arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۵۵۴
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۳ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۴

قطار پناه‌جویان وارد وین و مونیخ شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

همزمان با ورود قطارهای حامل هزاران نفر از پناه‌جویان به وین و مونیخ، دولت مجارستان اعلام کرد درصدد تشدید تدابیر خود برای مواجهه با سیل پناهندگان است.

به‌ گزارش آنا به‌ نقل از شبکه خبری «بی‌بی‌سی»، دولت‌های آلمان و مجارستان اعلام کردند که بازگشایی مرزهایشان به‌روی پناهنگان اقدامی موقتی و استثنایی است که به دلایل انسان‌دوستانه انجام می‌شود. باوجود این، این دو کشور همچنان به اجرای قانون اتحادیه اروپا پایبندند که پناه‌جویان را موظف به اعطای درخواست پناهندگی در نقطه ورود به محدوده «یورو» می‌کند.

بر اساس این گزارش، اتریش و آلمان پس از افزایش بحران پناه‌جویان در روزهای اخیر و گزارش‌های متعدد از وقوع وقایع دلخراشی چون غرق شدن «آیلان» کودک سوری و خفه شدن ده‌ها پناهجوی دیگر در اتاقک آهنی حمل بار تریلرها، از روز گذشته (شنبه) مرزهای خود را به‌طور تقریبا بی‌قید و شرط به‌روی پناه‌جویان باز کرده‌اند.

در حال حاضر شمار زیادی از پناه‌جویان از مجارستان وارد اتریش شده‌اند و بعضی از آن‌ها به‌طور مستقیم به شهر مونیخ آلمان رفته‌اند.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان گفته است که کشورش بدون افزایش مالیات‌ها و یا تغییر در بودجه می‌تواند به پناه‌جویانی که وارد این کشور می‌شوند کمک کند. همچنین دولت مجارستان گفته است که هرچند به‌طور موقت محدودیت انتقال پناه‌جویان از این کشور را کاهش داده است، ولی طرح‌هایی برای تشدید کنترل در مناطق مرزی کشور دارد.

هزاران پناهجو پس از آنکه مجارستان موافقت کرد اتوبوس در اختیار آن‌ها قرار دهد، از این کشور وارد خاک اتریش شده‌اند. مجارستان گفته است که به‌دلیل نگرانی از امنیت پناه‌جویانی که از روز گذشته پیاده عازم مرز اتریش شده بودند، حاضر شده است که اتوبوس در اختیار آن‌ها قرار دهد.

مقام‌های مجارستان پیشتر گفته بودند که پناه‌جویان پیش از سفر به سایر کشورهای اروپایی باید ثبت‌نام کنند که این اقدام باعث برانگیخته شدن خشم پناه‌جویان شده بود.

از سوی دیگر «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که پس از نشست وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا در لوگزامبورگ صحبت می‌کرد، بر ضرورت اقداماتی بیشتر برای حفاظت از پناه‌جویان و جلوگیری از قاچاق انسان تاکید کرد و گفت: اعتبار این اتحادیه بستگی به واکنش این نهاد در قبال بحران پناه‌جویان دارد.
نظرات بینندگان