arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۷۹۳
تعداد نظرات: ۴۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۹ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۴
علی مطهری:

موافق کاندیداتوری سیدحسن خمینی هستم / هاشمی قوه عاقله مجلس خبرگان است

مثلث «هاشمی – روحانی – سید حسن خمینی» را می پسندم / شاید روحانی تفسیر شورای نگهبان را قبول نداشته باشد / دوستان دانای انقلاب و رهبری کاندیدای خبرگان شوند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

هفته نامه طلوع صبح منتشر شد؛ برای خرید اینجا کلیک کنید

دکتر علی مطهری چهره ای که این روزها بسیاری او را نماینده ای شجاع و در خور شان ملت ایران می خوانند، چند صباحی است سلسله نامه نگاری هایی خطاب به مقامات مختلف را آغاز کرده است که هر یک به نوبه خود جنجال ساز شده و همواره مورد هجمه طیف تندروی جریان اصولگرا قرار گرفته است.

او در گفتگو با هفته نامه «طلوع صبح» به جز آنکه خواستار کاندیداتوری یادگار امام در مجلس خبرگان می شود، به مخالفان حضور آیت الله هاشمی در خبرگان واکنش نشان می دهد و می گوید: شهید محلاتی گفته بود شهید مطهری قوه عاقله انقلاب بود، می توان گفت آقای هاشمی قوه عاقله مجلس خبرگان رهبری است.

مثل آیت الله هاشمی موافق کاندیداتوری سیدحسن خمینی هستم / هاشمی قوه عاقله مجلس خبرگان است / مثلث «هاشمی – روحانی – سید حسن خمینی» را می پسندم / شاید روحانی تفسیر شورای نگهبان را قبول نداشته باشد /  دوستان دانای انقلاب و رهبری کاندیدای خبرگان شوند

انچه در ادامه می آید متن کامل گفتگوی هفته نامه «طلوع صبح» با نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است:

سخنان اخیر رئیس جمهور در مورد شورای نگهبان باعث جنجال‌ها و پاسخ‌هایی از سوی مقامات مختلف شده است، نظرتان در این باره چیست؟

قبلاً در نامه‌ای که به فرمانده سپاه نوشتم توضیح مختصری دادم. آنچه که قانون می‌گوید، یعنی تفسیر شورای نگهبان از قانون اساسی، نظارت استصوابی است که در توضیح آن گفته‌اند ما باید صلاحیت کاندیداها را احراز کنیم. اینجا عده‌ای ایراد می‌گیرند که در این صورت حق افرادی ضایع می‌شود زیرا ممکن است اطلاعات شما از فردی کافی نباشد و در نتیجه صلاحیت او برای شما احراز نشود و او را رد کنید. یعنی ممکن است شورای نگهبان بگوید ما فلان کس را نمی‌شناسیم، شاید آدم صالحی باشد ولی چون صلاحیت او برای ما محرز نیست او را رد می‌کنیم.

به نظرتان این مسئله چه مشکلی دارد؟

آسیبی که از این ناحیه پیدا می‌شود این است که کاندیداها تلاش می‌کنند از هر طریق ممکن خود را به اعضای شورای نگهبان بشناسانند و گاهی تظاهر و ریا و حتی تملق و چاپلوسی کنند و افراد با اصالت حاضر به چنین کاری نیستند و حقشان ضایع می‌شود.

راه حل چیست؟

اما اگر نظارت استصوابی را این طور معنی کنند که برای رد صلاحیت یک فرد باید عدم صلاحیت او برای ما محرز شود یعنی مدرکی دال بر فساد اقتصادی یا اخلاقی یا سیاسی (مانند جاسوسی) وجود داشته باشد، این به عدالت نزدیکتر است.

در مورد سخنان رئیس جمهور چه نظری دارید؟

البته حرف آقای روحانی این بود که اساسا شورای نگهبان ناظر است و حق دخالت در اجرا را ندارد و بررسی صلاحیت‌ها یک کار اجرایی است که به عهده هیئت‌های اجرایی است. ولی فعلا با تفسیر شورای نگهبان از اصل 99 قانون اساسی در سال 70 ، به شورای نگهبان این حق داده شده است مگر این که شورا دوباره آن اصل را تفسیر دیگری بکند. شاید آقای روحانی آن تفسیر را قبول ندارد و یا اگر قبول دارد منظور از نظارت استصوابی را احراز عدم صلاحیت فرد برای رد صلاحیت او می‌داند، نه عدم احراز صلاحیت.

آقای لاریجانی در آمریکا گفتند که بحث‌ها بر سر توافق هسته‌ای در مجلس ایران بسیار داغ‌تر از کنگره خواهد بود. به نظر شما آیا دلواپسان توافق در مجلس اگر بتوانند جلوی توافق را می‌گیرند؟

قدرت این کار را ندارند. حداکثر این است که مجلس توافق را به صورت مشروط قبول کند تا دست دولت باز نگه داشته شود. مزایای توافق نسبت به معایبش آنقدر زیاد است که هرکس یا هر گروهی آن را رد کند خودش خراب می‌شود و ملت آسیب می‌بیند. اساسا قطع نظر از تحریمها، ادامه وضع فعلی صنعت هسته‌ای ما مانع پیشرفت و ارتقاء آن است و ما باید وارد تعامل با قدرتهای هسته‌ای و تجارت جهانی صنعت هسته‌ای می‌شدیم. انقلاب را نباید مساوی با چند کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در پستو بدانیم، بلکه باید با دنیا ارتباط داشته باشیم. با ارتباط بهتر با دنیا به آرمانهایی مانند آزادی فلسطین هم بهتر و زودتر می‌رسیم. همین که اسرائیل نگران است، نشانه آن است که توافق وین توافق خوبی است.

همان‌طور که آقای ناطق نوری عنوان کرده بودند، گروه‌های تندرو منسجم‌تر از معتدلان هستند، آیا این انسجام و اتحاد تندروها که اخیراً از آن رونمایی شد و مؤتلفه نیز به آنها پیوست، می‌تواند باعث موفقیت آنها در انتخابات مجلس شود؟ این اتحاد چه خطری برای میانه‌روها دارد؟

مجموع سه گروهی که ائتلاف کرده‌اند پایگاه چندانی در میان مردم ندارند خصوصا که سابقه سوء حمایت بی‌چون و چرا از آقای احمدی‌نژاد و سکوت در برابر قانون‌شکنی‌های او را دارند. برداشت غلط آنها از اصل ولایت‌فقیه، دست و بال آنها را برای ابداع و ابتکار و تغییر بسته است. به هرحال اتحاد آنها خطری برای معتدل‌ها ایجاد نمی‌کند. مردم گروه‌های کلیشه‌ای را نمی‌پسندند، گروه‌هایی را می‌پسندند که از حقوق آنها و از اصول قانون اساسی دفاع کنند و قادر به تغییر باشند نه افراد و گروه‌هایی که به بهانه حفظ نظام در مقابل ضایع شدن حقوق مردم یا زیرپا گذاشته شدن اصول قانون اساسی سکوت می‌کنند.

پس از اعلام کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی برای مجلس خبرگان رهبری هجمه‌های گسترده‌ای علیه ایشان صورت گرفت، نظرتان در این باره چیست و از نظر شما چرا آقای هاشمی زودتر از دفعات گذشته اعلام کاندیداتوری کردند؟ اساساً اهمیت آتی مجالس خبرگان و شورای اسلامی چیست که برخی از ماهها قبل شروع به جوسازی و تخریب کرده‌اند؟

شهید محلاتی گفته بود شهید مطهری قوه عاقله انقلاب بود. می‌توان گفت آقای هاشمی قوه عاقله مجلس خبرگان رهبری است. من فکر می‌کنم ایشان برای توجه دادن علما و مردم به اهمیت مجلس خبرگان آینده، زودتر اعلام کاندیداتوری کردند. هجمه‌ها علیه آقای هاشمی به خاطر تأثیرگذاری ایشان است. می‌دانید که مهمترین کار مجلس خبرگان رهبری انتخاب رهبر جدید است اگرچه کارهای مهم دیگری هم دارد ولی عملا به گونه‌ای شده است که همین یک کار را انجام می‌دهد. بنابراین با توجه به هشت ساله بودن دوره آن،‌در دوره‌هایی که حتی احتمال ضعیف داده شود که بخواهند رهبر جدید تعیین کنند اهمیت آن افزایش پیدا می‌کند. البته ما دعا می‌کنیم که این اتفاق نیافتد و آرزوی طول عمر برای ایشان داریم. مجلس شورای آینده هم از این نظر اهمیت دارد که بتواند دولت را بیشتر کمک کند و بعضی کینه‌توزیهای موجود از بین برود.

برای خبرگان خوب است مجتهدانی که اهمیت و وظایف و میزان تأثیرگذاری مجلس خبرگان را درک می‌کنند و آن را منحصر به انتخاب رهبر جدید نمی‌دانند و دوستان دانای انقلاب و رهبری هستند کاندیدا شوند تا این مجلس از حالت تشریفاتی فعلی خارج شود.

در مورد مجلس شورای اسلامی چطور؟

برای مجلس هم خوب است افراد خوش فکر و مستقل و حر و آزاده و کسانی که مدیون فرد و گروهی نباشند کاندیدا شوند تا مجلس ما واقعا عصاره ملت باشد نه این که اکثریت قریب به اتفاق آن یک تیپ خاص باشند. باید همه اقشار در مجلس نماینده داشته باشند.

اخیراً آیت‌الله هاشمی از سید حسن خمینی برای کاندیداتوری در انتخابات خبرگان دعوت کرد و خواستار آن شد که او نسبت به آینده کشور بی‌تفاوت نباشد. ارزیابی شما چیست؟ و آیا شما نیز موافق حضور ایشان هستید؟

من هم موافق حضور ایشان هستم. قطعا اگر ایشان احساس وظیفه کنند خواهند آمد و نیازی به توصیه ما نیست. با توجه به این که مجلس خبرگان وقت زیادی از افراد نمی‌گیرد خوب است مجتهدان خوش‌فکر وارد شوند و از کار علمی‌شان هم باز نمی‌مانند.

برخی از تحلیلگران از شکل‌گیری مثلث «مصباح جنتی یزدی» و مثلث «هاشمی روحانی سید حسن خمینی» در انتخابات خبرگان سخن گفته‌اند. ارزیابی‌تان چیست؟ و از نگاه شما چرا این دور از انتخابات خبرگان بیش از هر زمان دیگری دارای حساسیت شده است؟

هر دو مثلث حسن‌نیت دارند و متقی هستند و در راه اسلام و حفظ انقلاب تلاش می‌کنند. مثلث اول خود را اصولی‌تر می‌داند و از روش‌های سخت‌گیرانه استفاده می‌کند، لذا ارتباط چندانی با نسل جدید ندارد و کمتر قادر به هدایت آنهاست. اما مثلث دوم ارتباط خوبی با نسل جوان پیدا کرده و تلاش می‌کند اصول را نیز حفظ کند. من در مجموع روش مثلث دوم را بیشتر می‌پسندم. به هرحال نباید این تفاوتها را به جنگ قدرت تفسیر کنیم، بلکه ناشی از تفاوت بینش‌ها و تفاوت ارتباط‌ها با اقشار مختلف جامعه است.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴۲
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۷۱
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
15
387
جناب مطهری درست می گویند .مثلث هاشمی - روحانی وحسن خمینی بسیار مقبول تر میباشد به خصوص برای نسل جوان . انشاا... که یک خرداد92 دیگر تکرار خواهد شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
17
314
باریک الله ، اقای مطهری و یک نماینده واقعی ملت
رضا میانه ه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
17
275
علی مطهری نماینده تمام مردم ایران اس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
14
240
درود بر شرفت و شهامتت مطهری دوستت داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
16
225
من نيز مثلث روحانى هاشمي حسن خميني را مى پسندم درود بر على مطهرى
کاظم از بیرجند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
13
189
درود بر شما مطهری عزیز حقا فرزند پدر ی ومحبوب خراسانی ها زنده باشی دلاور
حامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
11
175
همیشه با منطق و صریح سخن گفته ای .درود بر هاشمی و سلام بر روحانی ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
14
166
هاشمی روحانی خمینی ...........

عالییییییییییییییییییییییییییه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
12
147
دوست دارم حاج علی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
13
162
معلوم است عقل و منطق و علم در خانواده مطهری نهادینه شده است. خداوند به همه ملت چنین نعمتی عطا فرماید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
13
137
احسنت
آقا دوست داریم خیلی زیاد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
10
56
باباجون شما که میدونید افراطی ها هم از این اعتلاف و حضور ترس و هم لجاجتدارن چر از الان این حرف ها رو مطرح میکنید. شروع میکنند به تخریب
پاسخ ها
آرش
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
شنونده باید عاقل باشه.
غلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
8
85
ضمن تشکر از آقای مطهری این دلیرمرد مجلس من هم مثل ملت ایران مثلث هاشمی وروحانی وخمینی را میپسندم وانشاالله آقای خمینی بخاطر ملت جهت تشکیل این مثلث حیاتی اقدام بفرمایند.اگر اینچنین شود چه میشود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
6
76
درود بر مطهری و نظراتش شما صحبت میکنی دل مردم شاد میشه سید حسن هم همینطور درود بر شماها خدا هردوی شما را برای ما نگهدارد.
سرافراز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
9
76
چه انتخابات باشکوهی
روحانی، هاشمی ، خمینی
آینده از آن ملت اعتدال گراست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
7
61
واقعا نماینده ملت تویی که مستقل وبی پروا وبا شهامت حرف می زنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
4
63
خداوند بزرگ معلم انقلاب شهید مطهری را رحمت کند که فرزند برومند و شجاعی همانند تو تربیت کرده است
مهدی گرجی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
2
54
حاج علی آقای مطهری خاک پایت توتیای چشمانم...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
2
62
شجاعت علی مطهری مثال زدنیست
صابر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
3
51
درود بر شهید مطهری و پسر شجاعش
حميد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
2
45
درود بر فرزند مطهر،شجاع ،متفكر و فرزند شهيد وارسته علامه بزرگ مرتضي مطهري (ق)
پیام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
2
40
درود بر شما
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
1
43
خدا رحمت کنه پدری (شهید مطهری) رو که یه همچین یادگاری خوبی از خودش باقی گذاشته.
رزمنده اسلام وانقلاب
|
Romania
|
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
1
42
الحق که فرزند خلف استاد شهید عزیز وباکرامت ایت اله مطهری هستی . شجاعت ، شهامت ، کیاست، اعلمیت ، سیاست ،اخلاق و سخنوری حضرتعالی ازالطاف خدادادی است که دیگران به آن غبطه می خورند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
1
25
ما آماده ایم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
1
30
درانتخابات امسال مزد زحماتت رابا رکورد رای مردمی بودنش راثابت مکنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
1
28
درود بر مطهری و درود بر تمام انسانهای آزاده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
1
24
آقای هاشمی لیست افراد اعتدالی در شهرستان ها رو ارایه دهند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
1
25
آقای مطهری یک روشنفکر به تمام معنا هستند. هر چند که با تمام نظراتشان موافق نیستم .اما شخصیتی بسیار قابل احترام دارند.
منعم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
1
22
شکی نیست که مثلث هاشمی روحانی وسیدحسن خمینی بیشتربه نفع پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی خواهد بود
علی مهرعلیان
|
United States
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
1
23
بانثاردرود فراوان به روح ملکوتی شهیدمطهری وباسلام برفرزندخلف ایشان ونماینده به تمام معنی مردمی مجلس. احسن بردکترعلی مطهری
ر ق ر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
1
22
دکترعلی مطهری یکی ازبهترین های مجلس
پاسخ ها
ارزو
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
درود بر مطهری
حميد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۸
1
19
خداوند شما را براي ايران و اسلام حفظ كند
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۰
0
16
موضع دکترمطهری نیاز جامعه ی امروزماست
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۰
0
14
درود بر مثلث اعتدال است .
صابر
|
Netherlands
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۰
1
13
اگر چه با برخی از عقاید دکتر مطهری مخالفم اما ایشان را سرمایه ای برای این ملت می دانم. درود بر ایشان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۱
0
13
درود بر دکتر مطهری امیدوارم این مثلث شکل بگیره .اینو به عنوان یک رزمنده قدیم میگم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۱
0
14
درود بر علامه سید حسن خمینی
کماس
|
Russian Federation
|
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
0
14
درود بر هاشمی
احمد
|
-
|
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
1
6
درودبر شهید مطهری وخانواده مطهری درود فراوان بر هاشمی .سیدحسن خمینی.حسن روحانی
نظرات بینندگان