arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۶۱۵۱
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۲ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۴

پایان کار بازارهای شلوغ و سنتی ایران / تغییراتی بزرگ در راه است!

بازار سنتی ایران سالیان مدید مکانی برای خرید بوده است ولی به رغم اعمال تحریم های طولانی بر ضد این کشور،‌ نسل جدید ایرانی تجربه ای به غایت متفاوت از مصرف گرایی را در بازار ایران به منصه ظهور رسانده است :‌ مصرف گرایی پرهیاهو .
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فرانس پرس نوشت: بازار سنتی ایران سالیان مدید مکانی برای خرید بوده است ولی به رغم اعمال تحریم های طولانی بر ضد این کشور،‌ نسل جدید ایرانی تجربه ای به غایت متفاوت از مصرف گرایی را در بازار ایران به منصه ظهور رسانده است :‌ مصرف گرایی پرهیاهو .

به گزارش «انتخاب»، بازار شلوغ و سنتی ایران در حالی که صدای هیاهوی فروشندگان و چانه زنی خریداران از هر سوی حجره های آن به گوش می رسید، جای خود را به مراکز بزرگ خرید با سالن های وسیع و بسیار بزرگ و چند طبقه ای مملو از مغازه های خرده فروشی داده است که به پارکینگ های بزرگ زیر زمینی برای توقف خودرو و نیز مکان هایی ویژه برای بازی کودکان مجهز شده اند.

شرکت های ساخت و ساز در اقدامی بی سابقه طی سالیان اخیر حدود چهارصد مرکز مدرن خرید در سراسر ایران دایر کرده اند که شصت و پنج مرکز آن به تنهایی در تهران واقع شده است.

این مراکز عظیم خرید ، عادات و رفتار خرید بسیاری از ایرانی ها را متحول و دگرگون ساخته اند ولی امروزه پس از توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی ، به نظر می رسد حتی تغییراتی بزرگتر از این در راه باشد.

کارشناسان می گویند احتمال برچیده شدن تحریمهایی که پیشتر بر سر برنامه هسته ای این کشور اعمال شده بود ، درها را به روی ظرفیت بالقوه بسیار عظیم بازار خرده فروشی ایران به ویژه به روی کالاهای وارداتی غربی باز خواهد کرد.

موسسه مطالعاتی پرایس واترهاوس کوپرز پیشتر در اوایل سال جاری با انتشار گزارشی در این باره با اشاره به ظرفیت عظیم خرید در میان جمعیت جوان ایران اعلام کرده بود : « ایران جمعیتی تحصیل کرده با اشتهایی سیری ناپذیر برای خرید کالاهای مصرفی با برند خارجی دارد. »‌

محمد قلی یوسفی ،‌استاد اقتصاد در دانشگاه علامه طباطبایی تهران در این باره می گوید: «‌ مردم به دنبال تنوع هستند و می خواهند گزینه های بیشتری برای انتخاب در اختیار داشته باشند . »‌

وی می افزاید: «‌ هنگامی که تحریم ها برچیده شوند و پای سرمایه گذاران بیشتری به بازار باز شود ، پیش بینی می شود ایران به مرکزی تجاری در منطقه تبدیل شود. »‌

حتی قبل از برچیده شدن تحریم ها ، ایرانی ها از هم اکنون به مراکز بزرگ خرید انند مرکز بزرگ خرید پالادیوم در منطقه زعفرانیه که یکی از بزرگترین مراکز خرید در شمال تهران محسوب می شود ، هجوم آورده اند.

این مرکز افزون بر یازده طبقه مملو از مغازه های خرده فروشی و یک هزار محل پارکینگ خودرو ، به غذاخوری ها و یک رستوران شیک مجهز است که حاضران در آن می توانند از مناظر بی بدیل و پوشیده از برف کوههای البرز در شمال تهران لذت ببرند.

پریا گودرزی نوزده ساله که با مانتویی گران قیمت و سفید رنگ در برابر مرکز خرید پالادیوم ایستاده است به این خبرگزاری گفت: « از آنجایی که تعداد زیادی مغازه در این مرکز وجود دارد ، شما گزینه های انتخاب بیشتری در اختیار دارید و می توانید کالاهایی مطابق با جدیدترین مد روز خریداری کنید . امروز ما برای غذا خوردن به اینجا آمده ایم و راحت ماشین را پارک کرده ایم و خوش می گذرانیم. «‌
وی افزود : « امیدوارم با لغو تحریمها شرایط از این باز هم بهتر شود. »‌

سام کمالوند کارشناس خرید در مرکز پالادیوم گفت وی به محض برچیده شدن تحریمها منتظر ایجاد فرصت های بهتر و بیشتری است.

وی می افزاید : « اگر تحریمها لغو و برندهای بیشتری وارد ایران شود ، واضح است که میزان خرید افزایش خواهد یافت و به سطحی جدید خواهد رسید. »‌

اگرچه ایران اخیرا آماری درباره هزینه های مصرف کننده در این کشور منتشر نکرده است ،‌ ولی بسیاری از ایرانی ها در آمدهای قابل ملاحظه ای برای خرید دارند و بازار خرید و فروش در ایران عموما بازاری سود آور قلمداد می شود.

یوسفی به این خبرگزاری گفت از انجایی که تحریمها سرمایه گذاری در دیگر بخش های ایران را دشوار کرده بود ، بسیاری از بزرگترین سرمایه گذاران در ایران از جمله بانکها به مارکز خرید روی آورده بودند.

وی افزود :‌« پیشتر بانک ها سرمایه های مردم را در پروژه های مسکن سرمایه گذاری می کردند ، ولی با توجه به کسادی بازار در این بخش، بانک ها به تدریج به سمت سرمایه گذاری در مراکز خرید روی آوردند که هنوز هم سود آور است. »‌

به موجب تازه ترین جدول رتبه بندی که ماه اوت در مجله شاخص تجارت خاورمیانه Business Benchmark Middle East منتشر شد ،‌ دو مرکز بزرگ خرید در ایران - یکی در شهر اصفهان در مرکز ایران و دیگری در شهر شیراز در جنوب این کشور- در میان ده مرکز بزرگ خرید جهان از لحاظ تخصیص محوطه های فروش در کنار مراکز بزرگ خرید در چین و حتی بزرگتر از مراکز خرید در دبی قرار گرفته اند .

تنها چیزی که در این میان عجیب است وفور و فراوانی کالاها و برندهای معروف غربی در این کشور 78 میلیون نفری به رغم تنش های تاریخی با غرب است.

این کالاها در ایران در دسترس قرار دارند ولی باید از طریق دلال ها در کشورهایی مانند ترکیه یا دبی به ایران قاچاق شده باشند بنابراین با قیمت هایی سرسام آور در ایران به فروش می رسند.

بنابراین بازرگانان ایرانی مانند مجید لک که گروه تجاری وی به نام کاسپین مد ، نمایندگی برندهای معروفی مانند بنتون Benetton ایتالیا یا ال سی وایکیکی LC Waikiki ترکیه را در ایران در اختیار دارد ، می گویند اگر تحریم ها و موانع تجاری ایران برچیده شوند ، فرصت های بزرگی برای تجار و بازرگانان ایرانی مهیا خواهد شد.

مجید لک که در کنار میز مجلل خود نشسته و دستیاران جوان و پرانرژی را در کنار خود دارد به این خبرگزاری می گوید: « به علت اعمال تحریم ها ، بسیاری از شرکت های بزرگ مد در جهان وجود دارند شامل بسیاری از شرکت های آمریکایی یا شرکت هایی که بازار بزرگ آمریکایی را در اختیار دارند ، که نمی توانند با ایران تجارت و کار کنند. ولی ما هنوز هم به دنبال اتصال به بازارهای بزرگ جهانی هستیم. »

سعید بقایی یک فروشنده 24 ساله وسایل الکترونیک در یکی دیگر از مراکز بزرگ خرید در تهران به نام چهارسو است که امسال در پایتخت گشایش یافت.

وی می گوید برچیده شدن تحریم ها پیامدهایی خیلی بیشتر از پایین آمدن قیمت وسایل الکترونیک در بر خواهد داشت.

بقایی می افزاید : « ما محصولات خود را از طریق شبکه هایی که طی سالیان اخیر شناخته بودیم تامین می کنیم که برخی از آنها رسمی و برخی دیگر غیر رسمی هستند. »‌

بقایی تاکید می کند : «‌ ولی ما واقعا با برخی مشکلات و موانع سخت روبرو هستیم ،‌ قطعات یدکی با دشواری های بسیار و با قیمت های بسیار بالا به دست ما می رسند. »‌

مغازه داران در مرکز خرید چارسو مانند محمد مطری عکاس 24 ساله می گویند آنها منتظر بهره مندی از فرصت های بیشتر و حمایت های بهتر برای محصولاتی که خریداری می کنند هستند.

وی می افزاید :‌«‌ من این مرکز خرید را به خاطر تنوع محصولات و خدمات بهتری که این فروشگاه های بزذگ در اختیار ما قرار می دهند ، انتخاب کرده ام. فکر می کنم پس از برچیده شدن تحریم ها و موانع تجاری ، کیفیت خدمات حتی بهتر خواهد شد. »‌

سارا یوسف زاده خریدار هفده ساله دیگر در این خصوص می گوید: «‌ روشن است شرایط بهتر می شود،‌ به ویژه برای برندهایی مانند اپل ، و محصولات با قیمت هایی به مراتب بهتر و ارزان تر در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت. »‌
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
4
70
برای بقا باید سازگار شد . بهتر است این بازارهای هم مانند ترکیه و ... به صورت مراکز توریستی درایند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۸
بزرگترین اشتباه ما مقایسه است....... بازار در ایران به نحو سنتی یک ارزش است برای ایران ......... تازه برویم مثل انها بشیم ؟؟؟؟ خرید برای ایرانی ها صرفا برآوردن مایحتاج نیست .......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
14
38
خیلی هم عالی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
13
31
ولی همشون یه مدلن. با اجناس تکراری. من که اصلا دوست ندارم وقتم و تو پاساژ بگذرونم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
4
30
اگر کالاهای خارجی با مالیات درست و همزمان با حمایت از تولیدات داخلی وارد کشور شوند.چراکه نه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
25
24
همه اصالت های زندگی دارن فراموش میشن بازار اصیل ایرانی جاش این پاساژ های بی قواره اومدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
7
43
رشد اینجور مراکز خرید به معنی پیشرفت مملکت نیست
مهرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
15
3
به همين خيال باشين
م رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
0
33
ظاهر قضیه خیلی شیرینه ، ولی خدا کنه که بعد از برداشتن تحریمها واردکننده صرفا اجناس مصرفی نباشیم
حسين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
0
21
اگر سطح درآمد بالا بره و مردم از مصرف گرايي به سمت و سوي سرمايه گذاري پيش بروند مطمئنا"گردش پول تو كشور كمك زيادي به كاسبان خرد وكوچك تر ميكند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
2
11
متاسفانه ما همه چیزمان را میخواهیم مثل اروپاییان انجام بدیم
افسوس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
0
6
متاسفانه تولید نه مزیت دارد و نه تلاشی از دولت میشه که براش مزیت ایجاد کنه
من یک تولید کننده بودم که ده سال کار تولید کردم ولی برای گذراندن بهتر زندگی خانوادم، به کار خدماتی تغییر شغل دادم. البته متاسفانه
ناشناس
|
Germany
|
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
1
7
در کنار پاساژهای مدرن باید بازارهای سنتی هم باقی بماند. وچود هر دو در یک شهر لازم است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۷
5
1
اصفهان سیتی سنتر ششمین مرکز بزرگ خرید دنیاست که در جنوب شهر اصفهان در حال ساخت است. 425000 متر مربع فضای فروشگاهی دارد.
نظرات بینندگان