arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۵۷۸
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۲ - ۱۰ فروردين ۱۳۹۰

ماهیان قرمز را در آب رودخانه‌ها رها نکنید

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: علی‌رغم مشخص کردن جایگاه‌های بهداشتی عرضه ماهی قرمز، افراد استقبال چندانی از خرید ماهی دراین مراکز نشان نمی‌دهند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: علی‌رغم مشخص کردن جایگاه‌های بهداشتی عرضه ماهی قرمز، افراد استقبال چندانی از خرید ماهی دراین مراکز نشان نمی‌دهند.

سید سعید حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به عدم توجه افراد به خرید ماهی قرمز اظهارکرد: متاسفانه علی‌رغم تلاش‌های دامپزشکی در راستای خرید ماهی قرمز از مراکز مجاز و مورد تائید سازمان، هم‌چنان استقبال افراد از خرید ماهی از این مراکز بسیار کم است.

وی در توصیه‌ای به افراد متذکر شد: به منظور رعایت بهداشت و سلامتی افراد، توصیه می‌شود حتما بعد از ایام نوروز این ماهی‌ها را در استخری ویژه که از سوی شهرداری معرفی خواهد شد، رها کنند.

حسینی با اشاره به رهاکردن تعدادی از ماهی‌ها توسط برخی افراد در رودخانه‌ها، هشدار داد: به هیچ عنوان نباید این ماهی را در آب رودخانه‌ها رها کرد چراکه موجبات آلودگی آب را فراهم می‌سازند.

وی آب خنک بین دمای 10 تا 15 درجه سانتی‌گراد، قرار دادن در آب تمیز، زلال و بدون کلر و هم‌چنین استفاده از ظرف دهان گشاد را بهترین شرایط برای نگه‌داری ماهی‌ها دانست و افزود: به منظور افزایش طول عمر این ماهی‌ها بهتر است هر دو روز یک‌بار نسبت به تعویض آب آن اقدام شود.

حسینی با اشاره به مشاهده موردی فروشندگان لاک‌پشت‌های پشت گوش قرمز خاطرنشان کرد: فروش این لاک پشت ممنوع بوده و جرم محسوب می‌شود از اینرو در صورت مشاهده با متخلفین به صورت جدی برخورد خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در پایان از بیماری‌های ویروسی، قارچی و پوستی به عنوان بیماری‌های قابل سرایت از لاک‌پشت‌های پشت گوش قرمز و ماهی‌های قرمز به افراد نام برد و به کودکان توصیه کرد که از دست زدن به آن‌ها پرهیز کنند.
نظرات بینندگان