arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۶۲۹۲
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۱ - ۲۷ شهريور ۱۳۹۴

قراردادهای جديد نفتی در تهران رونمایی می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون وزیر نفت از رونمایی قراردادهای جدید نفتی در تهران خبر داد.

رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت معاون وزیر در امور نفت در مورد افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی گفت: امیدواریم تا پایان مهرماه با کامل شدن ظرفیت فاز ۱۵ و ۱۶ که تا اواسط مهرماه تحقق پیدا می‌کند بتوانیم آن را با حضور رییس جمهوری افتتاح کنیم. ضمن اینکه برنامه داریم همین اتفاق را در اواخر بهمن یا اوایل اسفند برای فاز ۱۷ و ۱۸ تکرار کنیم.

جوادی با اشاره به فازهای جدیدی که پیش بینی شروع تولید آن‌ها در سال جاری شده، اظهار کرد: علاوه بر فازهای ۱۵-۱۶ و ۱۷-۱۸، یک‌ترین از فاز ۱۹ و یک‌ترین از فاز ۲۰ و ۲۱ امسال به تولید می‌رسند.

رونمایی از قراردادهای جدید نفتی در تهران

وی همچنین با اعلام اینکه رونمایی قراردادهای جدید نفتی به جای لندن در تهران خواهد بود، بیان کرد: رونمایی قراردادهای نفتی قرار است در تهران انجام شود که البته موضوع هنوز نهایی نشده ولی امیدواریم که اواسط آبان در ایران کنفرانس اول را برای رونمایی و معرفی پروژه‌ها داشته باشیم و کنفرانس مکمل را یکی دوماه بعد در لندن برگزار کنیم.

در مورد پروژه‌های لندن فقط با هندی‌ها مذاکره کردیم

معاون وزیر نفت همچنین با اشاره به مذاکرات خود با هندی‌ها در مورد میدان فرزاد B، تصریح کرد: مدتهاست مذاکرات میان ما و هندی‌ها در جریان است و فراز و نشیب‌هایی داشته است. ضمن اینکه توقف هم ناشی از خود طرف‌های هندی بود که بخاطر تحریم‌ها، کارهای اکتشافی که انجام داده بودند را ادامه ندادند.

وی با اشاره به مذاکره اخیر با هندی‌ها، اضافه کرد: اخیرا اظهار آمادگی کرده بودند و پیشنهاد اولیه را دادند و ما درحال بررسی هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت درباره اینکه ممکن است در مورد پروژه‌هایی که قرار است در لندن رونمایی شود، پیش از آن با کشورهای دیگر در موردش مذاکره صورت گرفته باشد، افزود: جز میدان فرزاد که با هندی‌ها از قبل مذاکره می‌کنیم، در مورد جزییات توسعه هیچ میدان دیگری که قرار است قراردادش در لندن رونمایی شود، مذاکره صورت نگرفته است.

مذاکره برای توسعه فاز ۱۱ با مپنا

جوادی همچنین درباره سرانجام توسعه فاز ۱۱ گفت: در فاز ۱۱ هم درحال مذاکره هستیم که طبق مذاکرات قرار است بخشی از کار را مپنا انجام دهد و مذاکرات نهایی نشده و قطعی شد اعلام می‌کنیم.

قیمت نفت کمتر از ۴۵ دلار نخواهد بود

جوادی در خصوص درباره قیمت نفت گفت: دو بحث موازی در این زمینه وجود دارد در مورد پیش بینی قیمت نفت نقل قول‌های متفاوتی شنیده می‌شود که با پیش فرض‌های متفاوت از اقتصاد همراه است چراکه چین در حال پیش بینی تمهیداتی است تا بخشی از اقتصادش را با افزایش مصرف داخلی جبران کند. بنابراین در گزینه‌های متفاوتی که اظهار می‌شود، نظریه‌های مختلفی ارایه می‌شود چون نفت بر پایه یک زنجیره ارزش و تقاضا است.

وی با بیان اینکه مقوله قیمت مقوله ایست که افزایش یک میلیون بشکه‌ای ما یا بیشتر، تعیین کننده در آن نیست، گفت: ما نباید دچار این محاسبه نادرست شویم که به دلیل پایین بودن قیمت نفت ما جایگاه و سهم خودمان را بدست نیاوریم.

جوادی افزود: در مورد پیش بینی خود از قیمت نفت طی ماه‌های اخیر افزود: ارزیابی این است که قیمت نفت زیر ۴۰ تا ۴۵ در متوسط نخواهد آمد اما با این حال باید صبر کرد. هم اکنون نیز نرخ نفت صادراتی کشورمان نیز حول حوش ۴۰ تا ۴۵دلار برای هر بشکه محاسبه می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت در مورد برنامه تدوین شده باوجود افزایش عرضه از تقاضا و همچنین رفع مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تصریح کرد: روند قیمت نفت که مستقل از اینکه ما بر گردیم به صحنه تولیدمان یا برنگردیم کماکان افت قیمت نفت محتمل است و آن هم به این دلیل است که عرضه از تقاضا بیشتر است. از طرف دیگر پیش بینی بحران‌های اقتصادی در یکسری کشور‌ها بخصوص در چین است چراکه شاهد بودید که بورس چین در چند وقت اخیر حدود ۳هزار میلیارد دلار ارزش خود را از دست داد.

وی افزود: این کاهش ارزش بورس تبعاتی را در زمینه تولید و به تبع آن مصرف انرژی در چین دارد و ممکن است به دلیل نقش تعیین کنندگی چین در اقتصاد جهانی این تبعات منتقل شود به کشورهای دیگر.

ایران کمتر از یک میلیون بشکه نفت روی آب دارد

در ادامه مدیرعامل شرکت ملی نفت نفت ذخیره شده ایران روی آب را کمتر از ۱۰ میلیون بشکه دانست و گفت: مقدار نفت ذخیره شده ایران روی آب زیاد نیست و کمتر از ۱۰ میلیون بشکه است و اعداد و ارقام دیگری که مطرح می‌شود بیشتر جنگ روانی است.

جوادی در توجیه علت ذخیره نفت گفت: مقدار ذخیره نفت بر می‌گردد به افق‌هایی که تولیدکنندگان برای خود می‌بینند، چراکه وقتی تقاضا در بازار افزایش پیدا می‌کند، تولیدکنندگان برای بدست آوردن قدرت عمل، شروع می‌کنند به ذحیره سازی که بخشی روی آب و بخشی دیگر را نیز در مخازن کشورهای مقصد یا مناطقی که مصرف دارند، ذخیره می‌کنند که این عرف است و ماهم مستثنی نیستیم و در مورد نفت خام ذخایر غیرعرفی را روی آب نداریم.

نخستین مشتری نفت ایران بعد از افزایش تولید مشخص نیست

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری‌های خارجی ما به صفر نرسیده بلکه به شدت کاهش یافته که در پایان برنامه پنجساله مقدار آن را اعلام می‌کنیم، در مورد افزایش تولید در روزهای نخستین پس از رفع تحریم‌ها اظهار کرد: اجازه دهید تا زمان عقد قرارداد و قطعی شدن اعلام نمی‌کنیم اما ارزیابی ما این است که بالافاصله در کمتر از یکماه پس از رفع تحریم‌ها افزایش تولید و فروش ۵۰۰هزار بشکه را شاهد خواهیم بود.

اصلاح دریافتی اقماری کارکنان غیراقماری

وی درباره نارضایتی اخیر بخشی از کارکنان صنعت نفت از پرداختی‌ها اظهار کرد: هیچ تغییر وضعیتی در پرداخت کارکنان که طبق ضوابط اقماری انجام می‌دادند، نداشتیم. بلکه اتفاقاتی افتاده بود که بعضی‌ها سازمان کارشان اقماری نبوده ولی کار اقماری می‌کردند که با اصلاح دستورالعمل‌های اخیر دچار تغییر شدند ولی آنهایی که طبق ضوابط سازمانی، اقماری بودند کماکان اقماری هستند و دریافت‌های قبلی را کماکان خواهند داشت.
نظرات بینندگان