arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۹۱۷
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۲۰ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۴

فابیوس: اسد نمی‌تواند راه‌حل سوریه باشد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر امور خارجه فرانسه امروز سه‌شنبه در مصاحبه با شبکه آر.تی.ال راه‌حل مناقشه جاری در سوریه را سیاسی و دشوار خواند و با تأکید بر لزوم حرکت به سوی انتقال سیاسی اعلام کرد که بشار اسد نمی‌تواند راه‌حل سوریه باشد.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه فرانسه امروز در مصاحبه با شبکه «آر.تی.ال» به اظهارنظر در خصوص اوضاع جاری در سوریه و اوکراین پرداخت.

«لوران فابیوس» در خصوص سوریه اعلام کرد: «برای حرکت به سوی انتقال سیاسی در سوریه لازم است که عناصر رژیم سوریه و مخالفان این کشور در کنار هم قرار گیرند. چنانچه تمامی پناهجویان به اروپا بیایند این به معنای آنست که داعش عرصه را به دست گرفته است. خاورمیانه باید خاورمیانه باقی بماند و این تنها از طریق اتخاذ تصمیمات ملموس است.»

وی افزود: «تلاش مهم و عمده‌ای از جانب لبنان و اردن انجام شده و به این دلیل باید از آنها استقبال کرده و به آنها کمک کرد. باید تصمیماتی اتخاذ شود که از تبدیل شدن اجباری خاورمیانه متنوع به خاورمیانه تک رنگی اجتناب شود.»

وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه در پاسخ به این سؤال که «آیا بشار اسد در نهایت تنها کسی است که می‌تواند ثبات را در سوریه برقرار کند» گفت: «دقیقا اینطور نیست... نمی‌توان گفت که بشار اسد از سوریه حفاظت خواهد کرد.»

وی افزود: «راه‌حل سوریه سیاسی و دشوار و در عین حال ضروری است. تروریست‌ها نباید پیروز شوند. همانطور که دبیرکل سازمان ملل گفته در سوریه جنایت علیه بشریت اتفاق افتاده است و باید راه‌حلی علیه بشار اسد پیدا کرد. در این راستا باید عناصر رژیم سوریه و نه شخص بشار اسد به همراه عناصر مخالفان برای حرکت به سوی انتقال سیاسی در کنار هم قرار گیرند.»

فابیوس در خصوص انجام عملیات نظامی علیه بشار اسد گفت: «چنین چیزی مدنظر نیست. ما در سوریه با داعش مبارزه می‌کنیم اما بشار اسد نمی‌تواند راه‌حل سوریه باشد.»

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان روس‌ها و ایرانی‌ها را به توقف حمایت از دولت سوریه متقاعد کرد، گفت: «آنچه ما به آنها می‌گوییم این است: شما هرج‌ومرج و داعش را نمی‌خواهید؛ بنابراین باید با یکدیگر گفت‌وگو کنیم تا ببینیم چه راه‌حلی برای انتقال وجود دارد اما این به آن معنا نیست که شما نفوذ خود در این کشور را از دست خواهید داد.»

*اوکراین

وزیر امور خارجه فرانسه در خصوص اوضاع جاری در اوکراین نیز گفت: «احتمالا به زودی نشستی در قالب نشست نورماندی با حضور فرانسه، آلمان، اوکراین و روسیه در خصوص اوضاع اوکراین برگزار خواهد شد. همه چیز کاملا شفاف است. ما در مینسک به توافقی دست یافتیم که باید تا پیش از پایان سپتامبر اجرایی شود و در صورتی که اجرایی شود، ما تحریم‌ها را لغو خواهیم کرد.»
نظرات بینندگان