arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۹۴
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۴ - ۰۸ فروردين ۱۳۹۰

رد مشروطه سلطنتي توسط پارلمان اردن

مجلس نمايندگان اردن روز گذشته با درخواست معارضان اين كشور جهت محدود كردن اختيارات عبدالله دوم، پادشاه اين كشور و برقراري مشروطه سلطنتي در اردن مخالفت كرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مجلس نمايندگان اردن روز گذشته با درخواست معارضان اين كشور جهت محدود كردن اختيارات عبدالله دوم، پادشاه اين كشور و برقراري مشروطه سلطنتي در اردن مخالفت كرد.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه "الوسط "، مجلس نمايندگان اردن روز گذشته با انتشار بيانيه‌اي اعلام كرد كه به شكلي تام و قاطع با درخواست انجام برخي اصلاحات در قانون اساسي جهت اعمال برخي محدوديت‌ها در اختيارات پادشاه مخالف است و اين مجلس هم‌چنان پاسدار و حافظ هويت اردن و قانون اساسي آن خواهد بود.

اين بيانيه دو روز پس از درگيري نيروهاي امنيتي اردن با تظاهركنندگان اين كشور منتشر شد كه خواستار اصلاحات در كشور هستند.

طي درگيري‌هاي نيروهاي امنيتي اردن با تظاهركنندگان اردني دو نفر كشته و 160 تن مجروح شدند.

جريان‌هاي معارض اسلامگرا و جنبش‌هاي چپگرا و ملي‌گراي اردن خواستار انجام برخي اصلاحات در اردن از جمله برقراري مشروطه سلطنتي و انتخاب نخست وزير از طريق برگزاري انتخابات و نه از طريق انتخاب توسط پادشاه اين كشور هستند.

درهمين راستا ملك عبدالله دوم، پادشاه اردن نيز خواستار حفظ وحدت ملي در كشور شد. وي كه با شيوخ قبايل اردن و شخصيت‌هاي برجسته شهر باستاني "البتراء " سخن مي‌گفت، تاكيد كرد كه در حال حاضر آنچه مهم مي‌نمايند، حفظ وحدت ملي كشور و جلوگيري از اتخاذ هر اقدامي است كه به آن آسيب برساند.

وي در سخنانش بر انجام اصلاحات اقتصادي و سياسي تاكيد كرده و گفته بود كه شرايط حساس و سختي كه كشور با آن مواجه است را درك مي‌كند، اما تلاش مي‌نمايد آينده روشني را براي اردني‌ها رقم بزند.
نظرات بینندگان