arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۶۰۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۸ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۴

فیشر: سفرم به تهران سیاسی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رییس جمهور اتریش با بیان اینکه سفرش به تهران سیاسی است، گفت: اشتباه بزرگی خواهد بود که برخی توافق هسته ای را اجرا نکنند و یا آن را نقض کنند و من فکر نمی کنم که هیچ کسی بخواهد این اشتباه را انجام دهد.

هاینس فیشر در آستانه سفرش به تهران در گفتگو با صدا و سیما در وین با اشاره به روابط دیرینه و عمیق ایران و اتریش ابراز امیدواری کرد: زمینه های فراوانی برای بهبود و توسعه روابط دو کشور فراهم شود.

رییس جمهور اتریش گفت: تهران- وین در دهه ۶۰ روابط اقتصادی بسیار قوی داشتند که این روابط بعد از ۱۹۷۹ میلادی همچنان ادامه یافت.

وی با اشاره به اینکه روسای جمهوری این کشور در گذشته بارها به ایران سفر کرده اند، گفت: بسیار خوشحالم مذاکرات اتمی در وین با کسب نتیجه ای به پایان رسید.

رییس جمهور اتریش در پاسخ به این سوال که اهداف و انتظارات شما در این سفر که هیات بزرگ اقتصادی حضور دارند، چیست؟ گفت: سفر من سفر سیاسی است که معاون صدراعظم، وزیر خارجه و دیگر شخصیت ها نیز حضور دارند. هیات اقتصادی، علمی، فرهنگی و همچنین خبرنگاران نیز هستند.

فیشر گفت: این سفر به دعوت روحانی رییس جمهوری ایران صورت می گیرد و هدف از آن، گسترش همکاریها در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی است تا راههای جدیدی باز کنیم.

وی گفت: اروپا علاقه مند به داشتن روابط خوب و صلح آمیز با ایران است و ما هم بسیار علاقه مندیم که ایران در ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه و منطقه شرکت و همکاری داشته باشد و از تلاش های ایران برای یافتن راه حل منصفانه و عاقلانه در سوریه و پایان دادن به این جنگ وحشتناک استقبال خواهد شد.

رییس جمهور اتریش افزود: اروپا همچنین علاقه مند به تعامل سازنده با ایران و توسعه و گسترش روابط در همه زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی است.

فیشر تاکید کرد: ما اکنون این شانس را داریم که بعد از تصویب نهایی توافق نامه وین، فصل های بسیار جدیدی در روابط با ایران در همه زمینه ها باز شود و یکی از اهداف سفر من و هیات همراه به ایران، تقویت و توسعه همکاریها در تمامی زمینه های سیاسی، علمی، اقتصادی و فرهنگی است تا کانال های جدیدی باز کنیم.

رییس جمهور اتریش با استقبال از نتایج مذاکرات هسته ای در وین گفت: همه طرفین شرکت کننده در این مذاکرات برای یافتن راه حل دقیق و قابل قبول تلاش کردند.

فیشر گفت: کارشناسان مختلف در این مذاکرات حضور داشتند تا یک راه حل دقیق و قابل قبولی پیدا کنند.

وی گفت: من توافق مذاکرات هسته ای در وین را بسیار مثبت می دانم و مذاکرات بسیار سختی بود و همه طرفین مذاکره کننده، اصول مشخصی داشتند و این برای یافتن یک راه حل ضروری بود و چنانچه مذاکرات با شکست مواجه می شد علاوه بر دلسردی طرفین، زمینه های ایجاد تفاهم در آینده نیز از بین می رفت و این امر بروز تنش در سطح وسیعتری را موجب می شد.

در این مذاکرات، چون همه کشورها یعنی ایران، ۱+۵ و اروپا حضور داشتند، پایه و اساس محکمی دارد و اشتباه بزرگی خواهد بود که برخی آن را اجرا نکنند و یا آن را نقض کنند و من فکر نمی کنم که هیچ کسی بخواهد این اشتباه را انجام دهد.

رییس جمهور اتریش گفت: من ۱۵ سال پیش بعنوان رییس مجلس به تهران و اصفهان سفر کردم و اکنون برای من خیلی جالب است که این دو شهر را بار دیگر ببینم.

وی گفت: در این سفر، همسر من نیز حضور دارد و ما بسیار خوشحالیم که می توانیم از بناهای تاریخی و فرهنگی ایران که در تاریخ بی نظیر است، دیدن کنیم.

وی افزود: من از انجام این سفر بسیار خوشحالم و من امیدوارم که این سفر خیلی خوبی باشد.

رییس جمهور اتریش به همراه وزیر خارجه این کشور و در صدر هیاتی بلندپایه متشکل از شخصیت های سیاسی، اقتصادی، تجاری، علمی و فرهنگی روز دوشنبه وارد تهران می شود.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Germany
|
۰۵:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۶
0
1
کشورهای سوئیس ایتالیا ژاپن و اتریش بهترین شریک ها برای ایران می توانند باشند.
نظرات بینندگان