arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۷۴۱۶
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۱ - ۰۴ مهر ۱۳۹۴

جنتی: «جریان نفوذی» در رسانه‌‌ ها وجود ندارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گقت: اینکه این تصور ایجاد شود که بخش عمده عناصر فعال در رسانه‌های داخلی به خارج از کشور متصل هستند، چنین نیست و آنها که ادعا می‌کنند باید آن را اثبات کنند.

به گزارش خانه ملت،‌ علی جنتی درباره تذکر کتبی تعدادی از نمایندگان مبنی بر وجود جریان چند صد نفری نفوذی سرویس‌های جاسوسی غربی در روزنامه و رسانه‌های زنجیره‌ای، اظهار داشت: کسانی که چنین ادعایی دارند باید وجود آن را ثابت کنند؛ زیرا وزارت ارشاد بر مبنای چیزی قضاوت می کند که بر اساس قانون برعهده هیئت نظارت بر مطبوعات گذاشته شده است. به این معنا که مطالب سایت ها، نشریات و روزنامه ها ارزیابی می‌شود و در صورت تخلف، مورد برخورد قرار می‌گیرد و مصادیق آن هم در قانون مشخص شده و مواردی همچون توهین به مقدسات، مطالب الحادی، موارد مبتذل و نافی عفت عمومی و غیره را شامل می شود.

وی افزود: اینکه پشت صحنه چیست و آیا کسی از طریق فضای رسانه ای به دنبال براندازی نظام است یا خیر، وزارت ارشاد اطلاعی ندارد و پشت پرده این قضایا را نمی بینید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: به هر حال عوامل نفوذی ممکن است در همه بخش‌های کشور وجود داشته باشد، اعم از دستگاههای دولتی یا بخش خصوصی. حتی ممکن است در رسانه ها هم افرادی فعالیت کنند که به نوعی دل در هوای خارج داشته باشند یا ارتباطاتی با خارج از کشور برقرار کنند یا بخواهند بعضی مقاصد کسانی را که بدخواه ایران هستند و در خارج از کشور زندگی می کنند، عملیاتی کنند.

جنتی ادامه داد: اما اینکه چنین نکته ای به صورتی اینچنین پررنگ، از سوی عده‌ای مطرح و این تصور ایجاد شود که بخش عمده عناصر فعال در رسانه‌های داخلی به خارج از کشور متصل هستند، چنین نیست و آنها که ادعا می‌کنند باید آن را اثبات کنند.

وی درباره اسامی برخی از کشورها همچون انگلیس، نروژ و هلند که در تذکر این عده از نمایندگان آورده شده، گفت: افرادی در گذشته به صورت خبرنگار، نویسنده یا روزنامه نگار در فضای رسانه ای کشور فعال بوده‌اند که امروز در خارج از کشور و در شبکه‌هایی مثل BBCو VOAیا دیگر شبکه‌های فارسی زبان فعالیت می‌کنند و ما منکر وابستگی آنها نیستیم زیرا حداقل برای ارتزاق خودشان ناچار به این کار هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: هیچ نمی‌شود منکر این امر شد که رسانه‌ای های خارج نشین با برخی عناصر، روزنامه نگاران یا اصحاب رسانه داخلی ارتباط داشته باشند یا به آنها خط بدهند ولی اینکه در حد جریان معرفی شود، اینگونه نیست و من چنین چیزی را نمی بینم.

گفتنی است 12 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تذکری خطاب به حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات و علی جنتی وزیر ارشاد اسلامی بر لزوم مقابله جدی با جریان صدها نفری نفوذی سرویس‌های جاسوسی غربی در روزنامه‌ها و رسانه‌های زنجیره‌ای تاکید کردند.


نظرات بینندگان