arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۵۲۵۳
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۰ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۴

۱.۷ میلیارد تن ذخیره قابل استخراج در کشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون معادن و اکتشافات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با اشاره به تخمین ذخایر معدنی کشور گفت: پیش بینی می‌شود که بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن ذخیره قابل استخراج از معادن کشور وجود داشته باشد.

به گزارش تسنیم، جمشید ملارحمان در دومین روز از همایش ملی زمین‌شناسی اقتصادی ایران که با حضور کارشناسان زمین‌شناسی و معدن کشور در دامغان برگزار شد، اظهار داشت: این در حالی است که مجموع ذخایر معدنی کشور بیش از 57 میلیارد تن برآورد شده است.

وی با اشاره به ظرفیت بالای جمهوری اسلامی ایران از نظر وجود ذخایر غنی معدنی تصریح کرد: امروز فلزات گرانبهایی مانند طلا از معادن کشور استخراج می‌شود.

معاون معادن و اکتشافات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران افزود: تنها در سال گذشته بیش از 50 کیلوگرم شمش طلای استخراج شده از معادن داخل کشور در بورس فلزات ایران به فروش رسید.

ملارحمان گفت: این میزان طلای عرضه شده در بورس کشور، محصول بزرگترین کارخانه طلا در ایران با ظرفیت تولید سه تن طلا در سال است.

وی با اشاره به پیشرفت کشور در بخش فناوری معدن عنوان کرد: امروز شمش طلا در کشور به صورت کامل با فناوری و دانش بومی و داخلی صورت می‌گیرد.

ملارحمان از فعالیت بیش از سه هزار معدن کشور در بخش تولید فلزاتی مانند طلا، مس و سنگ‌های آهن و آهک خبر داد و با اشاره به نیاز کشور به تولید بیش از 130 میلیون تن سنگ آهن به منظور توسعه صنعت فولاد، بر توسعه اکتشافات این سنگ معدنی و جلوگیری از خام فروشی آن به کشورهای دیگر تأکید کرد.

معاون معادن و اکتشافات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با اشاره به عدم وجود محدودیت در منابع اعتباری اکتشاف معادن خاطرنشان کرد: متقاضیان در این بخش می‌توانند با کمک سازمان بیمه معادن هزینه‌های خود را تأمین کنند.
نظرات بینندگان