arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۲۰۵۵
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۶ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۴

المعلم: برای مذاکره با کردها آماده‌ایم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر خارجه سوریه در دیدار با هیات رسانه‌های مصر در دمشق با اشاره به نقش این کشور در منطقه، از توافق هسته‌ای ایران استقبال کرد و گفت سوریه در جنگ با تروریسم بهای موضع‌گیری‌های خود را در قبال مسایلی از جمله مساله فلسطین می‌پردازد.

به گزارش ایسنا، ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه پس از دیدار با هیات رسانه‌ای مصر در دمشق در گفت‌وگویی مفصل با روزنامه "الاهرام" ضمن اشاره به روابط کنونی مصر و سوریه و آینده این روابط تاکید کرد: مردم سوریه برای پیروزی استوار و مصمم هستند. ما نیز به نقش آفرینی مصر در حل بحران سوریه چشم دوخته‌ایم و امیدوار هستیم که مصر نقش و جایگاهی که شایستگی آن را دارد بازیابد؛ زیرا زمانی که مصر نقش سیاسی خود را بازیابد شرایط بسیار تغییر خواهد کرد. رژیمی که تصمیم به کاهش روابط قاهره ‌و دمشق گرفت (محمد مرسی) کنار رفته است و ما امیدوار به از سرگیری روابط هستیم. مصر نه یک جامعه انسانی بلکه حامل پیامی در تحکیم روابط عربی است و هر شکافی در کالبد کشورهای عربی به کل این جسم آسیب خواهد زد ما هم کاملا مطمئن هستیم که عبدالفتاح سیسی (رئیس جمهور مصر) و وزارت امور خارجه مصر می‌داند چه کارهایی می تواند انجام دهد.

وی در پاسخ به سوالی درباره تحولات سیاسی سوریه و برخی اخبار مبنی بر تغییر موضع روسیه نسبت به دمشق و نزدیکی روابط دو کشور آمریکا و روسیه به هم گفت: همگرایی دو کشور روسیه و آمریکا حتما به نفع سوریه خواهد بود نه برعکس و دلیل این سخن هم اظهارات اخیر لاوروف (وزیر خارجه روسیه) در دیدار با همتای ایرانی‌اش در مسکو است. تحلیل‌ها نیز نشان می‌دهد که تمامی کسانی که علیه ما توطئه می‌کنند خود بحران زده و ناامید هستند. آمریکا بیش از یک سال است که ائتلاف ضد داعش را تشکیل داده و بدون اینکه تاثیری بر وضعیت نبردهای میدانی داشته باشد پایگاه‌های تروریست‌ها را بمباران می‌کند این بمباران‌ها می‌توانند خاک سوریه را به آتش بکشند اما نمی‌توانند کنترل این مناطق را به دست آورند و هر چه دشمنان بر کناره‌گیری بشار اسد، رئیس جمهوری بیشتر اصرار ورزند، مردم مانند دریچه اطمینانی بیشتر دور وی حلقه خواهند زد.

وزیر خارجه سوریه که پیشتر طرح ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای تشکیل ائتلافی میان سوریه، عربستان، اردن و ترکیه برای مقابله با تروریسم را "معجزه" خوانده بود در این باره تاکید کرد: این معجزه هنوز رخ نداده و آن هم به یک دلیل ساده دارد این که آمریکا هنوز کاری انجام نداده است. ما به صورت جدی این طرح را دنبال می‌کنیم ما راهی بهتر از طرح ائتلاف آمریکایی برای مبارزه با داعش یافته‌ایم و اگر به تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت در خصوص تروریسم عمل شود به قطعنامه دیگری نیاز نیست. کشورهای دشمن سوریه گمان می‌کنند سرنگونی دولت سوریه امکان دارد. ما می‌گوییم همانگونه که در ایجاد تفرقه در سوریه این مدت اخیر ناتوان بودید در سرنگونی سیاسی این کشور نیز موفق نخواهید شد.

این مقام سوری راه حل سیاسی بحران سوریه را با توجه به اختلاف نظر طرف‌های مختلف سوری در اصولی دانست که ضامن رعایت حاکمیت و وحدت ملی سوریه باشد و همه طرف‌ها متعهد به رعایت آن باشند.

وی در ادامه بازگشت به نقطه صفر را در سوریه ناممکن دانست و تاکید کرد باید به شکاف‌ها و مشکلات به وجود آمده معترف بود و برای اصلاح آنها تلاش کرد.

المعلم تاکید کرد: می‌توان با هر مخالف سوری که سوریه را به رسمیت بشناسد و تروریسم را محکوم کند و تنها به دنبال اصلاحات باشد، پشت میز مذاکره نشست.

این مسئول سوری درباره اظهارات اخیر استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه نیز گفت: د‌ی‌میستورا درباره سوریه جانبدارانه عمل می‌کند و در انجام ماموریت خود حرفه‌ای نیست و جنایات تروریست‌ها را در سوریه نادیده می‌گیرد.

وزیر خارجه سوریه درباره بحران موجود در این کشور نیز گفت: این یک جنگ جهانی علیه ماست و سوریه در این جنگ بهای موضع‌گیری‌های خود را می‌پردازد و اوضاع کنونی در سوریه بهای مشارکتش در آزادسازی کویت، مخالفت با صدام در جنگ اول خلیج فارس و حمایت از مساله فلسطین است. غرب هم تنها به دنبال خواسته‌های اسرائیل است و اکنون پس از عراق تلاش می‌کند مصر را با توطئه تضعیف کند اما موفق نمی‌شود.

وی درباره راه حل نهایی بحران سوریه و احتمال آغاز شمارش معکوس تاکید کرد: در حال حاضر هیچ طرحی وجود ندارد برخی توافق ژنو را وسیله‌ای برای کنار گذاشتن دولت و برخی دیگر آن را آغاز توافقی میان سوری‌ها می‌دانند اما سوریه همچنان بر اصول خود در حل بحران سوریه تاکید دارد.

المعلم در ادامه با حمایت از توافق هسته‌ای ایران، اتهاماتی را که برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در خصوص ایجاد "فرقه‌گرایی" در منطقه به ایران می‌زنند را قاطعانه رد کرد وگفت : کشورهای عرب حوزه خلیج فارس که چنین ادعاهایی را مطرح می‌کنند، دلایل دقیق و منطقی خود برای دخالت ایران را بیاورند و تنها به اتهام زنی بسنده نکنند. اکنون که وزرای خارجه کشورهای اروپایی به عقد قراردادهای مختلف با ایران متمایل هستند چرا کشورهای عربی چنین موضعگیری درباره ایران دارند؟

وی درباره نشست ماه سپتامبر میان ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس در نیویورک پیش بینی کرد که موفقیتی در این دیدار حاصل نخواهد شد. وی گفت: تا آنجا که می‌دانیم موضع‌گیری کشورهای حوزه خلیج فارس در مورد ایران یکسان نیست. عربستان،‌ امارات و بحرین محافظه کاری می‌کنند اما من معتقدم اگر نشستی برگزار شود، موضع‌گیری صحیح‌تری در مورد حفظ روابط با ایران حاصل شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره گسترش نفوذ ایران در سوریه تاکید کرد: با صراحت تمام می‌گویم زمانی که همه پشت ما را خالی کردند کشورهای عربی از حمایت خود از سوریه دست برداشتند واتحادیه عرب عضویت سوریه را به حالت تعلیق درآورد، ایران از ما در برابر تروریسم و اسرائیل حمایت کرد پس اعراب نمی‌توانند به سوریه و حزب‌الله بگویند از ایران دوری کند. ایران کشوری بزرگ در طول تاریخ در منطقه بوده و با توافق هسته‌ای ایران به کشوری بزرگ تبدیل شده است و این همان چیزی است که اوباما نیز به آن اقرار کرد. به همین دلیل هم هر درخواستی برای اعمال هرگونه محدودیت در این روابط قابل قبول نیست. ایران اولین کشوری است که سفارت اسرائیل را به سفارت فلسطین تغییر داد و روز جهانی قدس را در حمایت از فلسطین تعیین کرد. ایران همواره از مسائل کشورهای عربی حمایت کرده است.

ولید المعلم درباره طرح ترکیه برای ایجاد منطقه حائل در داخل مرزهای سوریه گفت: قطعا ما این طرح را که در قالب سیاست‌های خصمانه ترکیه مطرح شده را نمی‌پذیریم و من تاکید می‌کنم تروریسم به اصل خود باز خواهد گشت.

وزیر خارجه سوریه از تصمیم خارج کردن آتش بارهای پاتریوت آمریکا و آلمان از مرزهای مشترک سوریه و ترکیه استقبال کرد و گفت: ما هرگز به ترکیه حمله نخواهیم کرد؛ چرا که برای مردم این کشور که از سیاست‌های اردوغان و حزبش عصبانی هستند ارزش قائلیم.

وی درباره سفر محرمانه یکی از مقامات ترکیه به دمشق نیز اظهار داشت : این مسئول رئیس سابق ستاد ارتش ترکیه و یکی از اعضای حزب مخالف است که درخواست هماهنگی دو کشور برای مقابله با گروه‌های تروریستی را با خود به دمشق آورده بود البته ما بر این باوریم که حزب اردوغان با داعش نمی‌جنگد.

این مسئول سوری درباره پیام صالح فیاض، مشاور امنیت ملی عراق به دمشق که حامل پیامی از سوی اشتون کارتر،‌ وزیر دفاع آمریکا بود گفت: هیچ پیامی از آمریکا دریافت نکرده‌ایم اما در این دیدار درباره نبرد مشترک برای مقابله با داعش درمرزهای دو کشور گفت‌وگو کردیم.

وی در پایان تاکید کرد: کردهای سوریه نیز بخش مهمی از وقایع حاضر و آینده کشور هستند که در نبرد با داعش بسیار رنج کشیده‌اند و ما از آنان حمایت می‌کنیم.

وزیر خارجه سوریه در پایان درباره احتمال تشکیل کشور کردها در شمال سوریه با صراحت تاکید کرد: همانگونه که گفتم کردها بخشی از مردم سوریه هستند که حقوق خود را دارند و برای مذاکره با آنان در داخل مرزهای سوریه آماده هستیم.
نظرات بینندگان