arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۶۹۷۶
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۸ - ۳۱ شهريور ۱۳۹۴

امیرعبداللهیان: سیاست توسل به زور عربستان سبب رشد تروریسم در یمن شده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«حسین امیرعبداللهیان» معاون وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد: ادامه سیاست توسل به زور از سوی عربستان سعودی هیچ کمکی به حل مساله یمن نکرده است و معتقدیم که هر چه سریع تر باید محاصره انسانی یمن شکسته شود و حملات نیز پایان یابد.

 معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه ایران که برای مذاکرات منطقه ای با «میخائیل بوگدانف» همتای روس خود در مسکو حضور دارد، امروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران افزود: در حالی که همه ما در باره مسائل سوریه و عراق و مبارزه با تروریسم سخن می گوییم و عمل می کنیم، سیاست نادرست عربستان در بکارگیری زور علیه یمن منجر به رشد تروریسم در این کشور شده است
وی افزود: ما به شدت نگران رشد فزاینده تروریسم در یمن در آینده نزدیک هستیم. ایران و روسیه ایده هایی را برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشات کشورهای خاورمیانه بررسی می کنند که در مذاکرات انجام گرفته در مسکو این ایده ها بررسی شد.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در باره طرح موضوع حملات نظامی ریاض به یمن در مذاکرات مسکو گفت: با آقای بوگدانف و مقامات دیگر وزارت امور خارجه روسیه، مذاکرات مهمی در باره مساله یمن صورت گرفت. تجاوز نظامی به این کشور خطای استراتژیک بود و این اقدام نادرست، تبعات منفی برای امنیت منطقه خاورمیانه و عربستان به همراه خواهد داشت.

وی افزود: تهران و مسکو از تمام امکانات خود برای کمک به مردم یمن استفاده می کنند و پشتیبان تلاش های «اسماعیل شیخ» نماینده دبیرکل سازمان ملل و گفت وگوهای سیاسی میان طرف های یمنی در مسقط هستند.

معاون وزیر خارجه ایران گفت: ضمن انتقاد از سکوت سازمان های بین المللی و منطقه ای در مورد یمن، توجه جامعه جهانی را به این مساله جلب می کنیم که اگر چاره ای برای حل این بحران اندیشیده نشود، پدیده تاسف بار رشد تروریسم و سیل مهاجران همه کشورها را تهدید می کند.

امیرعبداللهیان با بیان این که راهکار حل مساله یمن سیاسی است، اظهار کرد: ما حامی این هستیم که همه گروه های سیاسی یمن در آینده کشور خود نقش داشته باشند، با تمام همسایگان در صلح و آرامش زندگی کنند و همه گروه ها در مبارزه با تروریسم اقدام کنند.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین در پاسخ به یک پرسش در باره اوضاع بحرین، گفت: همچنان نگران اوضاع بحرین هستیم و حکومت این کشور را به گفت و گو با معارضان سیاسی که دمکراتیک ترین معارضان هستند، تشویق می کنیم و تداوم بازداشت شیخ علی سلمان رهبر دمکراتیک ترین گروه در بحرین را هم اشتباه می دانیم.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: امیدواریم دولت بحرین عناصر افراطی را از داخل حکومت خارج کنند و فرصتی برای آشتی با مردمش پیدا کنند و ما آماده تلاش برای آغاز گفت وگوهای ملی بین همه طرف ها هستیم و نسبت به تداوم نقض حقوق بشر در بحرین نگرانیم.

امیرعبداللهیان همچنین درباره مذاکرات خود با بوگدانف نماینده ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا به خبرنگاران گفت: در مذاکرات صورت گرفته در مورد مسایل منطقه خاورمیانه و مبارزه با گروه های تروریستی ازجمله گروه داعش گفت وگو و تبادل نظر شد.

وی یکی از مهم ترین موضوع های مورد بحث با مقام های وزارت خارجه روسیه را بحران سوریه عنوان کرد و گفت: تهران و مسکو بر حل و فصل مسالمت آمیز بحران از طریق مذاکره و نقش کلیدی سوری ها در تعیین سرنوشت کشور خود تاکید دارند.

امیرعبداللهیان گفت: دو پایتخت به ارتباطات خود با تمام طرف های سوری ادامه خواهند داد و معتقدیم که معارضان سوری طرفدار راهکار سوری جزئی از مسیر حل و فصل مسایل این کشور هستند.

معاون وزیر خارجه ایران همچنین با ارزشمند خواندن پیشنهاد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای تشکیل ائتلاف بین المللی ضدتروریستی خاطرنشان کرد: این ایده کاربردی و در پیشبرد مبارزه با تروریسم بسیار مهم است.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ایده های سیاسی برای حل مسایل سوریه یادآور شد: روسیه و ایران در مورد روش و جزئیات راهکار حل مسایل سوریه اتفاق نظر دارند و و هر دو کشور ایده های خود را با دمشق در میان می گذارند و پس از نهایی شدن این ایده ها، آنها را اعلام خواهند کرد.

ایران و روسیه از زمان آغاز بحران سوریه با محکوم کردن حمایت چند کشور غربی و عربی از تروریست های تکفیری ضد سوری، خواستار حل مسالمت آمیز بحران سوریه بدون دخالت خارجی و همچنین پایان پشتیبانی از تروریست ها شده اند که با مخالفت آمریکا مواجه شده بود.

با گذشت بیش از چهار سال از این مخالفت ها، سرانجام آمریکا با اعلام رسمی پذیرش راهکار ایران و روسیه اعلام کرد که می خواهد با اولویت نابودی تروریست ها، با تهران و سوریه همکاری و مذاکره کند و بر خلاف قبل که تاکید می کرد حذف بشار اسد از قدرت پیش شرط هر گونه مذاکره ای است، خواست مردم سوریه و نتیجه نهایی مذاکرات طرف های سوری را در این زمینه تعیین کننده خواند.

معاون وزیر خارجه ایران دیروز که (دوشنبه) برای یک سفر دو روزه و مذاکره با مقامات وزارت خارجه ایران برای ادامه پیشبرد راهبرد مشترک تهران و مسکو برای حل مسالمت آمیز بحران های خاورمیانه بویژه سوریه و مبارزه جدی با گروه تروریستی تکفیری داعش وارد مسکو شد.
نظرات بینندگان