arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۷۳۴۰
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۸ - ۰۳ مهر ۱۳۹۴

اعتراض مقام دینی ترکیه به آل سعود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس امور دینی ترکیه در واکنش به فاجعه منا، از نحوه مدیریت حج انتقاد کرد و خواستار تشکیل نشست جهانی برای تأمین امنیت امور حج شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در ادامه واکنش‌ها نسبت به فاجعه منا که با تلاش مسئولان سعودی در جهت رفع مسئولیت از خود همراه شده است؛ به نوشته خبرگزاری تی آر تی  ترکیه، «محمد کورماز»، مسئول امور دینی این کشور، در واکنش به این حادثه اعلام کرد: مشکل واضحی درباره اداره حج وجود دارد و به اعتقاد ما باید نشست بین‌المللی برای بحث در مورد تأمین امنیت مراسم حج برگزار تشکیل شود.

این اظهار نظر مقام ترکیه، در حالی صورت گرفته است که مقامات و رسانه‌های جریان سعودی، سعی دارند حجاج را عامل این فاجعه معرفی کنند تا حیثیت آل سعود در پرده‌داری از کعبه زیر سؤال نرود.

بنا به این گزارش، پس از اینکه «مجتهد» افشار گر  معروف سعودی، توئیت خبرگزاری تی آر تی ترکیه در مورد صحبت‌های «محمد کورماز» را باز نشر کرد، این خبرگزاری مجبور شد تا صحبت‌های این مقام دینی ترکیه را از توییر خود حذف کند و «محمد کورماز» نیز تحت فشارها مجبور شد تا به توضیح موضع خود بپردازد و در اظهار نظری کوتاه به خبرگزاری تی آر تی گفته است که منظور من، بی کفایتی حکومت عربستان نبود بلکه منظور این بود که مشکل در گروه بندی حجاج بوده است.

پس از حذف صحبت‌های «محمد کورماز» از صفحه تویتر خبرگزاری تی آر تی، «مجتهد» نیز به این موضوع واکنش نشان داده و نوشته است که صحبت‌های رئیس امور دینی ترکیه، برای آل سعود گران تمام شده است و دیگر جهان اسلام اعتمادی به توانایی آل سعود برای اداره حج ندارد.
نظرات بینندگان