arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۳۹۹
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۶ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۴

جهانگیری: دولت در سیاست خارجی کارستان کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون اول رئیس جمهور گفت: ایران کشوری است که می‌تواند در مقطع فعلی به کانون مهم توسعه تبدیل شود وبه اقتصاد جهان جانی دوباره ببخشد.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاحیه اولین کارخانه تولید آهن اسفنجی کشور در مجمع جهان فولاد سیرجان با اشاره به عملکرد دولت طی دو سال گذشته خاطر نشان کرد: دولت در این دو سال گذشته گام‌های بلند و اقدامات بسیار مهمی انجام داد به گونه‌ای که بسیاری این تصور را نداشتند که نه این دولت و نه دولت‌های دیگر بتوانند که مشکلاتی که در سطح بین‌الملل، سیاست داخلی و اقتصاد کشور وجود داشت به سرعت حل کند.

وی با بیان این که دشمنان برای وارد کردن آسیب جدی به جمهوری اسلامی ایران طرح‌های بسیاری را دنبال کردند گفت: آخرین طرحی که دشمنان ایران به دنبال آن بودند دهانه هسته‌ای و هدف قرار دادن نفت و سیستم بانکی کشور بود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به دستاوردهای دولت در حوزه‌ سیاست خارجی گفت: به فضل الهی در این دو سال در بخش سیاست خارجی کاری کردیم کارستان. تیم مذاکره کننده ایران که فرزندان ملت بودند توانستند با تدابیری که رهبر انقلاب اندیشیدند و همچنین مدیریت بسیار شجاعانه و مدبرانه رئیس جمهور، پای میز مذاکره‌ای که در طرف مقابل آن شش کشور بزرگ دنیا حضور داشتند بنشید و موفقیت‌های بسیاری کسب کنند.

جهانگیری با بیان اینکه در جریان مذاکره با شش کشور دنیا توانستیم به اهداف اصلی خود دست یابیم خاطر نشان کرد: پیش از مذاکرات به دنبال تثبیت حقوق هسته‌ای کشورمان، حفاظت از دستاوردهای هسته‌ای ونیز برداشته شدن تحریم‌هیا ظالمانه‌ای که علیه کشور مان اعمال شده بود بودیم که توانستیم امروز و پس از مذاکرات به هر سه هدف اصلی خود دست یایبم.

وی ادامه داد: در جریان مذاکرات وین برای نخستین بار در تاریخ، شورای امنیت قطعنامه پیشین خود که طی آن اعلام شده بود ایران نمی‌تواند غنی سازی داشته باشد را لغو و قطعنامه‌ جدیدی را تصویب کرد که طی آن به صراحت ذکر شده که ایران می‌تواند غنی سازی هسته‌ای داشته باشد.

جهانگیری ادامه داد: امروز تمام مراکز غنی سازی کشورمان اعم از مراکز نطنز، اراک و فردو همگی در جای خود باقی ماندند و به کار خود ادامه خواهند داد. همچنین موفق شدیم که تحریم‌های ظالمانه‌ای را که علیه کشور مان اعمال شده بود را از پیش پای ملت برداریم.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مولفه‌های پایه‌های اقتدار جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد: مهمترین مولفه اقتدار جمهوری اسلامی ایران ملت بزرگ ایران است. دشمنان ما با هدف قرار دادن این ملت تحریم‌هایی علیه اقتصاد کشورمان وضع کردند تا زندگی مردم را تحت فشار قرار دهند به این امید که ملت لب به اعتراض بگشاید و مسئولین ایران نیز مجبور به عقب نشینی شود اما با یکپارچگی که ملت ایران از خود نشان دادند به دشمنان فهماندند که این ملت نه تنها لب به اعتراض به مسئولان خود نمی‌گشاید بلکه از آنها می‌خواهد که در مقابل این فشارها ایستادگی و مقاومت کند.

جهانگیری حوزه‌ی نفوذ ایران را دومین مولفه اقتدار جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: امروز جمهوری اسلایم ایران دیگر در چارچوب مرزهای کشور خود نفوذ ندارد بلکه این نفوذ به فراتر از مرزها نیز رسیده است و امروز همه می‌دانند که اگر کشوری بخواهد در سوریه و عراق و لبنان حرف آخر را بزند، این کشور ایران است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به حضور و فعالیت گروهک تروریستی داعش در منطقه افزود:‌ امروز همه می‌دانند که اگر قرار باشد کشوری در مقابل گروهی مانند داعش ایستادگی کند جمهوری اسلامی ایران است و چنانچه قدرت نیروهای مسلح کشورمان و همچنین تدابیر و حمایت‌های ایران نبود مشخص نبود که امروز داعش چه مناطقی را تحت نفوذ و اختیار خود داشت.

وی گفت: مولفه‌ی سوم اقتدار جمهوری اسلامی ایران شخص دکتر روحانی و دولت تدبیر و امید است که توانستند از مولفه‌های قدرت پای میز مذاکرات بهره برداری مطلوب کنند و غرب را به عقب نشینی علیه ایران وادار نمایند.

جهانگیری گفت: امروز باید قدردان شرایط طلایی که به وجود آمده باشیم و باید برای دوران پسا تحریم‌ خود را آماده کرده و برنامه ریزی مدون نماییم و در این دوران گام‌های سنجیده‌ای برداریم.

وی با بیان اینکه شرایط امید و نشاطی که امروز پس از توافق هسته‌ای به وجود آمده نتیجه اجماع داخلی است که هم در میان مردم و هم در میان مسئولین شکل گرفته است، گفت: گام اول اجرای سیاست همدلی و همزبانی دولت و ملت، توافق وین بود و گام بعدی آن نیز حماسه‌ای است که باید پس از توافق وین اتفاق بیافتد.

جهانگیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین مسائل پیش روی کشور در دوره‌ی پسا تحریم‌ مسائل اقتصادی است اظهار کرد: امروز از یک سو با چالشی جدی با عنوان اشتغال مواجه هستیم و از سوی دیگر نیز در داخل با یک سری محدودیت‌ها در منابع مالی مواجه هستیم. در این شرایط در کشور به این نیاز داریم که منابع مالی اعماز منابع دولتی، منابع بخش خصوصی، منابع سیستم بانکی و همچنین منابع خارجی به صحنه بیایند تا بتوانیم از دوره فعلی به نحو مطلوب عبور کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه می‌خواهیم با دنیا کار کنیم، به حضور نمایندگان شرکت‌های مختلف دنیا در ایران پس از توافق وین اشاره و اظهار کرد: هنوز توافق وین وارد مرحله اجرا نشده است اما شاهدیم که شرکت‌های مختلف دنیا در حال رفت و آمد به کشورمان هستند. معنا و مفهوم این رفت و آمدها این است که ایران کشوری مهم است و اینجا امنیت و ظرفیت کارهای مهم اقتصادی وجود دارد.

وی ادامه داد:‌ این رفت و آمدها به این معناست کشوری که می‌تواند در مقطع فعلی به کانون مهم توسعه تبدیل شود و به اقتصاد جهان هم جهانی دوباره ببخشد ایران است.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه به شرکای خارجی بارها اعلام کرده‌ایم که کار در ایران با گذشته متفاوت است اظهار کرد: اقتصاد ایران دارای هزار و سیصد میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی است و همچنین دارای نیروی تحصیلکرده جوان با نشاط با دانش فنی و مهندسی است.

وی با اشاره به توان مهندسی کشورمان خاطر نشان کرد:‌ همانطور که در بازدیدها و افتتاح‌هایی که در جریان سفر به استان کرمان مشاهده کردم مهندسی، ساخت و تجهیزات مورد استفاده در مراکز معدنی و صنعتی ، همگی ساخت ایران بود و تنها بخش کوچکی از تجهیزات از خارج وارد شده بود.

جهانگیری با تاکید بر این که «این فکر که می‌شود به ایران رفت و کالا فروخت اشتباه است و نباید در فکر کشورهای خارجی وجود داشته باشد»، تاکید کرد: کسی می‌تواند در ایران کار کند که در این کشور به تولید مشترک بپردازد.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم برخورد شفاف و روشن با شرکت‌های خارجی گفت: شرکت‌های داخلی باید بدانند که باید با طرفهای خارجی خود شفاف عمل کنند چرا که ما این تجربه تلخ را داریم که عملکرد غیر شفاف با بهانه‌های مختلف از جمله دور زدن تحریم منافع کشور را به باد برده است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با تاکید بر لزوم همکاری شفاف و مستقیم شرکت‌های خارجی با ایران خاطر نشان کرد: شرکت‌های خارجی که می‌خواهند از طریق دلال‌ها با ایران همکاری داشته باشند باید بدانند که در لیست سیاه قرار خواهند گرفت.

جهانگیری با تاکید بر لزوم رعایت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور و بیان اینکه اقتصاد مقاومتی برای دولت بسیار حائز اهمیت است اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی نسخه شفابخش اقتصاد ایران است و دولت نیز به بند بند آن اعتقاد دارد و تلاش می‌کند که بر اساس آن عمل نماید.

وی با اشاره به محورهای معروف توسعه بخش معدن در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی گفت: در اقتصاد مقاومتی پیش بینی شده که اقتصاد به درآمدهای نفتی باید کاهش پیدا کند. در دو سال گذشته نیز به خاطر کاهش درآمدهای نفتی و هم به دلیل سیاست‌های دولت در کاهش میزان اتکا به درآمد نفتی شاهد بودیم که میزان اتکای دولت به درآمدهای نفتی تا حدی کم شده است. در این شرایط یکی از روش‌های کلیدی که می‌تواند در این امر کمک حال دولت و کشور باشد بخش معدن به ویژه صنایع معدنی مرتبط با فلزات است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های معدنی و همچنین منابع انرژی موجود در کشور تصریح کرد: ایران به دلیل داشتن ذخایر معدنی همچنین گاز به عنوان مهمترین انرژی کشوری منحصر به فرد است که حتما باید کانون اصلی تولید فولاد در کشور قرار بگیرد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر لزوم جلوگیری از صدور خام منابع معدنی به کشورهای دیگر خاطر نشان کرد: یکی از بندهای اقتصاد مقاومتی در مورد لزوم صادر نشدن مواد خام معدنی است. باید تلاش کنیم که در داخل کشور با فرآوری منابع معدنی خام ذهن تولید ارزش افزوده در جهت ایجاد شغل حرکت نماییم.

جهانگیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ظرفیت های استان کرمان به ویژه شهرستان سیرجان خاطر نشان کرد: مجتمع صنعتی و معدنی گل‌گهر سیرجان کانون مهمی استه که می‌تواند هم در توسعه سیرجان و به تبع آن استان کرمان و هم در توسعه کل کشور نقشی محوری داشته باشد.

وی در پایان با اشاره به حضور شخصیت‌های مختلف ارزشمند در شهرستان سیرجان و همچنین موقعیت جغرافیایی این شهرستان اظهار کرد: سیرجان دارای موقعیت ویژه‌ای از همه جهات است. این شهرستان در شاهراه توسعه کشور قرار دارد و علاوه بر نزدیکی به خلیج فارس دارای ظرفیت‌های نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده و همچنین راه‌های ارتباطی خوب با سایر شهرها و استان‌ها است. این ویژگی‌ها همه باعث می شود که سیرجان به توسعه‌ای پایدار دست پیدا کند.
نظرات بینندگان