arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۸۵۶
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۳ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۴

نیویورک‌تایمز: رد برجام اعتبار واشنگتن را زیر سؤال میبرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گزارش کرد که اگر برجام در کنگره تصویب نشود، دیگر اعضای گروه ۱+۵ تمایلی به مذاکره دوباره ندارند و رویه خود را در کاهش تحریم‌های ایران پیش می‌گیرند و آمریکا اعتبار خود را از دست می‌دهد.

به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در گزارشی نوشت که اگر برجام در کنگره تصویب نشود و اوباما نتواند رأی کنگره را در دفاع از برجام وتو کند، پنج عضو مذاکره‌کننده با ایران (انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) به وضوح اعلام کرده‌اند که قصد مذاکره مجدد با ایران را ندارند و همچنان به روند کاهش تحریم‌های ایران در قبال کنترل و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهند.

این روزنامه آمریکایی ادامه داد، در صورتیکه برجام در کنگره به تصویب درنیاید، آمریکا بخشی از اعتبار مدیریتی خود را از دست می‌دهد و صرفنظر از مخالفت رسمی آمریکا، طرح گسترده‌ای از توافق هسته‌ای ایران احتمالاً اجرایی خواهد شد.

نیویورک‌تایمز گزارش کرد که اگر برجام از سد کنگره عبور کند، اجرای توافق هسته‌ای ایران بسیار پیچیده خواهد بود و نیازمند نظارت و همکاری دقیق جامعه بین‌الملل است.

این گزارش ادامه می‌دهد اجرای توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ احتمالاً موجب تیره شدن روابط آمریکا با رژیم صهیونیستی می‌شود. برخی دموکرات‌های کنگره می‌گویند که اگر توافق هسته‌ای ایران اجرایی شود، به دنبال قطعنامه‌ای می‌روند که تضمین کند دولت اوباما در قبال ایران جدی و سخت است اما «میچ مک کونل» رهبر اکثریت جمهوری خواهان سنا از ایالت «کنتاکی» تمایلی ندارد که به دموکرات‌ها اجازه دهد جایگاه سیاسی‌اشان را با رأی‌گیری درباره چنین لوایحی مستحکم کنند و به احتمال خیلی زیاد چنین لایحه‌ای را بلوکه می‌کند و رئیس‌جمهور آمریکا و دموکرات‌ها را وادار خواهد کرد توافق را همانطور که هست بپذیرند.

گزارش‌‌ها حاکی از آن است که مجلس نمایندگان آمریکا از روز چهارشنبه هفته جاری بحث‌های خود درباره ارزیابی برجام را نهایی می‌کنند و روز جمعه هفته جاری توافق هسته ای ایران را به رأی خواهند گذاشت.

باراک اوباما تاکنون توانسته تعداد آراء کافی برای عبور برجام از سد کنگره را به دست آورد اما اگر سه نفر دیگر از دموکرات‌هایی که هنوز تصمیمی نگرفته‌اند، از اوباما حمایت کنند، اوباما دیگر نیازی به استفاده از حق وتو خود ندارد و سناتورها می‌توانند مانع از تصویب قطعنامه عدم رضایت از توافق هسته‌ای ایران در کنگره شوند.
نظرات بینندگان