي گويند اگر امريکايي ها زير توافق بزنند ايران نبايد کوتاه بيايند در نظر سنجي ديگري نشان داد که بيش از 83 درصد مردم مي گويند ما انرژي هسته اي را مي خواهيم و بيشتراز 90 درصد بين جنگ و صلح؛ جنگ را انتخاب کردند و استقلال را بالاي 93 درصد تضمين کردند.
رئيس شوراي مرکزي حزب نداي ايرانيان در ادامه افزود: اين نظر سنجي توسط يکي از موسسات مربوط به مجله اکونوميست است که در ايران مجوز دارد نه موسسات دولتي اين نظرسنجي در رابطه با تحولات داخلي ايران 55-57 درصد گفته اند دولت در بعد سياست داخلي و اقتصادي ناموفق عمل کرده است.
خرازي تصريح کرد:‌ جمعيت اصلاح طلبان 20 -25 درصد و جمعيت اصولگرايان 30-35 و بقيه جامعه خاکستري مردم داوري خودشان را دارند امروز سطح بينش و شعور اجتماعي مردم بالامي رود.

اين فعال سياسي در ادامه افزود: نخبگاني که با جامعه هميشه در تناقض و تنافر بودند نخبگاني که روشنفکري کشور را ترسيم مي کردند و همواره جدا از مردم ايران بوده اند از شاخصه هاي جامعه مدرن اين است که همه در آن يکديگر را نقد مي کنند. اين اتفاق خوبي است که در جامعه رخ داده است.

وي همچنين در ادامه افزود: من دولت روحاني را يک دولت، موفق و با تدبير مي دانم. دولت فعلي دولتي است که تصميمات عجولانه نمي گيرد و با تدبير حرکت مي کند دولت تا کنون توانسته است، تورم را به خوبي کنترل کند. به هر حال تحولات کشور در جهت مثبت حرکت مي کند.

خرازي همچنين در ادامه افزود: همين روند نقد پذيري توسط فعالين سياسي و جامعه نشان از سلامت جامعه دارد.
وي همچنين درادامه درخصوص نتيجه انتخابات گفت: پيش بيني نتيجه انتخابات در اين دوره بسيار سخت است. هيچ کس نمي تواند ادعا کند صددر صد تاييد صلاحيت شده، راي آورده و بر کرسي هاي مجلس خواهد نشست. بي ترديد اصلاح طلبان تنها با انسجام و اتحاد مي توانند در انتخابات آتي نقش موثري ايفا کنند.نداي ايرانيان در مجموع در چارچوب اصلاحات گام برمي‌دارد.

خرازي در نشست روساي شعب نداي ايرانيان افزود:ما در جريان اصلاحات يک فصل الخطاب ميشناسيم و ان هم آقاي خاتمي هست. بايد در برابر حملات و اتهامات اخلاق مدارانه برخورد کرد. ما در جريان اصلاحات با کسي رقابت نداريم. ما نقدهاي منصفانه را مي پذيريم و عمل مي کنيم.
وي همچنين در مورد کنگره حزب اتحاد گفت: ما به دوستانمان در حزب اتحاد تبريک مي گوييم وبه آنها کمک خواهيم کرد. اميدوارم اين گروه جديد هم موفق باشند اگر ما در روش ها در اصلاحات با برخي گروه ها تفاوت داريم اما در ترميونولوژي اصلاحات با آنها اختلافي نداريم. ما يک رهبر را در اصلاحات مي شناسيم و آن خاتمي است. اين فضاهاي سياسي اخير، تنها بادهاي موسمي است. براي وحدت اصلاح طلبان اگر نياز به سخنراني يا مقاله يا سکوت باشد اين کار را انجام خواهيم داد.
منبع: فارس
نظرات بینندگان