arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۱۰۴
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۶ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۴

اوباما در پی رفع نگرانی‌های عربستان از توافق هسته‌ای

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 مقامات رسمی کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کردند اوباما رئیس‌جمهور ایالات متحده به تعهد آمریکا در کمک به عربستان در برابر تهدیدهای امنیتی ایران به پادشاه این کشور اطمینان خواهد داد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، اوباما رئیس‌جمهور ایالات متحده روز جمعه میزبان پادشاه عربستان خواهد بود، ملک سلمان برای اولین بار پس از بر تخت نشستنش در ژانویه به ایالات متحده سفر می‌کند.

اوباما درصدد کاهش نگرانی‌های عربستان، مهمترین شریک عرب واشنگتن، در برداشتن تحریم‌های ایران است.

عربستان نگران است که برداشتن تحریم‌های اقتصادی به ایران این اجازه را می‌دهد که در جهت بی ثبات کردن منطقه گام بردارد.

در کمتر از دو هفته مانده به رای گیری کنگره درباره‌ی توافق هسته‌ای بین شش قدرت جهانی و ایران رقیب منطقه‌ای ریاض، کابینه اوباما قصد دارد تا از این بازدید در جهت تقویت روابط‌ش با عربستان سعودی پس از یک دوره تنش استفاده کند.

بن رودس مشاور معاون امنیت ملی اوباما با بیان اینکه ایالات متحده باور دارد که ایران از دارایی‌های آزاد شده‌اش برای بهبود اقتصاد تضعیف‌اش استفاده خواهد کرد، افزود: ما درک می‌کنیم که عربستان سعودی درباره این که ایران پس از برداشتن تحریم‌ها و پیشرفت اقتصادی چه می‌تواند انجام دهد، نگرانی‌هایی دارد.

وی اذعان کرد: این خطر وجود داشت که تهران این دارایی‌ها را برای فعالیت‌های شرورانه مصرف کند اما اوباما رئیس‌جمهور روشن خواهد ساخت که ایالات متحده هر کاری که بتواند انجام می‌دهد تا با تهدیدات ایرانیان نسبت به همسایگانش مبارزه کند.

اوباما و ملک سلمان همچنین درباره بازارهای جهانی انرژی و جنگ در یمن و سوریه بحث و گفت‌وگو خواهند کرد.

مقامات رسمی اعلام کردند که اوباما نگرانی‌هایی درباره‌ی تلفات غیر نظامی در یمن ابراز خواهد داشت و دو طرف را به خویشتن داری دعوت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران بارها اذعان داشته‌اند که برنامه هسته‌ای ایران ماهیتی کاملا صلح‌آمیز داشته و همواره بر روابط دوستانه با همسایگان ایران تاکید کرده‌اند.
نظرات بینندگان