arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۶۳۶۰
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۰ - ۲۸ شهريور ۱۳۹۴

عجیب‌ترین قوانین جهانگردی در جهان

قوانینی که جهانگردان در کشورهای مختلف با آن مواجه می‌شوند در موارد متعددی با قوانین عمومی کشورها در تعارض است، از جمله اینکه “به کبوترها غذا ندهید “، “با نوربالا حرکت کنید “، “آدامس نجوید “و…
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

قوانین، لازمه جوامع بشری محسوب می‌شوند. فلسفه وجودی آنها معمولاً امنیت انسان‌ها و دور نگه داشتن آنها از خطر است. این قوانین در کشورهای مختلف شکل‌ها و قالب‌های متنوعی دارد که برخی از آن‌ها در تعارض با قوانین مرسوم در عموم کشورهاست.

برخی از این قوانین به این ترتیب است:

در روزهای آفتابی هم با نور بالا حرکت کنید

در کشورهای دانمارک و جمهوری چک، بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی، رانندگان حتی در روزهای آفتابی نیز ملزم به استفاده از نور بالا در هنگام رانندگی هستند. اگر چه در نگاه نخست این قانون کمی عجیب به نظر می‌رسد اما با توجه به دلایل آن، آنچنان هم غیرمنطقی نیست. مطالعات نشان داده است هنگامی که برخی از اتومبیل‌ها از نور بالا استفاده می‌کنند،‌ سایر رانندگان حواس خود را به وسایل نقلیه اطراف بیشتر جمع می‌کنند، بدین‌ ترتیب آمار تصادفات کاهش می‌یابد.


 در اتوبان نایستید و راه نروید

در آلمان یکی از جرایم سنگین راهنمایی رانندگی، بنزین تمام کردن در بزرگراه‌ها است، و به تبع آن حرکت کردن با پای پیاده نیز جریمه دیگری محسوب می‌شود. بنابر این چنانچه در بزرگراه‌های آلمان بنزین اتومبیلتان تمام شد،‌ منتظر جریمه‌ای 100 دلاری باشید، همچنین چنانچه به این دلیل مجبور به قدم زدن در سطح اتوبان شدید، 100 دلار جریمه دیگر را نیز آماده کنید، از این رو به تمام رانندگان توصیه می‌شود قبل از ورود به بزرگراه‌ها درجه بنزین اتومبیل خود را به دقت چک کنند.

به کبوترها غذا ندهید

بر اساس قوانین شهر ونیز ایتالیا، غذا دادن به کبوترها ممنوع است. قانونی که تا حدودی منطقی به نظر می‌رسد، کبوترها، عاملان اصلی آلودگی و کثیف شدن ساختمان‌های این شهر به شمار می‌روند. از این رو دستگیر شدن افراد حین غذا دادن به کبوترها جریمه‌ای 50 تا 60 دلاری را به همراه دارد و در صورت مراقب نبودن گاهی این رقم به 600 دلار نیز افزایش پیدا می‌کند.

 
از پول خرد استفاده نکنید

شاید بعضی بگویند، پول،‌پول است؛ اما این مسئله در کانادا به هیچ وجه درست نیست و وجهه دیگری دارد. پرداخت بهای کالایی با سکه در کشور کانادا غیرقانونی است. بر اساس قانون پول کانادا مصوبه سال 1985، خطوط تعیین کننده‌ای جهت نحوه استفاده و خرج سکه‌ها ارائه شده که بر اساس آن محدودیت‌های قابل قبولی برای جلوگیری از استفاده بی‌حد و حصر سکه‌ها در نظر گرفته شده است. اما آنچه در این قانون به وضوح به چشم می‌خورد مجهول بودن و به طرز صحیح تعریف نشدن آن بود. این قانون کاملاً مشخص نکرده است چه مقدار سکه، زیاد به حساب می‌آید؟ هیچ‌گونه‌ جریمه‌ای برای پرداخت سکه وجود ندارد ولی در مقابل، هیچ کس حق فروش کالاهای خود در قبال پول خرد و سکه‌های مشتریان را نیز ندارد.

 
با اتومبیل آلوده رانندگی نکنید

مشاهده هر گونه آلودگی روی سطح اتومبیل‌ها در شهر مسکو روسیه باعث جریمه شدن توأم راننده و خودرو می‌شود. اما در این میان نبودن قانون مشخص در خصوص تعیین میزان آلودگی غیرمجاز روی خودروها،‌ یکی از معضلات راهنمایی و رانندگی مسکو به شمار می‌رود. هنوز به درستی تعیین نشده است چه مقدار آلودگی روی خودرو سبب جریمه‌هایی گران قیمت تا 100 دلار خواهد شد.


در ماه رمضان به صورت علنی روزه خواری نکنید

معمولاً گردشگران اروپایی که در ماه مبارک رمضان به شهرهای مختلف امارات مسافرت می‌کنند، جرایم و حتی زندان‌های چند روزه را متحمل می‌شوند. روزه‌خواری در ملأ عام آن هم در طول روز، با جرایم بسیاری روبرو است. ‌به عنوان مثال می‌توان به دو جوان بریتانیایی اشاره کرد که به دلیل تخطی از چنین قانونی به مدت سه هفته در یک سلول انفرادی حبس شده بودند.

بدون پیراهن نرانید

سواحل گرم تایلند این انگیزه را برای موتور سواران و اتومبیل‌داران به وجود می‌آورد تا برای فرار از هوای دم کرده استوایی، لباس‌های خود را بیرون ‌آورند. اما باید مواظب بود زیرا هزینه آن جریمه‌ای 10 دلاری است.

آدامس نجوید

آدامس جویدن، به پرندگان غذا دادن و ‌آب دهان انداختن موجب به دردسر افتادن بسیاری و جریمه‌های سنگین در سنگاپور شده است. این قانون کاملاً جنبه‌ای زیبا‌شناختی دارد.
نظرات بینندگان