arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۷۳۲۹
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۵ - ۰۳ مهر ۱۳۹۴

اعزام پرواز فوق‌العاده انتقال پیکر حجاج/ اعلام زمان احتمالی انتقال کشته شدگان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرپرست عملیات حج شرکت فرودگاه‌های کشور با بیان این‌که شرکت‌های هواپیمایی (هما) ایران و ماهان برای انتقال پیکر حجاج ایرانی به کشورمان در پی حادثه روز گذشته اعلام آمادگی کردند گفت: با توجه به انجام فرایند اداری و حقوقی شناسایی پیکر مرحومان، احتمالا پیکر حجاج با نخستین پرواز بازگشت از سرزمین وحی که روز دوشنبه ۶ مهرماه خواهد بود به کشورمان منتقل می‌شوند.

منوچهر سپاسی درباره آخرین وضعیت انتقال پیکر مرحومان حادثه مرگبار منا در روز عید سعید قربان اظهار کرد: تاکنون از سوی سازمان حج و زیارت برای انجام پرواز فوق العاده به منظور انتقال پیکر حجاج مرحوم شده موضوعی اعلام نشده است اما دو شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) و ماهان برای انجام این پرواز اعلام آمادگی کردند.

وی با اشاره به بی‌نظمی عربستان برای ساماندهی حادثه روز گذشته و پیکر مرحومان ادامه داد: انجام امور اداری و حقوقی برای شناسایی پیکر حجاج مرحوم شده دو تا سه روز به طول می‌انجامد که با توجه به انجام این فرایند احتمالا پیکر حجاج با نخستین پرواز بازگشت از سرزمین وحی که روز دوشنبه ۶ مهرماه خواهد بود به کشورمان منتقل می‌شوند.

سرپرست عملیات حج شرکت فرودگاه‌های کشور افزود: روز گذشته و بعد از وقوع این حادثه ستاد بحران وزارت امور خارجه متشکل از نمایندگان دستگاه‌های مختلف تشکیل شد که در این جلسه مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما نیز حضور داشت و آمادگی خود را برای اعزام پرواز برای انتقال پیکر حجاج مرحوم شده اعلام کرد.

سپاسی در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای امدادی برای کمک به حادثه دیدگان این حادثه به عربستان سعودی اعزام می‌شوند یا خیر افزود: طبق اعلام رئیس سازمان حج و زیارت کمیته‌های مربوطه در عربستان برای درمان حادثه دیدگان و جستجوی مفقودین تشکیل شده است.

سرپرست عملیات حج شرکت فرودگاه‌های کشور ضمن تسلیت به خانواده‌های جان باختگان حادثه روز گذشته از خداوند برای بازماندگان این حادثه طلب صبر و مغفرت کرد.

بر اساس این گزارش روز گذشته همزمان با عید سعید قربان و انجام اعمال مناسک حج به دنبال بی تدبیری مسئولان عربستانی و به دلیل ازدحام زیاد جمعیت در مسیرهای منتهی به رمی جمرات بالغ بر ۳ هزار و ۵۰۰ زائر ایرانی و خارجی (تا این لحظه) کشته و زخمی شدند که تعداد کشته شدگان ایرانی تاکنون ۱۳۱ زائر بوده است.
نظرات بینندگان