arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۶۸۱۹
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۷ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۴

روایت رییس قضا از ریشه بحران مهاجران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس قوه قضاییه شکل گیری بحران مهاجران در اروپا را نتیجه توطئه ها و اقدامات کشورهای اروپایی و آمریکا دانست و گفت: کشورهای غربی و آمریکا ریشه اصلی شکل گیری بحران اخیر مهاجران هستند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با تسلیت شهادت امام محمدباقر(ع) و تبریک ایام ذی الحجه و روز عرفه و اعیاد مهم این ماه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در این ایام «با توسل به ائمه اطهار راهی برای وصول به ساحت حق تعالی پیدا کنیم» به ذکر روایتی در این زمینه پرداخت و گفت: روایتی از حضرت امام محمد باقر(ع) توسط ابی خالد کابلی از اصحاب علی ابن الحسین(ع) نقل شده که آن حضرت ائمه اطهار(ع) را «نورالله عزوجل» توصیف کرده است.

ائمه(ع) نور خداوند در آسمان‌ها و زمین

رئیس دستگاه قضا افزود: بر اساس این روایت از ابا جعفر(ع) پرسیده اند که منظور از نور در آیه شریفه «فَآمِنُوا بِالله‌ِ وَ رَسُولِه‌ِ وَ النُّورِ الَّذِی أَنْزَلْنا» که در سوره مبارکه تغابن آمده چیست؛ آن حضرت پاسخ دادند که «النور واللّه‌ الأئمة علیهم».

آملی لاریجانی با اشاره به اینکه در ظاهر این آیه نور همان قرآن است تاکید کرد: اما امام باقر(ع) این نور را به ائمه اطهار(ع) تفسیر می‌کنند و همراه با قسم خوردن می فرمایند «یا اباخالد النور والله الائمه(ع) من آل محمد(ص) الی یوم القیامه» که واقعاً مضمون بلند و عظیمی است و چقدر شایسته است در ایام پیش رو در همه حالات خود و عباداتمان به این باور برسیم که ائمه(ع) نور خدا در آسمانها و زمین هستند؛ نوری که تابنده تر از نور خورشید تابان در روزهاست و امام باقر(ع) به زیبایی آن را مطرح می کنند که «یَا أَبَا خَالِدٍ! لَنُورُ الإمَامِ فِی‌ قُلُوبِ الْمُوْمِنِینَ أَنْوَرُ مِنَ الشَّمْسِ الْمُضِیئَةِ بِالنَّهَارِ».

رئیس قوه قضاییه سپس به شرط و زمینه رسیدن انسان به جایگاهی که ائمه اطهار(ع) را نور خداوند بر زمین بداند و به آن باور قلبی پیدا کند اشاره کرد و افزود: به تعبیر امام باقر(ع) «وَ هُمُ اَلَّذِینَ یُنَوِّرُونَ قُلُوبَ اَلْمُؤْمِنِینَ» به خدا قسم ائمه قلوب مومنین را نورانی می‌کنند «وَ یَحْجُبُ اَللَّهُ نُورَهُمْ عَمَّنْ یَشَاءُ فَتُظْلِمُ قُلُوبُهُمْ» و خداوند نور آنها را از هر کسی بخواهد در حجاب قرار می‌دهد و قلوبشان تاریک می‌شود «و اللهِ یا أَبَا خَالِدٍ لَا یحِبُّنَا عَبْدٌ وَ یتَوَلَّانَا حَتَّی یطَهِّرَ اللهُ قَلْبَهُ وَ لَا یطَهِّرُ اللهُ قَلْبَ عَبْدٍ حَتَّی یُسَلِّمَ لَنَا» به این معنا که هیچ عبدی محبت ما را به دل نمی گیرد و ولایت ائمه(ع) را نمی‌پذیرد مگر اینکه خداوند قلبش را طاهر کند.

آملی‌لاریجانی با اشاره به اینکه محبت اهل بیت (ع) قلب انسان را مطهر می کند گفت: بر طبق این روایت خداوند قلب کسی را تطهیر نمی‌کند مگر اینکه تسلیم ائمه(ع) باشد، البته رسیدن به این مرحله مقدماتی می‌خواهد تا به مرحله ای برسد که انسان باور کند که نور ائمه(ع) در قلوب مومنین از نور خورشید تابان در روز هم منورتر است؛ البته ممکن است که بعضی ها منکر چنین عظمت و جایگاهی باشند کما اینکه وهابیون ارادت مومنان به مزار ائمه(ع) و اهل بیت(ع) را برنمی تابند، اما حقیقت این است که حقیقت مطلقی در همه عوالم مسیطر است و ائمه اطهار(ع) به این حقیقت مطلق و نور اول متصّل اند و لذا هر نوری، هر محبتی و هر علمی در درون ماست نور، محبت و علم آنهاست.

گرامیداشت هفته دفاع مقدس

آملی‌لاریجانی در ادامه سخنان خود با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره «شهدا، امام شهدا و مجاهدان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس» گفت: با مجاهدت ملت عظیم ایران و بسیجیان، سپاه و ارتش در سال‌های دفاع مقدس فرصت های زیادی برای پیشرفت و تعالی کشور پدید آمد که قابل تصور نبود.

رئیس قوه قضاییه افزود: در شرایط دشوار اوایل انقلاب به یکباره جنگی علیه کشورمان تحمیل شد که بسیاری از کشورها هم به کمک دشمن ما آمدند و کسی تصور نمی کرد که ملت مقاوم ایران بتواند در مقابل این هجوم همه جانبه دوام بیاورد.

آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه در دوران دفاع مقدس حتی یک وجب از خاک ایران اسلامی نیز به دشمن واگذار نشد مقاومت مردم ایران را معجزه ای الهی توصیف کرد و با اشاره به اینکه رمز و راز این معجزه را باید در تعالیم حضرت امام (ره) برخاسته و برگرفته از تعالیم ائمه اطهار(ع) جستجو کرد گفت: امروز نیز راه ماندگاری و پیشرفت ملت ایران و ادامه این مسیر، رهایی از توطئه دشمنان و انواع حصرهای اقتصادی و غیر اقتصادی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه فرهنگ جهاد و شهادت و ایثار انقلاب اسلامی را بیمه می کند بر ضرورت برنامه ریزی و تلاش برای استمرار روحیه جهاد و ایثار و شهادت در جامعه تاکید و اظهار کرد: دشمنان انقلاب اسلامی به بهانه های واهی در تلاشند که نسل جوان را از روحیه جهادی دور کنند و برای مقابله با چنین تلاشی باید به هوش بود و برنامه ریزی کرد.

همدلی در مقابل جنایات صهیونیستی

آملی لاریجانی در ادامه به وقایع و جنایات اخیر صهیونیست‌ها در مسجد الاقصی اشاره کرد و افزود: اقدامات اخیر صهیونیستها در مسجد الاقصی قبله نخست مسلمانان و سکوت کشورهای اسلامی در این خصوص موجب تاسف است.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: متاسفانه برخی دولت‌های اسلامی به جای همدلی و اتحاد علیه دشمن صهیونیستی، به نام داعش و گروه‌های تروریستی دیگر در پی فتنه انگیزی هستند و به حمایت از این گروهها مشغولند و در مقابل رژیم صهیونیستی هم بی دغدغه به تجاوزهای خود و دست اندازی به قبله نخست مسلمانان مشغول است.

آملی لاریجانی اقدام اخیر رژیم صهیونیستی را زنگ خطری برای کشورها و ملت‌های اسلامی دانست و گفت: راه مقابله با رژیم صهیونیستی همان راه جمهوری اسلامی ایران است؛ باید در تلاش برای حذف این غده سرطانی از منطقه بود و اگر دولت‌ها و کشورهای مسلمان با رژیم صهیونیستی مقابله نکنند چه بسا این رژیم اشغالگر گامهای دیگری برای تعدی به ملتهای مسلمان بردارد.

ریشه بحران مهاجران

رئیس قوه قضاییه سپس به موضوع بحران پیش آمده مربوط به مهاجران و آوارگان سوریه و شمال آفریقا اشاره و تصریح کرد: بحران اخیر مهاجران که اینک دامن اروپایی‌ها و غرب را گرفته است حاصل کمک غربی ها به تروریستها است و می بینیم که اکنون همین کشورهای حامی گروههای تروریستی با ورود چند صد هزار مهاجر عاجز و درمانده شده اند.

آملی لاریجانی افزود: این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بیش از سی سال میزبان چند میلیون مهاجر از کشور افغانستان و کشورهای دیگر از جمله عراق بوده است.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد کشورهای اروپایی و آمریکا به جای بحث درباره میزان و تعداد پذیرش این مهاجران به سمت حل ریشه ای این بحران حرکت کنند.

رئیس دستگاه قضا حل ریشه ای این بحران را «دست کشیدن غربی ها از کمک به تروریست‌ها» دانست و تاکید کرد: غربی ها به جای حمایت های مالی و نظامی از گروه‌های افراطی و تروریستی باید ضمن متوقف کردن این حمایت ها اجازه دهند که ملتها خودشان درباره سرنوشت و آینده کشورشان تصمیم گیری کنند.

تزکیه در کنار تعلیم

رئیس قوه قضاییه در پایان با تبریک آغاز سال تحصیلی و آرزوی سال علمی پر برکت برای دانش آموزان، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه گفت: امیدواریم استادان، مدرسان و دست اندرکاران نظام آموزشی کشور در کنار آموزش‌های علمی همه سعی و تلاش خود را برای ارتقای جهات معنوی و تعالی روحی دانش آموختگان به کار گیرند.

آملی لاریجانی به تلاش دشمنان برای اشاعه و ترویج فرهنگ مبتذل غربی و دور کردن جوانان از نورانیت اسلام اظهار کرد: باید در کنار تعلیم علوم نسبت به تزکیه جوانان و توجه آنان به معنویت تلاش کنیم و نگذاریم که نسل جوان ما از فرهنگ اسلامی جدا و دور شود.

در ادامه این جلسه بحث و بررسی پیرامون نحوه اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه راجع به نحوه پیشگیری های درون قوه قضاییه ادامه یافت.

همچنین رئیس سازمان بازرسی کل کشور گزارشی از اقدامات این سازمان در خصوص زمین خواری های گردنه حیران ارائه داد و رئیس قوه قضاییه در این زمینه دستورات لازم را صادر کرد.
نظرات بینندگان