arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۳۲۵
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۱ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۴

بستنی ‌هایی که آب نمی شوند!

تیمی از دانشمندان دانشگاه ادینبرو و دانشگاه دونداس نوعی پروتئین را کشف کرده اند که در صورت اضافه شدن به بستنی ها مقاومت آنها در برابر ذوب شدن را افزایش می دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بستنی یکی از خوراکی های محبوب در سطح جهان است که با طعم های مختلفی روانه بازار می شود. با این وجود، دستور العمل پایه تهیه این خوراکی محبوب برای صدها سال تغییری نداشته و در نتیجه نقطه ضعفی که هیچ کس دل خوشی از آن ندارد یعنی آب شدن بستنی همچنان پابرجا است. اما دانشمندان انگلیسی ظاهرا در واکنش به روند افزایش گرمای جهان فرمولی را برای تهیه بستنی توسعه داده اند که این نقطه ضعف را از بین می برد.

تیمی از دانشمندان دانشگاه ادینبرو و دانشگاه دونداس نوعی پروتئین را کشف کرده اند که در صورت اضافه شدن به بستنی ها مقاومت آنها در برابر ذوب شدن را افزایش می دهد. این پروتئین هوا، چربی و آب را در بستنی به یکدیگر پیوند می دهد و یک سازگاری فوق العاده را ایجاد می کند.

بنابر برآورد دانشمندان، طی سه تا پنج سال آینده مردم می توانند از کیک بستنی های بزرگ بدون نگرانی از بازگرداندن آنها به فریزر پیش از آن که به طور کامل از بین بروند، لذت ببرند. به گفته پروفسور "کیت مک‌فی" از دانشگاه ادینبرو، این ماده جدید از پتانسیل بالایی برای بهبود بستنی هم برای مصرف کنندگان و هم برای تولیدکنندگان برخوردار است و در این میان احتمالا کودکان بیش از دیگران هیجان زده خواهند شد زیرا دیگر با یک بستنی آب شده در گرمای تابستان مواجه نمی شوند. این شاید مهم‌ترین اختراع از زمان عرضه یخچال فریزر به بازار در حدود 100 سال پیش تاکنون باشد.
نظرات بینندگان