arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۵۲۳۶
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۰۸ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۴

انتشار يك پيام صوتي منتسب به ملاعمر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

طالبان افغانستان پیام صوتی از رهبر سابق این گروه را منتشر کرده‌اند که در آن ملاعمر به گمان غالب در سال ۲۰۰۷ ضمن محکوم کردن سرکرده کنونی گروه محاذ فدایی از طرفدارانش خواسته که دیگر از ملا منصور دادالله اطاعت نکنند.

به گزارش تسنیم، بی.بی.سی پشتو اعلام کرد: طالبان افغانستان پیام صوتی از ملاعمر رهبرسابق این گروه را منتشر کرده که به گمان غالب در سال ۲۰۰۷ ضبط شده است.

ملاعمر در این پیام صوتی، منصور دادالله یکی از فرماندهان وقت و سرکرده کنونی گروه محاذ فدایی را توبیخ می‌کند و از طرفدارنش می‌خواهد که دیگر از وی اطاعت نکنند.

ملاعمر در این پیام گفته که ملا دادالله لیاقت رهبری ندارد و من هرگز او را به عنوان فرمانده شما تعیین نخواهم کرد.

شاید این آخرین پیام ملاعمر در زمان حیاتش باشد.

بر اساس این گزارش، ملاعمر این پیام را پس از کشته شدن ملادادالله برادر ملا منصور دادالله سرکرده کنونی محاذفدایی منتشر کرده بود زیرا وی بعضی از طالبان را به جاسوسی از برادرش متهم و تعدادی را نیز کشته بود.

این در حالی است که به ادعای بی.بی.سی پشتو، ملامنصوردادالله به خبرنگار این رسانه در اسلام آباد گفته است که در باره این موضوع با ملاعمر می‌خواسته دیدار و موضع خود را بیان کند اما برخی از مقامات طالبان هرگز اجازه دیدار با ملاعمر را به وی ندادند.

سرکرده گروه محاذ فدایی گفته که وقتی که از دیدار با ملاعمر مأیوس شده، طالبان دستگیرشده را پس از فتوای علما به قتل رسانده است.

از سوی دیگر ملا منصور دادالله نسبت به صدای ملاعمر اظهار تردید کرده است.

پیام ملاعمر رهبر سابق طالبان افغانستان در حالی منتشر شده که جنجال برسر رهبری این گروه ادامه دارد.

منصور دادالله چند روز قبل در یک پیام ویدئویی گفته بود که ملا اخترمحمد منصور رهبرجدید طالبان از سوی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان تعیین شده است بنابراین رهبری او را نمی‌پذیرد.

ملا اخترمحمد منصور پس از آن رهبری طالبان را به عهده گرفت که این گروه مرگ ملاعمر در آوریل سال ۲۰۱۳ را پذیرفت.
نظرات بینندگان