arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۷۱۰۵
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۶ - ۰۱ مهر ۱۳۹۴

نماینده مجلس: می توان با تصویب طرحی جداگانه ، منافذ احتمالی را در توافق بست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس با اشاره به اینکه این کمیسیون تا سه شنبه آینده باید نظر خود را به صحن علنی اعلام کند، گفت: در قالب طرحی قانونی و جداگانه و پس از اجازه اجرای برجام به دولت توسط مجلس، می توان منافذ احتمالی در این توافق را بست.

عباسعلی منصوری آرانی درباره گزارش نهایی بررسی کمیسیون ویژه برجام اظهار داشت: چند نظر وجود دارد؛ یکی اینکه گفته می شود اصل برجام در کمیسیون به رای گذاشته شود که شامل رد مطلق و دیگری قبول و تصویب است.

وی ادامه داد: براساس آیین نامه داخلی مجلس رد و یا تصویب برجام برعهده کمیسیون ویژه گذاشته نشده است بلکه باید گزارشی به صحن علنی برای قرائت و اطلاع نمایندگان ارایه شود و کلیت نمایندگان باید تصمیم بگیرند که بعد از قرائت گزارش چه اقدامی انجام شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: باید نمایندگان اظهار نظر کنند که آیا همین گزارش ارایه شده کافی است و یا نقاط و منفذهایی در برجام وجود دارد که از دید مذاکره کنندگان دور مانده و بر این اساس در گزارشی و یا طرحی جداگانه به دولت آن را اعلام کنند.
وی با بیان اینکه این راه و روشی معقول است، افزود: ممکن است برخی دوستان این روش را مشروط نامگذاری کنند که در نامگذاری حساسیت زیادی وجود ندارد.

رییس کمیته سیاسی کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس ادامه داد: هم اکنون اعضای کمیسیون برجام به این نتیجه رسیده اند که به نقطه رای گیری نرسیده ایم، چون که شاید در گزارشی که در حال نگارش است ، مسیر روشن شود.

وی با بیان اینکه احتمال رای گیری در کمیسیون برجام درباره برجام وجود دارد، خاطر نشان کرد: چون جزء وظایف کمیسیون برجام نیست که برجام را تصویب و یا رد کند، بلکه باید گزارش به صحن علنی برای دریافت نظر نمایندگان ارایه شود، اما نمایندگان عضو کمیسیون برجام ممکن است برداشت خود را بصورت داخلی بیان کنند که پس از اتمام بررسی و تحلیل ها به این نتیجه رسیدیم که برجام خوب یا بد است.

نماینده مردم کاشان در مجلس با بیان اینکه اگرچه ممکن است جو و غالب کمیسیون برجام بصورت فردی اینگونه بیان کنند که برجام خوب است، اظهار داشت: البته باید با موظف کردن دولت ، منافذ و خطوط قرمز اعلامی از طرف رهبر معظم انقلاب در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در برجام بسته شود تا آمریکا و غرب نتوانند از آن سوء استفاده کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال عدم رای گیری درباره برجام در کمیسیون ویژه وجود دارد، گفت: از روز اول تشکیل برجام قرار بر این بود که کمیته های تخصصی کمیسیون، مطالب خود را نگاشته و سپس در حصن کمیسیون قرائت و اجماعی شود و در ادامه نظرات کمیته ها جمع بندی شده و گزارش نهایی برمبنای آن تدوین شود.

منصوری آرانی اظهار داشت: روز شنبه گزارش کمیته های تخصصی به کمیسیون ارایه خواهد شد و پس از رای گیری درباره هر گزارش، گزارش نهایی تدوین و به هیات رییسه مجلس ارایه می شود.

وی با بیان اینکه کمیسیون ویژه برجام باید حداکثر یکشنبه و یا سه شنبه آینده نظر نهایی خود را به هیات رییسه مجلس تقدیم کند، خاطر نشان کرد: صحن مجلس قطعا برجام را تایید خواهد کرد و ضمن اجازه به دولت برای اجرای برجام، آن را موظف خواهد کرد که تایید مجلس را برای اجرای پروتکل الحاقی کسب کند.

نماینده مردم کاشان در مجلس گفت: نمایندگان باید ضمن اینکه به دولت اجازه اجرای برجام را می دهند به دنبال بستن منافذ احتمالی نیز باشند؛ پس در این شرایط باید در طرحی مجزا این موضوع را مدنظر قرار دهند.

وی با بیان اینکه دولت نیز از چنین طرحی استقبال خواهد کرد، اظهار داشت: نمایندگان هیچ خللی در اجرای برجام ایجاد نخواهند کرد، ولی برای اجرای برجام باید درهای بسیاری باز شود و اگر بدون صافی باشد احتمال رسوخ جاسوسان و دشمنان در آن بوجود می آید که وظیفه مجلس پالایش این منافذ است.

عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام تصریح کرد: مجلس فهم خود را از برجام اعلام خواهد کرد و خوب است که این فهم را در قالب یک طرح اعلام شود.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان