arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۶۹۰۴
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۱ - ۳۱ شهريور ۱۳۹۴

معرفی مقصرین مرگ مادر باردار به دستگاه قضایی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در حالی که دو روز قبل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان سعی در طبیعی جلوه دادن مرگ مادر باردار جاسکی را داشت اما با سفر امروز قائم مقام وزیر بهداشت به جاسک و پیگیری دقیق موضوع مشخص شد عده ای در مرکز استان و شهرستان در این زمینه کوتاهی کرده اند و عزل خواهند شد.

به گزارش وزارت بهداشت، قائم‌مقام وزیر بهداشت با حضور در جمع مردم روستای سورک شهرستان جاسک از مردم این روستا به خاطر درگذشت مادر باردار و فرزندش عذرخواهی کرد.

حریرچی گفت: به دستور وزیر بهداشت برای پیگیری این موضوع به شهرستان جاسک سفر کرده است و از طرف وزیر بهداشت نیز بابت این موضوع از مردم عذرخواهی می‌کنم.

وی گفت: در جلسه بررسی علل فوت مادر باردار و فرزندش در فرمانداری جاسک مشخص شد که قصوراتی صورت گرفته است.

وی گفت: هنگام مراجعه مادر باردار به بیمارستان خاتم‌الانبیا کسانی کوتاهی کرده‌اند که خاطیان در مرکز استان و شهرستان از سمت خود عزل می‌شوند و تخلف‌های صورت گرفته نیز در نظام پزشکی بررسی می‌شود.

حریرچی گفت: به زودی کمبودهای بیمارستان خاتم الانبیا جاسک برطرف می شود.

سه شنبه هفته گذشته مادر باردار 24 ساله با درد زایمان به درمانگاه لیردف مراجعه و پس از معاینات اولیه به بیمارستان خاتم الانبیا جاسک اعزام شد.

وی پس از سه روز به خاطر نبود پزشک بیهوشی به بیمارستان حضرت ابوالفضل میناب اعزام شد که در راه بیمارستان به همراه فرزندش جان باخت.

 پس از این حادثه جمعی از مردم جاسک در اعتراض به درگذشت این مادر و فرزند مقابل بیمارستان جاسک تجمع کردند و خواستار برخورد با خاطیان این اتفاق شدند.

دو برکناری و معرفی مقصران مرگ مادر باردار جاسکی به مراجع قضایی

قائم مقام وزیر بهداشت که به دستور هاشمی برای پیگیری جزئیات مرگ مادر باردار به جاسک رفته است، دلایل مرگ وی را تشریح و ضمن اعلام معرفی مقصرین به دستگاه قضایی تاکید کرد: هیچگونه کوتاهی در مرگ و میرمادران باردار پذیرفته نیست.

ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت که به دستور وزیر بهداشت برای پیگیری جزئیات مرگ مادر باردار در جاسک و دلجویی از خانواده وی راهی این شهرستان شده بود، در جمع بندی خود از بررسی عوامل مرگ مادر باردار اظهار کرد: با ماموریت از سوی وزیر بهداشت به همراه فرماندار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و رئیس شبکه بهداشت با خانواده این مرحوم دیدار و ضمن تسلیت به خانواده و اقوام  از آنان دلجویی و عذرخواهی شد.

 وی افزود: همچنین دکتر تهرانیان مشاور وزیر در امور مامایی، دکتر سجاد رضوی مدیرکل بازرسی و دکتر مطلق مدیرکل سلامت و جمعیت وزارت بهداشت نیز با همراهی رئیس دانشگاه و معاون درمان در این هیئت حضور داشتند.

حریرچی اشکالات مدیریتی را عامل اصلی مرگ این مادر و فرزندش دانست و گفت: دو نفر از مدیران بهداشت و درمان این شهرستان با هماهنگی رئیس دانشگاه به دلیل این اتفاق از مسئولیت بر کنار شدند و تعدادی از افراد که قصور آنها در بخش‌های مختلف فنی محرز شده بود به هیئت تخلفات و نظام پزشکی و مراجع قضایی معرفی شدند.

 وی با ییان اینکه در دهه‌های اخیر آمار مرگ و میر نسبت به گذشته به حداقل رسیده است، گفت: سیستم بهداشت درمان کشور در مورد مرگ و میر مادران باردار به شدت حساس است و در صورت وقوع آن موارد را با جدیت پیگیری می‌کند.

حریرچی با مرور پرونده سلامت مادر باردار در جاسک که متاسفانه حین انتقال به مرکز درمانی دیگری جان خود را از دست داد، گفت: بر اساس استانداردهای بهداشتی در همان روستای محل سکونت در 120 کیلومتری جاسک 10 مورد مراقبت و کنترل در ماه‌های بارداری صورت گرفته و در پرونده وی ثبت شده بود و در زمینه انجام مراقبت‌های بهداشتی در دوران بارداری قصوری صورت نگرفته است.

 وی با اشاره به اینکه این مادر توسط همین مرکز بهداشتی نیز برای زایمان به بیمارستان هدایت شده است، گفت: به دلیل اشکالات مدیریتی و فنی طبابت متاسفانه مراقبت خوبی از فرد صورت نگرفته بود و عدم حضور متخصص بیهوشی و سپس انتقال بیمار به شهرستان موجب مرگ مادر در حین انتقال شده است.

 حریرچی در پایان از دستور وزیر بهداشت برای بررسی موارد احتمالی مرگ مادران خبر داد و خاطرنشان کرد: وزیر بهداشت به روسای دانشگاه‌ها تاکید کرده است هیچ گونه کوتاهی و قصوری در این خصوص پذیرفتنی نیست و در صورت گزارشی از مرگ و میر مادر در هر نقطه، شدیدترین برخورد را با افراد مسئول و قصور کنندگان خواهد کرد.
نظرات بینندگان