arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۲۰۷۲
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۷ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۴

خلیج فارس بدون ناوهای هواپیمابر آمریکایی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بر اساس اعلام وزارت دفاع آمریکا، این کشور در مهرماه ناو هواپیمابر«یواس‌اس‌تئودور روزولت» را از خلیج فارس بیرون می‌برد و ناو بعدی در زمستان جایگزین خواهد شد اما تحلیلگران عرب، معتقدند این موضوع برای اعراب جای نگرانی ندارد.

به گزارش فارس، پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) اعلام کرده است که ناو هواپیمابر «یواس‌اس‌تئودور روزولت» در ماه اکتبر (مهر ماه) از خلیج‌فارس خارج می‌شود و ناو «یواس‌اس‌هری‌ترومن» تا زمستان وارد این آب‌های راهبردی نخواهد شد   و این اولین باری است که پس از 7 سال خلیج فارس برای یک دوره زمانی هرچد کوتاه‌مدت از ناو‌های هواپیما‌بر آمریکا خالی خواهد شد.

بر اساس گزارش وبگاه خبری «النهار»، مقامات نظامی آمریکا اعلام کرده‌اند که این «خلأ ناوی» در راستای حفاظت ضروری از ناوهای آمریکایی و افزایش درخواست‌ها برای استقرار ناوهای هواپیمابر در اقیانوس آرام اتفاق می‌افتد زیرا تنش‌های دریایی با چین افزایش یافته است.

در ادامه این گزارش آمده است: در سایه افزایش اختلافات داخلی درباره توافق هسته‌ای ایران، نمایندگان آمریکایی از این تصمیم مقامات این کشور انتقاد کرده و گفته‌اند این موضوع ممکن است پیامی اشتباه به جمهوری اسلامی ایران داشته باشد. نمایندگان معارض، اشاره به کاهش بودجه نظامی برای پر کردن این خلأ را از دست ندادند تا به نحوی به افزایش بودجه‌های دفاع تشویق کنند. تحلیلگران معتقدند که این خلأ کوتاه‌مدت خواهد بود و هیچ دلالت نظامی نخواهد داشت و آمریکا همچنان در راستای حفظ توان پاسخگویی به ایران، قدرت نظامی را در منطقه مستقر خواهد کرد.

النهار افزود: نیروی دریایی آمریکا در خلیج (فارس) و در مقدمه آن ناو هواپیمابر تئودورروزولت عنصری اساسی در تلاش‌های آمریکا برای حفظ آرامش و اطمینان متحدانش در شواری همکاری به شمار می‌رود. روال عادی این بود که پنتاگون حداقل یک ناو هواپیمابر را در منطقه حفظ می‌کرد اما این بار این روال به هم خورده است. این اتفاق (خلأ ناوی) در 7 سال پیش رخ داد اما این بار در حالی اتفاق می‌افتد که نگرانی‌ها در خلیج (فارس) در راستای لغو احتمالی تحریم‌ها از ایران و تعهدهای آمریکایی در قبال منطقه افزایش یافته است.

اعراب: بابت این اقدام نگران نیستیم
در مقابل تحلیلگران حوزه خلیج فارس تاکید کردند که رهبران این کشورها بابت این خلأ ناوی چندماهه نگران نیستند. «ریاض قهوه‌چی» مدیر اجرایی موسسه تحلیل نظامی خاورمیانه و خلیج فارس به النهار گفت: واشنگتن در برهه کنونی نمی‌تواند حضور نظامی خود را در منطقه کم کند و خارج کردن ناوهای هواپیمابر چیزی جز یک عملیات جابجایی معمول نیست و به زودی ناوی دیگر جایگزین خواهد شد.

در همین راستا «بلال صعب» کارشناس امور نظامی آمریکایی-خلیجی در موسسه مطالعاتی« آتلانتیک کاونسیل» به روزنامه «ناسیونال» گفت: رهبران خلیج (فارس) از  هر اقدام نظامی آمریکا نگران نیستند. خارج کردن ناو تئودور روزولت در زمان کنونی نماینده هیچ جایگزینی استراتژیک نیست و وضعیت ارتش آمریکایی در منطقه را زیاد تغییر نخواهد داد. این امر هیچ دلالت سیاسی و نظامی ندارد ؛ قدرت جنگی آمریکایی توانمندی در خلیج (فارس) وجوددارد.
نظرات بینندگان