arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۳۹۸
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۶ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۴

شهر چینی‌ها در سوریه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بعد از اشغال «جسر الشغور»، این شهر بیش از آنکه به دمشق شباهت داشته باشد، به چین تبدیل شده است.

به گزارش ابنا، منابع غربی از انتقال خانواده‌های نیروهای تروریستی که تعداد زیادی از آن‌ها از "ایالت سین کیانگ" و "مناطق ترک‌نشین" چین هستند، به سوریه خبر می‌دهند.

براساس این گزارش، 3500 نفر از جنگجویان چینی و خانواده‌هایشان به روستای "الزنبقی" در حومه شهر "جسر الشغور" انتقال داده شده‌اند؛ روستایی که ساکنان اصلی‌اش از آن طرد شده‌اند.

برخی منابع مطلع اعلام کرده‌اند که اسکان خانواده این تروریست‌های چینی با اشراف سرویس اطلاعاتی ترکیه، جبهه النصره و داعش صورت گرفته است.

«ابو رضا» امیر حزب اسلامی ترکستان چین کشته شد، پیش از آنکه ببیند که پرچم این حزب در میدان اصلی شهر جسر الشغور برافراشته می‌شود، شهری که چینی‌ها در اشغال آن نقش اصلی را ایفا کردند.

بعد از اشغال شهر جسر الشغور بیش از آنکه به دمشق شباهت داشته باشد، به چین شباهت پیدا کرده است، به خصوص بعد از آنکه صدها خانواده چینی در حومه این شهر و به ویژه روستای «الزنبقی» اسکان داده شده‌اند.

بیرون کردن سوری‌ها از روستاهایشان و اسکان دادن چینی‌ها در آن منحصر به جبهه النصره و سرویس اطلاعاتی ترکیه نیست، داعش هم دو سال پیش هزاران چینی را با خانواده‌هایشان از ترکیه به روستاهای شهر «تل ابیض» در استان «رقه» و نیز اطراف چاه‌های نفت در استان «دیرالزور» انتقال داده بود.

داعش از جمع این چینی‌ها هزار جنگجو برای خود جذب کرد و برای صدها تن از کودکان چینی هم مدارسی را تاسیس کرد که در آن جنایت و قتل را آموزش می‌دهد.

صدها چینی در اردوگاه‌های نظامی در مناطق مختلف سوریه در حال اموزش نظامی هستند و سرویس اطلاعاتی ترکیه هم 20 هزار چینی دیگر را در استانبول پناه داده تا از آن‌ها برای جنگ در سوریه استفاده کند.

چینی‌ها در شهر جسر الشغور برای دفاع از روستاهای محل سکونت‌شان می‌جنگند و حزب اسلامی ترکستان چین در سوریه در حال تاسیس ارتشی است که این ارتش ابتدا در سوریه می‌جنگد و سپس اگر از مهلکه جنگ در سوریه جان سالم به در ببرد برای جنگ به چین می‌رود.
نظرات بینندگان