arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۷۳۹
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۷ - ۱۶ شهريور ۱۳۹۴

آمانو: فعالیت‌های هسته‌ای ایران هیچ انحرافی ندارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر اعلام کرد: آژانس نبود انحراف در فعالیت‌های هسته‌ای اعلام شده ایران را تائید می‌کند، ولی نمی‌تواند درباره نبود فعالیت‌های غیر اعلام شده تضمینی دهد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در بیانیه نخستین روز نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: آژانس عدم انحراف در فعالیت‌های هسته‌ای اعلام شده ایران را تایید می‌کند، ولی نمی‌تواند در مورد عدم وجود فعالیت‌های غیراعلام شده تضمینی ارائه دهد.

وی افزود: در 25 آگوست شورای حکام به آژانس اجازه داده است تا نسبت به راستی آزمایی برجام اقدام کند.

آمانو ادامه داد: یکی از مواردی که در برجام آمده است اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران است که یک پارامتر مهم برای تضمین عدم وجود فعالیت‌های غیر اعلام شده است.

در این بیانیه همچنین عنوان شده که بودجه معمول سازمان برای سال  2016 هیچ تغییری نخواهد کرد. هزینه ‌های نظارت بر مفاد برجام از طریق جذب کمک‌های داوطلبانه تامین خواهد شد و در مورد بودجه 2017 و سال‌های بعد آن نیز با کشورهای عضو مشورت خواهد شد.

آمانو اضافه کرد: در 14 جولای من نقشه راهی را برای تبیین مسائل باقیمانده گذشته و حال راجع به برنامه هسته‌ای ایران با آقای دکتر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امضا کردم و ایران براساس آن، توضیحات مکتوبی را در تاریخ 15 اگوست به آژانس ارائه کرد که در حال بررسی این توضیحات هستیم و سوالات خود را در تا  15سپتامبر مطرح خواهیم کرد.

براساس این گزارش، نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از ظهر امروز در مقر آژانس در وین با شرکت کشورهای عضو آژانس آغاز به کار کرد.

تقویت همکاری‌های بین المللی در بخش‌های ایمنی هسته‌ای، تشعشات و حمل نقل، اجرای برنامه عمل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص ایمنی هسته‌ای، گزارش ایمنی هسته‌ای 2015، فعالیت‌های آژانس در ارتباط با علوم هسته‌ای، تکنولوژی و برنامه‌های کاربردی، پیشرفت‌های مرتبط با برنامه‌های آژانس در خصوص درمان سرطان و فعالیت‌های راستی آزمایی هسته‌ای در کره شمالی، ایران و سوریه از دیگر محورهای این نشست پنج روزه اعلام شده است.
نظرات بینندگان