arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۲۰۸۳
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۸ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۴

نصف النهار مبدا کج است!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دانشمندان اعلام کرده اند که در تعیین نصف النهار مبدا واقع در گرینویچ لندن اشتباه صورت گرفته و جی پی اس ها مشخص کرده اند که این محور 102 متر به طرف شرق متمایل است.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری اسپیس، نصف النهار مبدا که محققان طبیعت آن را در سال 1884 در محله گرینویچ لندن معین کردند، خطی فرضی است که از قطب شمال به قطب جنوب کشیده می شود و به عنوان نقطه مبدا در جهت یابی روی کره زمین به شمار می رود.

نصف النهار مبدا، شرق و غرب را از هم جدا می کند و پایه ای برای اندازه گیری زمان محسوب می شود و تمام مناطق زمانی بر اساس نقطه صفر طول جغرافیایی بنیان گذاشته شده اند.

اما جی پی اس ها به تازگی مشخص کرده اند که نصف النهار گرینویچ 102 متر به شرق متمایل است و بر روی نقطه صفر قرار ندارد. آژانس ملی اطلاعات مکانی دلیل این اشتباه را تاثیر توده های درون هسته زمین بر روی روش های اندازه گیری قدیمی معرفی کرده است.

در قرن نوزدهم طول جغرافیایی از روی موقعیت ستارگان مشخص شده بود. در آن زمان محققان به دنبال خط های افقی بر روی زمین بودند تا بر اساس آن مرکز زمین را معین کنند. بدین منظور از جیوه استفاده می شد.

ولی جی پی اس ها نشان می دهند که این روش نتایج دقیقی در بر نداشته است. زیرا توده سنگ های سنگین در هسته زمین جیوه را جذب و از خط افقی منحرف می کرده اند. گفتنی است که نیروی جاذبه سیاره ما با توجه به جنس و ساختارهای زیرزمینی هر بخش متغیر است.

در نتیجه طول جغرافیایی که در قرن نوزدهم مشخص شده است، به صورت عمودی قرار ندارد و این خط به هسته مرکزی زمین نمی رسد و از این روی نمی تواند محور درستی برای تقسیم بندی یکسان کره زمین باشد.

بر خلاف روش های گذشته، اندازه گیری های جی پی اس تحت تاثیر جاذبه زمین نیستند. آن ها خود را با ماهواره ها هماهنگ می کنند که به طور پیوسته موقعیت و زمان خود را ارسال می کنند.

به همین دلیل برای تعیین موقعیت یک مکان مشخص بر روی کره زمین، سیگنال های سه جی پی اس ماهواره ای در یک زمان مشخص کافی هستند تا نتیجه دقیقی به دست بدهند.
نظرات بینندگان