arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۶۰۶۸
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۸ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۴
رییس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:

هیچ زائر ایرانی به کرونا مبتلا نشده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: تاکنون خوشبختانه گزارشی از ابتلای زائران ایرانی و سایر کشورها به کرونا ویروس نشده است.

دکترمحمد مهدی گویا با اشاره به اینکه عفونت در داخل بیمارستان‌های ریاض در حال چرخش است، گفت: این پدیده یعنی اینکه افرادی به این بیماری مبتلا شده‌اند که برای کار دیگری به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند ولی در آنجا به کرونا مبتلا شده اند.

وی گفت: اکثر افرادی که در عربستان به کرونا ویروس مبتلا شده اند افراد مسن هستند و بیماری‌های زمینه ای مثل دیابت، فشار خون و ناراحتی های مزمن ریوی داشتند و این مساله از این جهت اهمیت دارد که مراقبت از افراد سالمند و گروه های در معرض خطر باید جدی تر باشد.

به گفته گویا، اگر در عربستان بیمارستان‌های مبادی، کنترل این عفونت را به دقت انجام می‌دادند این اتفاق نمی‌افتاد و از طرف دیگر کادر پزشکی و پرستاری نیز به این عفونت مبتلا نمی‌شدند.

خودداری اکید از مصرف لبنیات شتر

وی ادامه داد: در مجموع بایستی نهایت مراقبت را به عمل آوریم و به زائران توصیه اکید می کنیم که از تماس با شترها و مصرف لبنیات شتر اکیدا خودداری کنند. دومین توصیه این است که اگر دچار علائم تب، سرفه، تنگی نفس و اسهال شدند حتما به مسئولان بهداشتی کاروان ها اطلاع دهند.

وی با اشاره این که پزشکان کاروان‌ها آموزش‌های لازم در خصوص مقابله با کرونا ویروس را دیده‌اند، گفت: علاوه بر این یک کادر فوق تخصصی هم به عربستان اعزام کرده ایم که اگر مورد مشکوکی از بیماری دیده شد مراقبت های لازم را به عمل آورند.

وی افزود: لازم است به اطلاع هموطنان برسانیم این وضعیت تا پایان مراسم حج و بازگشت حجاج ادامه دارد و اگر حجاج دچار علایمی شدند باید مراتب را به اطلاع مسئولان کاروان ها و فرودگاه ها برسانند و حتی تا دو هفته بعد از بازگشت مراقبت های لازم را از خود به عمل آورند. خوشبختانه همه امکانات تشخیصی برای مراقبت های لازم فراهم شده و بیمارستان ها آماده بوده و فرودگاه ها نیز آماده پذیرش حجاج هستند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر گفت: ترتیبی اتخاذ شده‌است که در بازگشت حجاج از مکه در هر هواپیما یکی از همکاران بهداشتی که همراه کاروان به حج اعزام شده اند مسئولیت مراقبت از زائران را در داخل هواپیما به عهده داشته باشند و در صورت وجود مورد مشکوک آن را از بقیه مسافران جدا کرده و بلافاصله پس از نشستن هواپیما در فرودگاه مراتب را به اطلاع سیستم مراقبت بهداشتی در فرودگاه ها برسانند.

وی افزود: همه این اقدامات احتیاطی محسوب می شوند و وزارت بهداشت همه جوانب امر را سنجیده است تا در طول ایام حج برای زائران اتفاقی بوجود نیاید.

براساس گزارش وبدا، گویا در خاتمه بیان کرد: همچنین مدیران وزارت بهداشت وضعیت حجاج را از طریق ارتباط با مسئولان هیات های پزشکی حج در عربستان به صورت لحظه ای رصد می کنند.
نظرات بینندگان