arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۳۸۶۹
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۱ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۴

رئیس‌جمهوری گواتمالا ممنوع الخروج شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

خبرگزاری فرانسه از لغو مصونیت قضایی رئیس جمهوری گواتمالا از سوی پارلمان و ممنوع الخروج شدن وی توسط دادستان این کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، پارلمان گواتمالا روز سه شنبه مصونیت قضایی «اوتو پرز» رییس جمهوری این کشور را که اخیرا متهم به فساد مالی شده است، برداشت.

پارلمان گواتمالا به طور اجماع با لغو مصونیت قصایی «اوتو پرز» رییس جمهوری این کشور موافقت کرد. این اقدام زمینه را برای محاکمه وی که در نوع خود در تاریخ این کشور بی سابقه است، فراهم می سازد.

کارلومس هیریرا نماینده مخالف پارلمان در پی رای گیری طرحی که همه 132 نماینده مجلس به آن رای دادند، گفت: ما تصویب لغو مصونیت رییس جمهوری را اعلام می کنیم. رییس جمهوری محافظه کار گواتمالا با اعتراضات بی سابقه مردمی روبه رو است.

خبرگزاری فرانسه همچنین گزارش داد که دستگاه قضایی گواتمالا روز سه شنبه اوتو پرز رئیس جمهوری این کشور را ممنوع الخروج کرد.

این اقدام دستگاه قضایی گواتمالا اندکی پس از تصمیم تاریخی پارلمان که مصونیت اوتو پرز را لغو و شرایط را برای محاکمه وی به اتهام فساد مالی فراهم کرد، صورت گرفت.

دادستان کل گواتمالا در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که دادستانی از اوتو پرز رئیس جمهوری خواسته است تا کشور را ترک نکند و قاضی میگل آنخل گالوز نیز با این تصمیم موافقت کرده است.

بنا به اعلام رسانه ها اخیرا یک کمیسیون قانونگذاری از کنگره گواتمالا خواسته بود تا مصونیت رئیس جمهوری این کشور از پیگرد قانونی در یک پرونده فساد را بردارد، پرونده ای که تاکنون باعث به زندان افتادن معاون رئیس جمهور و استعفای کابینه اش شده است.

روکسانا بالدتی معاون سابق رئیس جمهوری گواتمالا هفته گذشته به اتهام دریافت 3.7 میلیون دلار رشوه برای آنکه به تاجران اجازه دهد از انجام وظایف مهم طفره روند، به حبس محکوم شد.
از سوی دیگر اخیرا تظاهرات گسترده علیه رئیس جمهوری گواتمالا برپا شد و معترضین خواستار استعفای وی شدند.

از سوی دیگر «اوتو پرز» رییس جمهوری گواتمالا اتهامات دادستانی آن کشور در ارتباط با فساد مالی علیه خود را رد و اعلام کرد که از مقام خود کناره گیری نخواهد کرد.

خبرگزاری رویترز دوشنبه گذشته از گواتمالا سیتی گزارش داد که «پرز» که یک ژنرال سابق ارتش گواتمالا است در یک برنامه ضبط شده تلویزیونی اعلام کرد که پولی از کلاهبرداری گمرکی که بازجویان به وی نسبت داده اند دریافت نکرده و وجدانش از این بابت راحت است.

پرز که 64 سال سن دارد در این برنامه تلویزیونی گفت: من استعفا نمی دهم و خود را تماما به فرآیند قانونی می سپارم.

وی از بابت رسوایی به وجود آمده در دولت وی که تاکنون استعفای چند وزیر و بازداشت 20 نفر را در پی داشته است از مردم عذرخواهی کرد و قویا هرگونه ارتباط با این رسوایی را که به 'لینه آ' (خط) معروف شده است، رد کرد.

رییس جمهوری گواتمالا با اشاره ضمنی به یک گروه سازمان ملل که همراه با دادستان های آن کشور در تحقیقات علیه وی دست دارد گفت که «آنها درصدد دخالت» در مردم سالاری گواتمالا هستند.
جمعه گذشته و پس از آنکه «روکسانا بالدتی» معاون سابق رییس جمهوری به اتهام ارتباط با رسوایی «لینه آ» بازداشت شد، «تلما آلدانا» دادستان کل گواتمالا همان روز خواستار استیضاح رییس جمهوری شد.

تاکنون چهار وزیر از جمله وزیران بهداشت و کشاورزی اعلام کرده اند که نمی توانند با دولت وی کار کنند.

مقامات دادستانی اعلام کرده اند که رییس جمهوری در راس این رسوایی که تاکنون 20 بازداشتی داشته است قرار دارد.

قرار است تا سه هفته دیگر دور اول انتخابات ریاست جمهوری گواتمالا برگزار شود.
نظرات بینندگان