arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۶۳۴۸
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۲۱ - ۲۷ شهريور ۱۳۹۴

داستان زندگی دختران لیسانسه دستفروش

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
آنها بدلیل مشکلات مالی علی‌رغم تحصیلات بالا به این شغل روی می‌آورند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، امروزه به علت شلوغی و دوری مسیرها بیشتر ما مجبور هستیم برای صرفه‌جویی در وقت از وسایل نقلیه عمومی از جمله مترو استفاده کنیم.

وقتی که قطار وارد ایستگاه می‌شود تنها به این فکر هستیم که صندلی‌ خالی برای نشستن پیدا می‌شود یا نه؟ دست فروشانی نظر همه را به سمت خود جلب می‌کنند که برای امرار معاش خود دست از فعالیت برنمی‌دارند.

* بازار دست‌فروشان

پیش از این تصور می‌شد دست‌فروشان کنار خیابان که به دلیل مشکلات اقتصادی و معضل بیکاری و کسب درآمد خود در گوشه‌ خیابان به امرار معاش می‌پرداختند و در حال حاضر، تعداد زیادی از زنان در مترو به دلیل مشکلات مالی، خانوادگی و کمبود امکانات روی به این شغل آوردند.

* صحبتی از زبان دست‌فروشان

در میان زنان دستفروش مترو تعدادی هستند که نه تنها بی‌سواد نیستند بلکه مدارج بالای دانشگاهی را کسب کرده‌اند و با وجود مشکلات فراوان به این کار روی آورده‌اند.

لیلا ، 45 ساله ، لیسانس کامپیوتر می‌گوید: دو فرزند دارم و از فروش در مترو راضی هستم اما متأسفانه بعضی از افراد فرهنگ لازم برای رو به رو شدن با ما را ندارند.

* دستفروشی راهی برای فرار از مشکلات

دستفروش که از وضعیت نابه‌سامانی رنج می برد از روی ناچاری به این کار روی آورده که شاید بتواند زندگی مشترکش را سروسامان دهد و  خود را از خطر فقر در امان نگه دارد.

مریم ، 27 ساله ، فارغ‌التحصیل کشاورزی می‌گوید: از لحاظ مالی در سطح پایینی قرار دارم و درآمدم کفاف زندگی مشترکم را نمی‌دهد  و پیدا نکردن شغل مرتبط با رشته‌ تحصیلیم باعث شد که به این کار روی آورم.سرمایه‌ اولیه‌ام را با پس‌انداز حدود 5 تا 6 هزار تومان آغاز کرده ام ا و میزان درآمدم از دستفروشی مترو رضایت بخش نیست با این حال اگر بتوانم هر روز حضور داشته باشم به درآمد خوبی خواهم رسید.

* ناراحتی مردم از دست دستفروشان

زنان و دختران دستفروش مترو، اگرچه در چشمان خیلی از ما رد می‌شوند و برخی از مشتریان نیز دیدگاه خوبی نسبت به حضور آنها ندارند و شاید از وجود آنها احساس ناراحتی می‌کنند اما در جایگاه یک انسان، از دردها و مشکلات فراوانی فارغ‌ از ریشه‌یابی این نوع از کسب و درآمد، می‌بایست به دغدغه‌های این افراد توجه کرد.
نظرات بینندگان