arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۵۹۶۵
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۰ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۴

دادستان تهران: چهره ظاهری پایتخت مناسب نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

جعفری دولت آبادی به چهره نامناسب شهر تهران اشاره کرد و گفت: متاسفانه چهره پایتخت در چهارراه‌ها و برخی اتوبان‌های پر تردد مناسب نیست و کودکان دست فروش، سی دی فروش‌ها، گل فروش‌ها، متکدیان و غیره چهره تهران را نامناسب کرده‌اند.

به گزارش میزان، اولین جلسه بین دادستان عمومی و انقلاب تهران و برخی سرپرستان دادسراها و معاونین دادستان با رئیس و مدیران سازمان بهزیستی کشور روز سه شنبه (24 شهریور ماه 1394) در دادستانی تهران برگزار شد.
 
جعفری دولت آبادی گفت: در چند سال گذشته با مدیران و مجموعه سازمان بهزیستی در ارتباط بودیم؛ اما با تشکیل این جلسه زمینه آغاز همکاری‌های بیشتر بین دادستانی تهران و سازمان بهزیستی فراهم شده است.  
 
دادستان عمومی و انقلاب تهران با احصاء حوزه‌های کاری مشترک دادستانی و سازمان بهزیستی اعلام کرد: در سه حوزه جرایم، آسیب‌های اجتماعی و مشکلات و امور اجتماعی زمینه‌های همکاری مشترک وجود دارد.
 
وی افزود: موفقیت اقدامات دادسرا در مقابله با جرائم مواد مخدر و کودک آزاری با همکاری سازمان بهزیستی افزایش خواهد یافت. ایجاد برخی ساختارها و فراهم کردن امکانات مانند تشکیل کمپ‌های ترک اعتیاد و محل های نگه‌داری کودکان در اختیار ما نیست و ما نمی‌توانیم در این حوزه ها به طور مستقیم ورود کنیم.
 
جعفری دولت آبادی گفت: زنان آسیب دیده هم از لحاظ ارتکاب جرم و هم از لحاظ آسیب اجتماعی در جامعه مشکلاتی را به وجود می‌آورند که بخشی از علل مشکلات به دادستانی و سازمان بهزیسیتی برنمی‌گردد؛ اما تبعات و مشکلات ناشی از آن متوجه سازمان بهزیستی و دادسرا است. کاهش طلاق و جلوگیری از فرار دختران از خانه وظیفه ذاتی دادستانی تهران نیست؛ اما بروز این آسیب‌ها مشکلاتی را برای دادسرا و سازمان بهزیستی به وجود آورده است.  
 
دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: تشکیل و آغاز کار اورژانس های اجتماعی در سال‌های گذشته کار مناسبی بود که در سازمان بهزیستی انجام شد. در این طرح افراد بی پناه و آسیب دیده در تماس با واحدهای اورژانس اجتماعی مشکلات خود را بیان می کردند و انتظار می رود این واحد مانند اورژانس های پزشکی برای پرداختن به مشکلات اجتماعی مردم در محل آن ها مجددا فعال شود تا برخی مشکلات کنونی مرتفع شود.
 
وی افزود: مددکاری یکی از ارکان ارائه خدمات اجتماعی است؛ اما از این ظرفیت سازمان بهزیستی کمتر استفاده شده است.
 
چهره ظاهری پایتخت مناسب نیست
 جعفری دولت آبادی به چهره نامناسب شهر تهران اشاره کرد و گفت: متاسفانه چهره پایتخت در چهارراه ها و برخی اتوبان های پر تردد مناسب نیست و کودکان دست فروش، سی دی فروش ها، گل فروش‌ها، متکدیان و ... چهره تهران را نامناسب کرده اند. هنگامی که موضوع را پیگیری می‌کنیم هر دستگاه مقابله و جمع آوری آن ‌ها منوط به همکاری سایر نهادها یا سازمان‌ها می‌کند.
 
دادستان تهران تاکید کرد: هر دستگاهی باید مسئولیت‌های خود را در این مساله بپذیرد و با یک اقدام مشترک به پاکسازی نامناسب چهره پایتخت اقدام شود.
 
سازمان بهزیستی نسبت به انعکاس اعلام جرایم در مراکز نگه‌داری افراد صغیر یا بی‌سرپرست به دادستانی اقدام کند
 دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: سازمان بهزیستی باید جرایم خود را به حوزه دادستانی اعلام کند. در تهران چهار ناحیه دادسرا برای رسیدگی به پرونده های کودک آزاری اختصاص یافته است.
 
دیواری کوتاه‌تر از بهزیستی نیست
 محسنی بندپی در این جلسه گفت: مطابق مصوبه ای که در سال 1378 به تصویب رسیده است وظیفه هر دستگاهی در برخورد با آسیب‌های عمومی مشخص شده است. در استان ها استاندار و در شهرستان ها فرماندار مسئول برخورد با آسیب های اجتماعی معرفی شده اند. ساماندهی و تاکید بر اجرای وظیفه دستگاه‌ها می تواند بر ارائه خدمات موثر باشد.
 
وی افزود: سازمان بهزیستی حاضر است به وظایف خود بدون کم و کاست عمل کند اما متاسفانه در محول کردن امور به دیگر نهادها و سازمان ها دیواری کوتاه تر از دیوار بهزیستی نیست.
 
درخواست محسنی برای استقرار دادیار مقیم در مراکز پذیرش
 رئیس سازمان بهزیستی کشور ضمن درخواست از دادستان تهران برای استقرار دادیار مقیم در مرکز پذیرش یوسف آباد گفت: حضور یک دادیار در مرکز پذیرش سازمان کمک می کند تا مراحل قضایی پذیرش مددجویان راحت تر انجام گیرد، که این پیشنهاد با قول مساعد دادستان تهران همراه بود. رئیس سازمان بهزیستی اعلام کرد برای صدور مجور تاسیس کمپ های ترک اعتیاد بازنگری صورت خواهد گرفت.
 
درخواست دادستان تهران از بهزیستی برای جمع آوری زنان تن فروش
 جعفری دولت آبادی گفت: سازمان بهزیستی برای جمع‌آوری زنان تن فروش با یک طرح برنامه ریزی شده اقدام نموده و آنان را تحت پوشش قرار دهد.  
 
استقرار مددکار در برخی داسراهای نواحی
 دادستان عمومی و انقلاب تهران پیشنهاد کرد: سازمان بهزیستی در برخی از دادسراها با استقرار واحد مددکاری به رفع برخی مشکلات کنونی کمک کند.
 
وی هم‌چنین خواستار حضور قوی‌تر سازمان بهزیستی در حوزه‌های اجتماعی و همکاری گسترده‌تر در حوزه‌های اطفال و زنان زندانی و افراد بی سرپرست شد.
 
معاونان دادستان تهران در ادامه جلسه به بیان برخی مشکلات موجود پرداختند.
نظرات بینندگان