arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۶۲۱۹
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۸ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۴

اعتراض رضا کیانیان به تخریب میراث فرهنگی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 «ما از تاریخ شهر غافلیم. هر چیز اصیل زیباست، ولی متأسفانه در تهران هر چه قدیمی است و اصالت دارد خراب می‌کنند و به جایش یک چیز بی‌اصالت می‌سازند.»

"رضا کیانیان" در دیباچه کتاب «تاریخ شفاهی تهران، سلسبیل» که توسط "معصومه جوادی‌نسب" تالیف شده، مطلبی با عنوان «خاطرات دیروز مردم، شناسامه فردا» نوشته و به تخریب تدریجی بخش‌های تاریخی تهران اشاره کرده است.

رضا کیانیان در مطلب خود آورده است: «شهر را خاطرات مردم می‌سازد. کوچه‌ها و محله‌ها را؛ خاطره‌ها را.

تاریخ شهر، تاریخ مردم است. خاطرات مردم، تاریخ زندگی و زیست محله‌های ماست. چه خوب است پای خاطره خاطره این مردم نشستن تا خاطره‌ها جمع شوند، تدوین شوند و بمانند...

ما از تاریخ شهر غافلیم. هر چیز اصیل زیباست ولی متأسفانه در تهران هر چه قدیمی است و اصالت دارد خراب می‌کنند و به جایش یک چیز بی‌اصالت می‌سازند.

تصویر کردن خوبی‌ها و زیبایی‌های خاطرات مردم شهر باعث می‌شود، ما آینده داشته باشیم. شهر و شهروند، شناسنامه داشته باشند.

تاریخ تهران ساختمان‌های قدیمی است؛ ساختمان‌هایی که در دوره قاجار و رضا شاه به وجود آمده ولی بعدها تخریب شدند و بی‌هویتی را برای شهر به وجود آورند. سلسبیل دیروز یا رودکی امروز یا تک‌تک محله‌های با هویت و میراث تاریخی‌ای که فراموشش کرده‌ایم. مردم و دولتمردان در جهان در حفظ هویت و میراث تاریخی خود می‌کوشند. آن‌ها در جمع‌آوری خاطرات مردم و تاریخ شفاهی شهرهایشان کوشا هستند؛ اما ما عادت به تدوین خاطره‌ها نداریم. جمع‌آوری خاطرات مردم و تاریخ سلسبیل دیروز یا رودکی امروز یا تک‌تک محله‌های نامدار تهران، فقط یادآور دیروز نیست.

تدوین این خاطره‌ها یعنی شناسنامه‌دار کردن این شهر. یعنی ما دیروزی داشته‌ایم. وقتی دیروز داشته باشیم، امروزمان قابل شناسایی است و وقتی امروزمان را شناختیم یعنی آینده داریم. خاطره‌های مردم دیروز، فردای مردم ما را می‌سازند.»

این کتاب عصر روز جمعه 20 شهریور در مراسم «عصر کتاب طهران» در باغ موزه‌ی هنرهای ایرانی رونمائی شد.
نظرات بینندگان