arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۳۷۸۵
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۷ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۴

شگردهای سودجویان در تصادفات ساختگی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تصادف ساختگی یکی از شگردهای افراد سودجو و گاه زورگیران است که با شگردهای خاص خود اقدام به اخاذی از افراد می‌کنند و ضمن آشنایی با راهکارهای قانونی و مدرک‌سازی، به اهداف خود می‌رسند.

به گزارش ایرنا، این سودجویان با ایجاد یک تصادف ساختگی مثل انداختن خود در جلو خودروها یا ایجاد خسارت‌های ساختگی برای خودروهایشان، اقدام به اخاذی کرده و با شگردهای خاص از افسران راهنمایی و رانندگی کروکی گرفته و ضمن مراجعه به شرکت‌های بیمه غرامت دریافت می‌کنند.
 
در یکی از پرونده‌های مرتبط به تصادف ساختگی دو مرد ٣٥ساله و ٤٠ساله اهل استان گیلان به دام پلیس افتادند. این دو متهم در بازجویی‌های پلیس آگاهی به ٤٧ فقره تصادف ساختگی در چند استان کشور اعتراف کردند.

 عاملان تصادفات ساختگی پس از مشکوک‌شدن و بررسی‌های دقیق مأموران پلیس‌راه به تصادف دو خودرو در جاده رشت -بندر انزلی لو رفتند. در مورد دیگری ١٠٤ نفر از اعضای باندی که اقدام به تصادف ساختگی می‌کردند، شناسایی و دستگیر شدند که مبلغ دیه دریافت‌شده از بیمه‌ها از سوی این باند به بیش از ٢٠ ‌میلیارد ریال می‌رسد.

 سرکرده اصلی این باند فردی ٢٩ساله بود که در اعترافات خود اذعان کرده در نقش تهیه‌کننده خودروها، سر صحنه تصادف حضور می‌یافت و با برخی هماهنگی‌ها برای مصدومان بدون انجام معاینات، گواهی مصدومیت صادر کرده و با تعیین طول درمان و میزان خسارات جسمی وارده، افراد را به شورای حل اختلاف ارجاع داده و پرونده تصادف ساختگی را به‌صورت واقعی تکمیل و پس از سیر مراحل قانونی و روند کاری پرونده ضمن صدور حکم نهایی از مراجع قضائی، برای پرداخت دیه به بیمه معرفی شده و مبالغ را دریافت می‌کردند.

از سوی دیگر، معاون مبارزه با سرقت‌های خاص پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری چهار زورگیر سابقه‌دار که با تشکیل باندی اقدام به زورگیری، سرقت تلفن‌همراه و گردنبندقاپی به شیوه ایجاد تصادف ساختگی کرده بودند، خبر داد. یکی از مال‌باختگان در اظهاراتش به کارآگاهان در ارتباط با این پرونده گفت: در منطقه سعادت‌آباد در حال تردد با خودرو بودم که ناگهان یک دستگاه موتورسیکلت با دو سرنشین، از سمت راننده با آینه ماشین تصادف کرد ترک‌نشین موتورسیکلت از موتور پیاده شد و برای دلجویی به سمت من آمد اما در یک لحظه و در زمانی که شیشه ماشین را پایین آورده بودم، ناگهان به سمت من حمله‌ور شد و پس از قاپیدن گردنبند به همراه همدست خود و در مسیر خلاف جهت حرکت خودروها از محل متواری شد.

 مال‌باخته‌ای دیگر با اشاره به سرقت تلفن‌همراهش، گفت: در خیابان امام‌خمینی‌(ره) بعد از خیابان شیخ هادی، ناگهان یک عابر پیاده اقدام به قاپیدن تلفن‌همراه بنده کرد و چند متر جلوتر با دو موتورسیکلت که منتظر او بودند از محل فرار کرد. با بهره‌گیری از اطلاعات به‌دست‌آمده و انجام چهره‌نگاری و نهایتا بانک اطلاعات مجرمین سابقه‌دار، کارآگاهان موفق به شناسایی یکی از اعضای گروه به نام مهدی شدند که بارها به اتهام ارتکاب جرایم کیف‌قاپی، زورگیری و سرقت‌های مقرون به آزار و اذیت دستگیر شده بود.

 با شناسایی تصویر «مهدی.ر»، شناسایی دیگر همدستان وی در دستور کار کارآگاهان اداره پنجم قرار گرفت و مشخص شد که «مهدی» پس از آنکه در اسفندماه سال ١٣٩٢ از زندان آزاد شده، مجددا و با همدستی سه مجرم سابقه‌دار دیگر اقدام به تشکیل گروه جدیدی از سارقان به‌عنف کرده است.

در نهایت با شناسایی مخفیگاه هر چهار عضو این گروه از سارقان در منطقه اسلامشهر، هماهنگی‌های لازم قضائی با شعبه دوم بازپرسی دادسرای ناحیه ٣٤ تهران انجام و هر چهار متهم در چهار عملیات هم‌زمان، در شهرستان اسلامشهر دستگیر و به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند. متهمان که چاره‌ای جز اعتراف نداشتند، صراحتا به ده‌ها فقره سرقت به شیوه‌های مختلف موبایل‌قاپی، زورگیری، کیف‌قاپی و گردنبندقاپی در تمامی مناطق تهران اعتراف کردند.
 
سرهنگ علیرضا جهانگیری، رئیس پلیس ترافیک شهری راهور در گفت‌وگو با «ایرنا» با اشاره به لزوم ایجاد سیستم یکپارچه پرداخت خسارت تصادف توسط شرکت‌های بیمه، گفت: رانندگان باید از پرداخت هزینه در سر صحنه تصادف به افراد سودجو اجتناب کنند و موارد را برای شناسایی این افراد به پلیس گزارش دهند.

 وی افزود: تصادف در جامعه از جمله مشکلاتی است که به وجود می‌آید که البته می‌توان آن را مدیریت کرد و خسارت‌های جانی و مالی را کاهش داد. وی اضافه کرد: قانون‌گذار برای اینکه زمان وقوع تصادفات بتواند از غیرمقصران تصادفات حمایت کند، تمهیدات لازم مثل بیمه اعم از بیمه شخص ثالث، خودرو و بدنه خودرو را از طریق راه‌اندازی شرکت‌های بیمه به‌عنوان چتر حمایتی ایجاد کرده است.

 رئیس پلیس ترافیک شهری راهور اضافه کرد: در این بین پلیس برای ایفای نقش خود در صحنه تصادف حاضر می‌شود تا مراجع قضائی و ذی‌صلاح بتوانند خسارات تصادفات را جبران کنند. جهانگیری گفت: پلیس ضمن روان‌سازی عبور و مرور در مواقع بروز تصادفات لازم است تا با توجه به اختیاراتی که قانون‌گذار تعیین کرده، گزارشی برای مراجع قضائی و ذی‌صلاح تنظیم کند تا حقوق شهروندی افراد تحقق یابد و مقصران حادثه به تناسب تخلفات، مورد مجازات، تعقیب و پیگیری قرار گیرند.

وی با اشاره به تصادفات خسارتی و جرحی، گفت: یک دسته از تصادفات به گونه‌ای است که افراد از شرکت‌های بیمه به لحاظ خسارات وارده هزینه می‌گیرند این در حالی است که در تصادفات خسارتی که افراد بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه دارند، تصادفات غیرواقعی اتفاق می‌افتد که در این بین طرفین با هم تبانی کرده و موضوع را تصادف جلوه می‌دهند تا بتوانند خسارات را به صورت نامشروع از مراجع قانونی دریافت کنند که این خسارت غیرحق است.

 جهانگیری اضافه کرد: در تصادفات تقلبی بیشتر تصادفات خساراتی اتفاق می‌افتد؛ در تصادفات فوتی یا جرحی عموما صحنه تصادف به هم نمی‌خورد تا مراجع براساس قوانین در صحنه حضور یابند اما در تصادفات خسارتی طرفین با هم تبانی یا به دلیل مشکلات سازمان و شرکت‌ها، مبادرت به تبانی می‌کنند که البته این گونه موارد نادر است.
نظرات بینندگان