arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۵۷۳
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۵ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۴

عراقچی: نقض قطعنامه موجب بازگشت تحریم ها نخواهد شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی گفت سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده در جلسه امروز این کمیسیون تاکید کرد که نقض قطعنامه موجب بازگشت تحریم ها نخواهد شد.

سید حسین نقوی حسینی با بیان اینکه ششمین نشست کمیسیون ویژه بررسی برجام امروز برگزار شد، توضیح داد: جلسه امروز با حضور آقایان عراقچی، تخت روانچی، قشقاوی از وزارت امور خارجه تشکیل شد که ریاست جلسه بر عهده آقای زاکانی و با حضور کلیه اعضا بود.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در ابتدای جلسه نکاتی پیرامون مباحث قبلی مطرح شد. بحث گفت وگوی ویژه شبکه دو نیز عنوان شد که زاکانی توضیح داد اولا قبل از حضور و در هنگام دعوت، به اینجانب اطلاع داده نشد که میهمانی از دولت و تیم مذاکره کننده حضور خواهد داشت. بلکه در بین راه به اینجانب اطلاع دادند و دیگر اینکه ما مطابق مصوبه کمیسیون بنای مناظره با هیچکس را نداشته و نداریم چون ما در مقام قضاوت و داوری هستیم نه مخالفت یا موافقت.

**عراقچی تصویب برجام در مجلس را به صلاح ندانست

وی اظهار داشت: پس از توضیحات اولیه، عراقچی وارد بحث شد و با تاکید بر بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس خبرگان با معظم له، تعبیر خودش را از بیانات حضرت آقا بیان کرد و باز هم به عنوان نظر کارشناسی تصویب برجام در مجلس را صلاح ندانست.

نقوی حسینی افزود: عراقچی در ادامه به نقش مجلس اشاره کرد و گفت بر این باور است که مجلس به برجام اگر به عنوان یک معاهده نگاه نکند، نقش قوی تری را ایفا خواهد کرد چون وقتی که معاهده سند و به تصویب مجلس برسد، قانون می شود و خودمان به دست خودمان ملزوم کرده ایم.

وی ادامه داد: وی در ارتباط با ابعاد حقوقی قطعنامه و برجام توضیح داد که شورای امنیت فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی را تحت فصل هفتم منشور ملل متحد قرار داده بود.

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: عراقچی همچنین عنوان کرد قطعنامه های قبلی ممکن است به لحاظ تحریم های اعمال شده، مهم نباشد ولی مجوزی بود برای اقدامات تحریمی سایر دولت ها مثل آمریکا و همپیمانان آنها و چنین اقدامات تحریمی آنها به سوی اجماع جهانی و تبعیت سایر کشورها از تحریم پیش می رفت ولی قطعنامه 2231، موضوع هسته ای را به ذیل فصل 25 تعریف می کند.

نقوی حسینی افزود: به گفته این عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشور خروج از ذیل فصل هفتم یکی از دستاوردهای حقوقی قطع نامه 2231 است.

وی ادامه داد: نکته دیگری که عراقچی به آن اشاره کرد این بود که شورای امنیت در این قطعنامه، برنامه هسته ای ایران را با چشم انداز تجاری شدن آن مورد تایید قرار می دهد، بنابراین برنامه هسته ای که تهدید علیه امنیت و صلح جهانی می شد، مورد تایید قرار گرفته و نه تنها اقدام علیه صلح و امنیت جهانی محسوب نمی شود بلکه آن را تایید و کشورها تشویق می شوند با ایران و برنامه هسته ای آن همکاری کنند.

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: به گفته معاون وزیر خارجه برجام ضمیمه قطعنامه است و ارزش قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را دارد اما قطعنامه بخشی از برجام نیست یعنی نقض برجام موجب بازگشت تحریم ها می شود اما نقض قطعنامه موجب بازگشت تحریم ها نمی شود و مطابق قطعنامه تحریم های تسلیحاتی و موشکی بلافاصله لغو نمی شود.

نقوی حسینی اظهارداشت: عراقچی همچنین بیان کرد از نظر ما هم لغو تحریم های تسلیحاتی و موشکی خط قرمز نبوده و نیازی هم به لغو نداشتیم چون در این زمینه به پیشرفت های قابل ملاحظه ای دست یافتیم و تحریم های آن را هم رعایت نمی کنیم بنابراین آورده شدن تحریم های تسلیحاتی و موشکی در قطعنامه، یعنی اینکه نقض آن موجب بازگشت تحریم ها نمی شود و ما اجازه ندادیم که چنین محدودیتی در توافق بیاید چون خط قرمز ما بود که الزام آور برای ما نباشد، چون امنیت کشور مهم تر از این بود که توافقی صورت پذیرد.

** برنامه موشکی با سرعت و بدون محدودیت پیش خواهد رفت

وی خاطرنشان کرد: عراقچی در ادامه گفت که برنامه موشکی جمهوری اسلامی را با سرعت بیشتر و بدون محدودیت پیش خواهیم برد، در حوزه نظامی و تسلیحاتی نیز مطابق قطعنامه 2231 آورده شده که خرید و فروش تسلیحاتی از ممنوعیت قطعنامه قبلی به محدودیت مورد به مورد برای مدت نیم سال تبدیل شده که اولا برای ما لازم الاجرا نیست، ثانیا مدت آن محدود است و ثالثا ما را محدود نمی کند.

سخنگوی کمیسیون برجام گفت: به گفته عراقچی کمیسیون مشترک ماموریت صدور مجوز دارد برای خرید اقلام، تجهیزات و مواد مورد نیاز حوزه هسته ای که چنین مجوزهایی به طور طبیعی صادر می شود مگر اینکه مسایل تجاری- رقابتی مطرح شود. بنابراین آنچه که قبلا ممنوعیت داشته به محدودیت تبدیل شده است؛ البته لازم به توضیح است که کانال خرید، مشمول اقلام نظارت نمی شود بلکه فقط شامل فعالیت های هسته ای صلح آمیز می شود.

نقوی حسینی افزود: در بخشی دیگر از جلسه اعضای کمیسیون به طرح سوالات و نقطه نظراتشان در ارتباط با ابعاد حقوقی برجام پرداختند که سید محمود. نبویان، مهرداد بذرپاش، علی اصغر زارعی، اسماعیل کوثری، حمید رسایی، ابراهیم کارخانه، حسین امیرآبادی، محمد مهدی زاهدی، ابراهیم آقامحمدی، سید محمدحسن ابوترابی، عباسعلی منصوری آرانی از جمله نمایندگانی بودند که سوالات حقوقی خود را مطرح کردند.

وی ادامه داد: عراقچی پیرامون سوالات مطرح شده توضیح کامل داد از جمله اینکه قطعنامه 2231 موضوع هسته ای را از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد خارج کرده است، کمیسیون مشترک مربوط به اقلام غیرنظامی غیرهسته ای است، برگشت پذیری دوطرفه است و ما هم به همان اندازه حق داریم که طرف مقابل حق دارد و عدم پایبندی طرف مقابل برعهده ما است.

سخنگوی کمیسیون ویژه برجام گفت: معاون حقوقی وزارت امور خارجه کشور همچنین مطرح کرد اگر ما تشخیص دهیم طرف مقابل پایبندی ندارد ، به اقدامات خود ادامه خواهیم داد. لغو تحریم ها به لحاظ حقوقی مطابق خط قرمز نظام تعریف شده و مراحل آن کاملا شفاف است.

نقوی حسینی افزود: عراقچی همچنین گفت نسبت به نقش مجلس، ما تابع نظرات حقوقی و تشخیص مجلس هستیم، توافق ژنو یک آتش بس موقت بود برای دستیابی به توافق نهایی، توافق ژنو ایستادن دو طرف در سرجای خودشان بود. آنها تحریم های بیشتر نکنند و ما هم فعالیت بیشتر در غنی سازی نکنیم الا اینکه ما پذیرفتیم که مواد 20 درصد را اکسید کنیم و طرف هم پذیرفت اجرای قانون کاهش صدور نفت ایران اجرا نشود و متوقف شود، برخی کانال های بانکی برای خریدهای غذایی و دارویی ایجاد کردند و مقداری از پول های بلوکه شده ما هم آزاد شد.

وی ادامه داد: به گفته این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای، یکی دیگر از ویژگی های مهم توافق ژنو این بود که افق نهایی مذاکرات مبنی بر حق غنی سازی ایران باید مورد قبول واقع شود.

سخنگوی کمیسیون ویژه برجام گفت: وی در پاسخ به این سوال که بالاخره آیا قطع نامه های شورای امنیت کاغذ پاره است یا خیر؟ گفت که ما هرگز نگفتیم قطعنامه ها کاغذ پاره است بلکه معتقدیم عواقب مختلف از ابعاد مختلف دارد ولی برای ما امنیت ملی کشورمان مهمتر از آن عواقب است پس آن قسمت از قطعنامه که مربوط به امنیت ملی کشورمان است را اجرا نمی کنیم.

نقوی حسینی اظهارداشت: جلسه بعدی کمیسیون فردا دوشنبه با حضور سعید جلیلی و تیم مذاکره کننده قبلی برگزار خواهد شد.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان