arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۵۹۰۱
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۸ - ۲۴ شهريور ۱۳۹۴

"صدها زائر، قربانی ریاکاری آل‌سعود شدند"

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو شورای اخوت اسلامی افغانستان گفت: صدها زائر بیت‌الله الحرام بر اثر اقدامات فریبکارانه آل‌سعود کشته و مجروح شدند اما آل سعود همچنان بر لجاجت خود ادامه می‌دهد و ساخت و ساز ظاهری در اطراف مسجدالحرام را متوقف نمی‌کند.

«سیدمحمد حسین رضوانی بامیانی» عضو شورای اخوت اسلامی افغانستان در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به کشته شدن حدود 108 زائر حج و زخمی شدن بیش از 300 زائر دیگر بر اثر حادثه‌ای در کنار مسجد النبی عربستان، گفت: این نخستین حادثه در زمان برگزاری مراسم حج نیست و آخرین حادثه نیز نخواهد بود.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته نیز چنین حوادثی در عربستان سعودی در زمان برگزاری مراسم حج رخ داده، گفت: در چند سال اخیر چندین حاجی بر اثر سقوط یک پُل و پس از آن بر اثر آتش‌سوزی خیمه‌های حجاج، کشته شده‌اند.

این عالم دینی افغانستان با بیان اینکه مردمی که با هزار ذوق و شوق و برای ادای فریضه حج به بیت‌الله الحرام مشرف می‌شوند، به صورت‌های گوناگون و در حوادث مختلفی در عربستان از بین رفتند، که نشان‌دهنده ضعف مدیریتی سران سعودی است.

رضوانی بامیان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه عربستان سعودی تلاش می‌کند برای فریب مسلمانان دست به اقدامات فریب‌کارانه بزند، گفت: بازسازی مسجدالنبی در زمان مراسم حج در سال جاری و بازسازی‌های دیگر مراکز دینی در سال‌های پیشین در زمان برگزاری مراسم حج خود شاهد این ادعای ما است.

وی تصریح کرد: عربستان سعودی تلاش می‌کند تا با اقدامات ظاهری و مقطعی در زمان برگزاری مراسم حج به مسلمانان بفهماند که مشغول بازسازی حرمین شریفین و سایر اماکن مقدسه هستند.

وی اقدامات بازسازی فریبکارانه آل‌سعود را به هیچ صورت پذیرفتنی ندانست و گفت: این اقدامات نشان می‌دهد که ریاض هیچ اهمیتی برای جان و سلامت حجاج قائل نیست، زیرا با اینکه همه ساله این اقدامات جان صدها زائر را می‌گیرد، اما شیوخ آل‌سعود همچنان به این اقدامات خود ادامه داده‌اند.

حج موقعیت سیاسی آل‌سعود است

وی با بیان اینکه عدم حضور کمیته مشترک کشورهای اسلامی برای مدیریت مراسم حج تنهاترین مشکل مسلمانان نیست، گفت: موضوعات و مشکلات اجتماعی، اقتصادی و عبادی از سال‌های سال تاکنون مطرح بوده است.

وی افزود: به همین خاطر دانشمندان و علما از «جامعه الازهر» و «حوزه علمیه قم» و سایر حوزه‌ها و مراکز دینی کشورهای مختلف اسلامی پیشنهاد داشتند که مسلمانان باید شورا یا کمیسیونی برای اداره مسائل حجاج ساخته شود.

رضوانی بامیانی با بیان اینکه این پیشنهاد از قبل مطرح بوده و اکنون نیز علمای اسلام روی این موضوع تأکید دارند، گفت: متأسفانه عربستان سعودی و آل‌سعود مراسم حج را موقعیتی سیاسی برای خود می‌دانند نه موقعیتی دینی.

این عالم دینی افغانستان با اشاره به اینکه تاکنون آل‌سعود به این پیشنهادات علمای بزرگ جهان اسلام جدیت نشان نداده و ترتیب اثر نداده‌اند دلیل آن را به خطر افتادن موقعیت سیاسی این خانواده دانست.

بامیانی در پایان سخنان خود گفت: در صورتی که این شورا یا کمیته ایجاد شود، مراسم حج همانطوری که خدا می‌خواهد و مسلمانان دوست دارند، برگزار خواهد گردید.
نظرات بینندگان