arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۸۶۸
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۴ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۴

آغاز بررسی گزارش شکنجه معلولان "ولدآباد"

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: هیچ سگ و زنجیری در مرکز نگهداری معلولان ولدآباد پیدا نشده است.

افروز بهرامی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: گزارشی در خصوص شکنجه معلولان یک مرکز نگهداری معلولان در ولد‌آباد منتشر شده که در حال بررسی صحت و سقم آن هستیم.

وی خاطرنشان کرد: ازآنجایی که احتمالاتی درخصوص صحت اطلاعات منتشرشده می‌رفت بهزیستی استان براساس اختیارات قانونی خود اقدام به پلمب مرکز مذکور کرده است.

بهرامی افزود: هنوز هیچ مدرک و ادله قابل قبولی درخصوص شکنجه معلولان با سگ و زنجیر در این مرکز یافت نشده است.

وی ادامه داد: بهزیستی البرز درحال بررسی تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته این مرکز است.

وی یادآورشد: برای یافتن شواهد و مدارک احتمالی، تصاویر ضبط شده از شش ماه گذشته این مرکز بررسی می‌شود.

مدیر کل بهزیستی استان البرز تصریح کرد: مدیریت این مرکز ادعا می‌کند در مدت زمانی که در مرکز حضور نداشته تخلفاتی صورت گرفته ولی این تخلفات به بزرگی آنچه دررسانه‌ها منعکس شده نیست.

بهرامی گفت: مدیریت این مرکز ادعا می‌کند تصاویر انتشار یافته از شکنجه معلولان، به این مرکز مربوط نیست.

وی اضافه کرد: بنا به گفته مدیر این مرکز، عده‌ای با انگیزه دشمنی، قصد خراب کردن نام این مرکز را دارند و می‌خواهند به نیت خود مبنی برجلوگیری از ادامه فعالیت این مرکز برسند.

این مسئول ادامه داد: مدیراین مرکز می‌گوید چطور ممکن است درطول 13 سالی که از فعالیت این مرکز می‌گذرد هیچ موردی از شکنجه معلولان گزارش نشده باشد ولی طی مدت کوتاهی هجمه گسترده‌ای درخصوص وضعیت نگهداری این معلولان ایجاد شود؟

بهرامی اظهار کرد: مدیر این مرکز ادعا می‌کند فردی که قبلا به عنوان شریک این مرکز بود و به علت برخی مشکلات شراکتش را به هم زده ، عامل اصلی انتشار این اخبار نادرست است.

وی تاکید کرد: در بازرسی‌های انجام شده از این مرکز هیچ نشانه‌ای از نگهداری سگ و استفاده از غل و زنجیر برای بستن معلولان پیدا نشده است.

وی درخصوص ادعای برخی پرستاران درخصوص تایید شکنجه‌های انجام شده در این مرکز گفت: از11 پرستار این مرکز 10 نفر شکنجه شدن معلولان را تکذیب کردند و فقط یک نفر ادعاهایی دراین خصوص دارد.

بهرامی با اشاره به تعداد واقعی معلولان این مرکز افزود: چند سال پیش 139 معلول در این مرکز نگهداری می‌شدند، ولی طی این سال‌ها تعدادی از این معلولان به مراکز دیگر منتقل شده و یا فوت کرده‌اند.

وی گفت: متاسفانه مدیریت این مرکز اقدام به به روز رسانی آمار معلولان نکرده و همان آمار قبلی دراخبار ذکر شده است.

وی ادامه داد: بهزیستی البرز 125 معلول را ازاین مرکز تحویل گرفته و به مراکز دیگر منتقل کرده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز ادامه داد: وضعیت این معلولان در شرایط مطلوبی است و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

وی تصریح کرد: بهزیستی استان مجوزی برای تعطیلی و پلمب این مرکز ندارد؛ چرا که هنوز شواهدی دراین خصوص تایید نشده است ولی ازآنجایی که خط قرمز بهزیستی معلولان هستند، این اداره کل براساس اختیارات خود اقدام به پلمب این مرکز کرده که این کار اعتراض مدیریت مرکز را نیز درپی داشته است.

وی در پایان گفت: بهزیستی با مراکزی که به هرشکل اقدام به آزار معلولان می‌کنند به شدیدترین شکل برخورد می‌کند و هیچ اغماضی صورت نمی‌دهد.
نظرات بینندگان