arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۷۱۵۱
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۲۳ - ۰۱ مهر ۱۳۹۴

۱۰۰ جرثقیل درحال کار در مسجدالحرام

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک پایگاه آمریکایی در مطلبی با اشاره به فاجعه اخیر در مکه و کشته و زخمی شدن حجاج نوشت: عربستان سعودی در حال تخریب و تهدید مقدس ترین شهر جهان اسلام است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در ادامه هشدارها درباره ساخت و سازهای گسترده در مسجدالحرام و تخریب اماکن مقدس مکه توسط عربستان سعودی، یک پایگاه آمریکایی این اقدامات را ناشی از ایدئولوژی سلفی و وهابیت دانست.

فارین پالیسی در مطلبی با عنوان «تخریب و نابودی مکه» تاکید کرد که ساخت و سازهای عربستان سعودی تهدیدی برای مقدس‌ترین شهر در جهان اسلام است.

در ابتدای این مطلب با اشاره به حادثه اخیر در مکه مکرمه آمده است: «حداقل 107 نفر کشته و بیش از 200 تن دیگر که اغلب آنها زائر بودند،‌ زخمی شدند».

نویسنده این مطلب می‌افزاید: «طی دو دهه گذشته و در حالی که تعداد زائران اعزامی به مکه برای مراسم سالیانه حج از 1.2 میلیون نفر در سال 1997 به 2.9 میلیون نفر در سال 2011 افزایش یافته، پادشاهی سعودی ماشین آلات سنگینی را برای ایجاد هتلهای جدید، راه‌ها و نیز گسترش دادن وسیع مجتمعهای وابسته به مسجد مستقر کرد».

در این مطلب آمده است: «تراژدی امسال حج سوالات و تردیدهای جدیدی درباره آمادگی مکه برای این حجم از زائران و نیز طرحهای کلان عربستان سعودی و هزینه‌های آن از هزینه‌های مادی،‌فرهنگی و اکنون تلفات انسانی آن ایجاد کرده است».

نویسنده با اشاره به ادامه ساخت و سازها در مکه مکرمه می‌افزاید: «به گفته منابع محلی، هم اکنون همچنان حدود 100 جرثقیل در راستای پروژه توسعه مسجداعظم(مسجدالحرام) را احاطه کرده‌اند و با وجود فاجعه اخیر جرثقیل‌ها پابرجا باقی ماندند».

در همین ارتباط «عرفان العلوی» مدیر بنیاد میراث اسلامی و یکی از منتقدان پروژه‌های ساخت و ساز در مکه مکرمه گفت: «جرثقیل‌ها همچنان آنجا هستند و جایی مستقر هستند. اگر هوا دوباره خراب و بد شود، ‌چه اتفاقی می‌افتد؟»

نویسنده مطلب فارین پالیسی با بیان آنکه پیش از فاجعه اخیر در مکه مکرمه، پیشتر هم سابقه فجایع برای حجاع وجود داشته، تصریح کرد: «در سالهای گذشته،‌ ازدحام و تجمع منجر به کشته شدن صدها زائر شد. ساخت و سازها با هر هدفی صورت گرفته در حدود 26 میلیارد دلار هزینه داشته که البته این رقم شامل 35 میلیارد دلار در بخش املاک و مستغلات نیست؛‌هزینه‎‌هایی که جنجال و حتی خشم بسیاری از مسلمانان در چهار گوشه جهان اسلام ایجاد کرده است».

در گزارش فارین پالیسی آمده است: «با وجود اقدامات و سرمایه‌گذاری‌های چندین میلیارد دلاری، خدمات‌ و سرویس‌دهی لازم در مکه به طرز خطرناکی نامناسب است. بخش فوریتهای پزشکی بیمارستان اجود در نزدیکی مسجدالحرام تنها 52 تخت دارد و 4 مایل دورتر از آن بیمارستان بزرگتر النور بانک خون ندارد. در آتش‌سوزی اخیر در یکی از مراکز ساخت و ساز، اداره آتش نشانی مکه مجبور شد از شهر طائف کمک بخواهد؛ شهری که بیش از یک ساعت دورتر از مکه قرار دارد. وقتی 2.5 میلیون نفر در شهر مقدس حضور می‌یابند، این تاسیسات به طرز شوکه‌کننده‌ای ناکافی هستند».

در ادامه این گزارش با اشاره به صدمات جبران ناپذیر فرهنگی و تاریخی پروژه‌های ساخت و ساز در مکه مکرمه، درباره نابودی اماکن مقدس و تاریخی که بسیاری از آنها نمایانگر زندگی پیامبر اسلام است، هشدار می‌دهد. نویسنده گزارش می‌گوید منزل یکی از همسران پیامبر اسلام که از اماکن مقدس اسلامی محسوب می‌شود،‌ اکنون تبدیل به سرویس بهداشتی عمومی شده است.

در ادامه این مطلب تصریح شد: «منتقدان می‌گویند این اقدامات وجه مشخصه ایدئولوژی سلفی وهابیگری که مورد تایید پادشاهی سعودی است، می‌باشد چرا که از منظر این ایدئولوژی  مظاهر تاریخی و فرهنگی، دروازه‌هایی برای گناه مرتبط شدن با الهیاتی غیر از خداوند است. راه حل تجویزی سلفیگری وهابی غالبا محو این مظاهر بوده است».

نویسنده تصریح می‌کند: «نشانه چنین تخریبی را می‌توان در ریشه‌های عربستان سعودی یافت: در دهه 1920 به محض کنترل مکه و مدینه، سعودیها آرامگاه قدیمی خانواده پیامبر را مسطح کردند و قبور و آثار باستانی را هدف قرار دادند».

وی با اشاره به شباهتهای تخریبهای سعودیها با تخریب‌های طالبان در افغانستان و همچنین داعش در سوریه و عراق ادامه می‌دهد: «اقدامات سعودی آنچه دینهای خارجی یا کافران خوانده می‌شود را هدف قرار نداده، بلکه آنها تاریخ اسلامی را هدف قرار داده‌اند».

نویسنده تصریح ‌می‌کند: «جرثقیل‌ها به اسم توسعه امنیت و رفاه زائرانی که شهر مقدس می‌آیند، سالها بر فراز مسجد اعظم(مسجدالحرام) قرار داشته‌اند اما اکنون در صدر لیست هزینه‌های مالی و فرهنگی خود،‌ جان انسان قرار گرفته است. چند روز پس از آنکه خادمان خونها را از کف مرمری مسجد پاک کردند، عربستان سعودی به ساخت و ساز و تخریب خود ادامه می‌دهد و زائران از خود می‌پرسند آیا زیارت امسال سرجای خود باقی خواهد ماند».

در پایان این مطلب با اشره به ساخت و سازهای گسترده در نزدیکی کعبه آمده است: «در سایه مراکز مجلل برج 1972 فوتی، کعبه مقدس‌ترین حرم اسلام شبیه به ریزه سنگی در یک بیابان سنگی حضور دارد».
نظرات بینندگان