arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۰۲۰
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۰۹ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۴

هنرنمایی انسان‌های اولیه در غارها

نقش و نگارهایی که گاه قدمت‌شان به بیش از 30 هزار سال می‌رسد، میراث فرهنگی اجداد بشر برای نسل‌های بعد است. این نگاره‌ها نه تنها نخستین تجربه‌های هنری انسان هستند، بلکه اطلاعات مهم و جالبی را درباره تاریخ جهان در اختیار باستان‌شناسان و مورخان هنری می‌گذارند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
غارنگاره‌های باستانی قصه‌هایی از هزاران سال پیش را بازگو می‌کنند. این نقاشی‌ها در کشورهای مختلف جهان دیده می‌شوند و وجه مشترک همه‌شان تصاویری است که از زندگی حیوانات آن دوران ارائه می‌دهند. بسیاری از غارنگاره‌ها دارای چنان دقتی هستند که‌ گاه احتمال کشیده شدن‌شان توسط بیگانه‌های فضایی هم در میان فرضیه‌های کارشناسان مطرح می‌شود.

باستان‌شناسان پس از بررسی‌های بسیار، قدمت این غارنگاره‌ها را از 1500 سال تا 32 هزار سال تخمین زده‌اند.

غار «دی لاس مانوس» / آرژانتین

غار «آلتامیرا» / اسپانیا

نقاشی‌های بی‌نظیر و باورنکردنی روی دیواره‌های این غار در استان «سانتا کروز» آرژانتین کشف شد. در میان نقاشی‌های «دی لاس مانوس» تصاویر حیوانات و شکار آن‌ها به چشم می‌خورد، اما آنچه بیش از همه این‌ها حائز اهمیت است‌، اثر دست‌های ساکنین چند هزار سال پیش این منطقه است.

جالب است که بیشتر این دست‌ها، ‌دست چپ هستند. کارشناسان بر این باورند که هنرمندان باستانی این غارنگاره‌ها، با یک لوله رنگ را با دست راست روی کف دست چپ‌شان می‌پاشیدند و سپس اثر آن را روی دیوار ثبت می‌کردند. قدمت این نگاره‌ها از 3000 تا 9000 سال تخمین زده شده است.

غار «آلتامیرا» / اسپانیا

نقاشی‌های غار «آلتامیرا» از بهترین نمونه‌های غارنگاره‌های باستانی جهان به شمار می‌رود. اواخر قرن نوزدهم بود که «مارسلینو سانز دوسائوتوالا» این آثار هنری را کشف کرد. عمر این غارنگاره‌ها بین 14 هزار و 18 هزار و 500 سال تعیین شده.

جامعه هنری با این کشف‌ و جزییات دست‌نخورده نقاشی‌ها و رنگ‌های پررنگ آن شگفت‌زده شد. سالم و باکیفیت بودن این غارنگاره‌ها تا جایی جلب توجه می‌کرد که برخی تصور کردند ممکن است جاعلان هنری آن‌ها را کشیده باشند، اما سال 1902 سرانجام اصل بودن این نقاشی‌ها اثبات و اعلام شد.

غار «لاس گال» / سومالی

شاکله و رنگ شفاف غارنگاره‌های سومالیایی استثنایی هستند. قدمت این نقاشی‌ها بین 5000 تا 11 هزار سال تخمین زده شده است. این نقاشی‌ها از بکرترین نمونه‌ها در کل قاره آفریقا محسوب می‌شوند .

پناهگاه‌های صخره‌ای «بیمبتکا» / هند

«بیمبتکا» متشکل از 600 پناهگاه صخره‌ای در مرکز هند است. اکثر نگاره‌های این منطقه به رنگ سفید و قرمز کشیده شده‌اند. به گفته کارشناسان، قدمت این نقش و نگارها به 12 هزار سال می‌رسد. تعداد کمی از نقاشی‌های باستانی وجود دارند که در آن حیواناتی مثل کروکودیل‌، شیر و ببر به تصویر درآمده باشد.

غار «لاسکاکس» / فرانسه

قدمت نگارهای روی دیواره‌های این غار فرانسوی بیش از 17 هزار سال تخمین زده شده است. غارنگاره‌ها آنچنان در عمق این حفره قرار دارند که هنرمندان برای دیدن آن مجبور شدند از نور شمع استفاده کنند، چون نور خورشید تا آن فاصله نفوذ نمی‌کند.

بازدید از این غار دیگر برای عموم میسر نیست، چون احتمال آسیب دیدن به این اثر باستانی وجود دارد. دولت فرانسه برای جلوگیری از صدمه به این میراث طبیعی و فرهنگی‌، نمونه‌های کپی آن را در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده است.

غار «سرا دا کاپیوارا» / برزیل

قدیمی‌ترین غارنگاره‌ پارک ملی «سرا دا کاپیوارا» قدمتی 25 هزار ساله دارد. در این نقاشی‌ها می‌توان تصاویری از شکار و آیین‌های باستانی آن زمان را به وضوح مشاهده کرد. نقش‌هایی از حیوانات و درختان در جای‌جای دیوارهای این غار برزیلی دیده می‌شود.

کوه‌های «آکاکوس» / لیبی

نقاشی‌های بی‌مثال «تدرارت آکاکوس» از هزار سال پیش از میلاد تا 100 سال پس از میلاد قدمت دارند. این نگاره‌ها نشان می‌دهند بیابان «ساهارا» زمانی دشت‌های سرسبز و برکه‌های آب را در خود جای می‌داده است. نسل‌های قدیمی بشر، گونه‌های مختلفی از حیوانات را روی دیواره‌های این غار تصویر کرده‌اند.

صخره‌های «اوبیر» / استرالیا

صخره‌های «اوبیر» واقع در پارک ملی «کاکادو»ی استرالیا خانه حدود 5000 نقاشی بومی روی صخره‌هاست. تاریخ قدیمی‌ترین نگاره‌های این منطقه به 20 هزار سال هم می‌رسد. این آثار هنری تنها شامل حیوانات نمی‌شود، انسان‌ها هزاران سال پیش اسکلت حیواناتی مثل قورباغه را هم تصویر کشیده‌اند. تصویر اجداد گونه‌های حیوانی چون گربه‌ماهی، شاه‌ماهی، ماهی باراموندی، لاک‌پشت‌های گردن‌دراز، لاک‌پشت‌های پوزه عقابی، کانگوروهای گردن قرمز و ... را می‌توان روی صخره‌های این منطقه تماشا کرد.

غار «ماگورا» / بلغارستان

نقاشی‌های این غار به وسیله فضله خفاش‌ها کشیده شده‌اند و همین به ویژه بودن این نگاره‌ها اضافه می‌کند. تاریخ تکمیل نقاشی‌های غار «ماگورا» بین 4000 تا 8000 سال پیش است. انواع و اقسام حیوانات مراسم شکار و آیین و رسوم باستانی سوژه هنرمندان آن زمان شده‌اند و این یادگاری‌ها را برای ما بر جای گذاشته‌اند.

غار «شووه» / فرانسه

این اثر هنری زیبا در سال 1994 کشف شد. در «شووه» فرانسه غار تصاویری از ماموت‌ها‌، شیرها‌، خرس‌ها و حتی کرگدن‌ها حک شده است. با قدمت 32 هزار ساله‌، این نقش و نگارها عنوان قدیمی‌ترین غارنگاره‌ها در این فهرست را به نام خود ثبت کرده‌اند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان