arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۵۷۳۴
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۶ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۴

اجباری شدن تحصیل تا پایان پایه نهم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر آموزش و پرورش گفت: در برنامه چهارم توسعه، تحصیل تا آخر دوره راهنمایی را اجباری کردیم و در برنامه پنجم این بند حذف شد که قصد داریم در برنامه ششم، تحصیل را تا «پایان سال نهم» اجباری کنیم.

به گزارش فارس، سید محمد بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش امروز در نشست خبری وزیر آموزش و پرورش که به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی ۹۵-۹۴ در دبستان شهدای معلم منطقه ۵ تهران برگزار شد، در خصوص طرح رتبه‌بندی معلمان اظهار داشت: همان طور که قبلاً گفته شد مصوبه هیأت وزیران تکلیف کرده تا این طرح از اول مهرماه بر اساس ضوابط شورای توسعه مدیریت اجرا شود که به لطف خدا این مصوبه به تصویب رسید و به آموزش و پرورش ابلاغ شد و امیدواریم دستورالعمل اجرایی آن را ظرف چند روز آینده به استان‌ها ابلاغ کنیم.

بطحایی افزود: در این طرح همکاران، معلمان و مدیران مدارس و همه کسانی که در طرح طبقه‌بندی مشاغل تعریف شده‌اند، از مزایای رتبه‌بندی استفاده می‌کنند؛ این روش‌ها برای کیفیت نیروی انسانی بوده و هدف ارتقای آن است و نظام پرداخت هم دچار تغییراتی می‌شود.

* معلمانی که بیش از ۶ سال سابقه داشته باشند تحت پوشش رتبه‌بندی قرار می‌گیرند

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: آنچه در شورای توسعه مدیریت تصویب شده، شامل کسانی می‌شود که براساس یک سری شایستگی‌ها امتیازاتی کسب می‌کنند و شامل گروه‌های پایه، خبره، ارشد و عالی می‌شود و ۲۵ درصد تا ۵۰ درصد حق شغل آنها افزایش پیدا می‌کند.

بطحایی یادآور شد: برای اینکه نظام رتبه‌بندی مطلوبی داشته باشیم، مستلزم آن است که نظام سنجش صلاحیت داشته باشیم و اجرای نظام نیاز به وقت دارد.

وی افزود: بنا شد آنچه ابلاغ شده آغاز شود و آن را اجرایی کنیم و برای سال تحصیلی ۹۵-۹۴ شورای عالی توسعه مدیریت و پشتیبانی اجازه داده تمهیداتی در نظر بگیریم و آنچه تصویب شده برای نظام رتبه‌بندی مطلوب شروع می‌شود و برای مهر ۹۴ با انتخاب بندی از شاخص‌ها، رتبه‌بندی می‌کنیم.

بطحایی تصریح کرد: کسانی که بیش از ۶ سال سابقه داشته باشند تحت پوشش رتبه‌بندی قرار می‌گیرند و اگر همه واجدین شرایط نیز امتیاز لازم را کسب کنند، تحت پوشش قرار می‌گیرند و بخشی از معلمان تحت پوشش رتبه‌بندی قرار می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: این گام نخست در رتبه‌بندی است و گام مطلوب نیست بلکه به‌تدریج اشکالات را رفع می‌کنیم و آماده می‌شویم تا رتبه‌بندی نهایی را در سال آینده آغاز کنیم.

بطحایی در خصوص میزان افزایش حقوق معلمان یادآور شد:‌ افزایش حقوق در بین افراد متفاوت است و اجازه دهید با ارسال بخشنامه و احکام مشمولان طرح در جریان قرار گیرند.

*اولین بخش سرانه که ۳۵ میلیارد تومان است را به استان‌ها و مناطق ابلاغ کرده‌ایم

بطحایی در خصوص واریز سرانه مدارس افزود: اولین بخش سرانه که ۳۵ میلیارد تومان است را به استان‌ها و مناطق ابلاغ کرده‌ایم و این میزان به مرز ۵۰ میلیارد تومان قبل از سال تحصیلی نیز می‌رسد.

وی درخصوص اینکه آیا رتبه‌بندی شامل بازنشستگان می‌شود، گفت: طرح رتبه‌بندی از اول مهر اجرا می‌شود و شامل کسانی که بعد از آن بازنشسته می‌شوند، نیز می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان خانواده‌های شهدا افزود: این مستلزم تأمین اعتبار است که متأسفانه هنوز موفق به دریافت آن نشدیم؛ مکاتباتی با سازمان مدیریت داشته‌ایم و امیدواریم بعد از مهرماه اعتباراتی در این خصوص به‌دست آوریم و آن را اجرایی کنیم.

* نیروی انسانی آموزش و پرورش اصولی و صحیح توزیع نشده است

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «اگر بخواهیم نیروی انسانی را از یک میلیون به ۷۵۰ هزار نفر برسانیم، آیا تراکم دانش‌آموزان افزایش پیدا نمی‌کند؟»، بیان داشت: پیش‌بینی ۱۳ میلیون و ۲۵۰ هزار دانش‌آموز برای ثبت‌نام را داریم که از این تعداد ۱.۵ میلیون نفر در مدارس غیردولتی بوده و ۱۱.۵ میلیون دانش‌آموز در مدارس دولتی تحصیل می‌کنند.

فانی اضافه کرد: اگر به ازای ۱۵ دانش‌آموز یک نیرو در نظر بگیریم، به عدد ۷۵۰ هزار نیروی انسانی می‌رسیم، اما الان ۹۷۰ هزار نیرو داریم و پیامی که این دارد، آن است که نیروی انسانی آموزش و پرورش اصولی و صحیح توزیع نشده است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش در ساماندهی نیروی انسانی به دنبال توزیع صحیح نیروی انسانی به لحاظ رشته، جنسیت و منطقه جغرافیایی است و در بعضی جاها با تراکم و در بعضی جاها با کمبود نیرو مواجه است.

وی یادآور شد: آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان نیرو تأمین می‌کند و برای مهر ۹۵ اولین فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان وارد آموزش و پرورش می‌شوند.

* صرفه جویی هزار میلیاردی در آموزش و پرورش

فانی درخصوص بلاتکلیفی مدیران و معلمان در مجتمع‌های شهری و روستایی در شروع سال تحصیلی گفت:‌ مجموعه‌هایی در سال‌های قبل تحت عنوان مجتمع‌های آموزشی روستایی فعال شده که به تعداد قابل توجهی از آنها مغایر با مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش است.

وی ادامه داد: آن مجتمع‌هایی که براساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش تشکیل شده، به قوت باقی است و سایر مراکز جمع می‌شود و در خصوص همکارانی که بلاتکلیف هستند، اعلام کنید که آنها با آموزش و پرورش محل خدمت خود تماس بگیرند تا ابلاغ آنها صادر شود.

وی درخصوص اقتصادی کردن آموزش و پرورش گفت: با ساماندهی حوزه اقتصادی، هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی شده است.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص مربیان پیش دبستانی گفت: بر اساس مصوبه مجلس که براساس رشته، جنسیت و نیاز آموزش و پرورش قید شده است، در به‌کارگیری مربیان پیش دبستانی اقدام خواهیم کرد.

*قصد داریم در برنامه ششم تا پایان سال نهم، تحصیل را اجباری کنیم

وزیر آموزش و پرورش درخصوص کودکان بازمانده از تحصیل گفت: وقتی برنامه چهارم شروع شد، مسئولیت این برنامه در آموزش و پرورش برعهده بنده بود که تا آخر دوره راهنمایی، تحصیل را اجباری کردیم و در برنامه پنجم این بند حذف شد و قصد داریم در برنامه ششم تا پایان سال نهم، تحصیل را اجباری کنیم و اگر خانواده‌ها مقاومت کنند از طریق قوه قضائیه پیگری می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش درخصوص تحصیل اتباع خارجی در مدارس و اینکه گفته می‌شود در صورت پرداخت نکردن پول، ثبت‌نام از دانش‌آموزان انجام نمی‌شود، گفت:‌ اطلاعات و آمار دقیقی از تعداد افغانستانی‌ها در ایران نداریم. آمارها مبتنی بر حدس است و تا دیروز ۴۸ هزار نفر علاوه بر آمار سال گذشته برای ثبت‌نام حضور پیدا کردند.

وی در خصوص آموزش ادبیات غیرفارسی در مدارس گفت: مطالعاتی از دو سال پیش آغاز شده که اگر به نتیجه برسد این موضوع پیگیری می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص بحث خروج یک نفر از آموزش و پرورش و استخدام یک نفر جدید یادآور شد: بحث اینکه به ازای یک نفر خارج شود و یک نفر جذب شود، لزوما در آموزش و پرورش اتفاق نمی‌افتد.

فانی در خصوص پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی تصریح کرد: افراد پس از آزمون پذیرش و گزینش می‌شوند و یک دوره یک‌ساله در دانشگاه فرهنگیان می‌گذرانند که در صورت موفقیت از مهر ۹۵ به استخدام آموزش و پرورش درمی‌آیند.

وزیر آموزش و پرورش درخصوص بحث کمک‌هزینه ازدواج معلمان و فرزندان فرهنگیان، افزود: کمک‌هزینه ازدواج و فوت که از سال ۸۹ پرداخت نشده، یکی از مطالبات همکاران است که امیدواریم اعتبارات آن تأمین شود و آن را پرداخت کنیم.

وی درخصوص آزمون استخدامی و اینکه تعداد مردها ۳ برابر زن‌ها هستند و نیز نبود تعادل در بخش مدیران آموزش و پرورش، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۱۸ هزار و ۷۷ نفر نیروی زن و ۴۶۰ هزار و ۲۱۰ نیروی مرد در آموزش و پرورش شاغل هستند و این درحالی است که ۵۱ درصد دانش‌آموزان پسر و ۴۹ درصد دختر هستند.

فانی اضافه کرد: در شهر تهران در دوره متوسطه با ۲ هزار و ۳۰۰ همکار فرهنگی زن مازاد بر نیاز مواجه هستیم که باید در به‌کارگیری نیرو تورم را کاهش دهیم و برای تأمین نیروی مرد در دبیرستان پسرانه مشکل داریم و در شهر تهران ۸۱ درصد نیروی اصلی خانم‌ها هستند.

وی درخصوص مدیران زن و مرد در آموزش و پرورش یادآور شد: سیاست ما قبلاً اعلام شده و به جد دنبال هستیم از وجود خانم‌ها بیش‌تر استفاده کنیم.

وزیر آموزش و پرورش در پایان نشست خبری ضمن تشکر از اهالی رسانه خاطرنشان کرد: صراحتا اعلام می‌کنم در برنامه‌ریزی که در پروژه مهر از بهمن سال گذشته شروع شد، آمادگی کامل برای بازگشایی مدارس از جهت فضا،‌نیروی انسانی و کتاب داریم و امیدواریم سال ۹۵-۹۴ سالی همراه با موفقیت باشد.

* مدارس جدید‌ ملزم به ساخت سالن‌های ورزشی هستند

مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش درخصوص المپیاد درون‌مدرسه‌ای گفت: دستورالعمل آن ابلاغ شده و ۲۰ درصد آن تغییر پیدا کرده است و امیدواریم با تحت پوشش قرار دادن ۴ میلیون دانش‌آموز این المپیاد برگزار شود.

حمیدی درخصوص جایگاه معلم ورزش و فعالیت‌های ورزشی در مدارس یادآور شد: ۳ هزار فضای ورزشی و ۳۳ هزار مربی ورزش داریم و مدارس جدید‌الساخت نیز ملزم به ساخت سالن‌های ورزشی هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان درخصوص تولید محتوا در محیط مجازی، گفت: در محیط مجازی تولید محتوا می‌کنیم و دانش‌آموزان را آموزش می‌دهیم. ۴ سال است که در پایه ششم شروع کرده‌ایم و در پایه هفتم و هشتم ۶۰۰ هزار نفر با فناوری و ایمیل شخصی آشنا شده‌اند.
نظرات بینندگان