arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۷۴۸۷
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۲۰ - ۰۴ مهر ۱۳۹۴

ظریف: به همتای آمریکایی درباره سخنان ضد برجام تذکر خواهم داد

وزیر امور خارجه ایران پیش از دیدار با همتای آمریکایی خود در نیویورک گفت: درباره حرف ها و اظهاراتی که از برخی از مقامات آمریکایی شنیده شده است که از دید ما با روح و نص برجام سازگاری ندارد، تذکر خواهم داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محمد جواد ظریف در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر در نیویورک به دیدار جمعه شب خود با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی اشاره کرد و گفت: آنچه که از خانم موگرینی شنیدم، تعهد کامل اتحادیه اروپا به اجرای کامل و دقیق برجام و اهمیتی است که آنها به این موضوع در همه ابعاد می دهند.

وی رفع تحریم ها و همکاری های اقتصادی و بانکی را محور دیگر این دیدار خواند و گفت: ضرورت اینکه از هم اکنون برای جزئیات اجرایی همکاری کنیم نیز در این دیدار مطرح و اعلام آمادگی شد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از آغاز نشست های کارشناسی اجرای برجام در نیویورک خبر داد و گفت: همکاران من دیروز نخستین جلسه را داشتند و ما در طول این هفته نیز جلسات فنی را نیز علاوه بر جلسات سیاسی خواهیم داشت.
وی نحوه رفع تحریم ها، بازسازی راکتور تحقیقاتی اراک و دیگر موضوعات فنی اجرایی را از جمله محورهای نشست های این هفته خواند و درباره دیدارش با همتای آمریکایی خود گفت: ضمن تاکید بر ضرورت احترام به تعهدات بین المللی دولت آمریکا، در دیدار امروز خود با جان کری، درباره حرف ها و اظهاراتی که از برخی از مقامات آمریکایی شنیده شده است که از دید ما با روح و نص برجام سازگاری ندارد، تذکر خواهم داد.
ظریف در پایان تاکید کرد: معتقدیم منافع همه در این است که برجام با جدیت به انجام برسد و یک بار نشان دهیم که از طریق دیپلماسی معضلات بین المللی قابل حل و فصل است.

دولت عربستان سعودي بايد مسئوليت فاجعه منا را بر عهده گيرد 

وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد حج امسال پر فاجعه بود و دولت عربستان باید مسئولیت این امر را به عهده گیرد.
محمد جواد ظریف در مصاحبه با واحد مرکزی خبر در نیویورک ضمن تسلیت به بازماندگان حادثه منا در عربستان گفت: ازابتدای وقوع این فاجعه در ستادهایی که در عربستان داریم و نیز در وزارت امور خارجه ستاد ویژه ای تشکیل شد و من از همان ابتدا در جریان قرار گرفته و موضوع را دنبال کردم.
وی افزود: در دیدارهای مختلفی که در نیویورک داشتم، به ویژه دیداری که با قائم مقام دبیرکل سازمان ملل متحد و وزیر امور خارجه مصر و با سایر وزرای خارجه داشتم، ضرورت همکاری دولت سعودی را با همکاران ما برای شناسایی قربانیان و مداوای مجروحان و نیز شناسایی مفقودان دنبال کردیم.
وزیر امور خارجه پیگیری آخرین وضعیت حجاج ایرانی در عربستان را اولویت این وزارتخانه خواند و گفت: ما ده ها هزار حاجی در عربستان داریم که سلامتی، حرمت و امنیت آنها برای ما مهمترین دغدغه است.
وی افزود: همکارانم در وزارت خارجه به عنوان رابط با دستگاه سیاست خارجی دولت عربستان برای پیگیری وضعیت زائران ایرانی در حال رایزنی دائم هستند و بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت نیز مسئولیت مستقیم این کار را بر عهده دارند. 
ظریف با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه در حال اعزام هیئتی ویژه به عربستان است، گفت: از دیروز با مقامات سعودی در نیویورک چند بار تماس گرفته ایم ولی متاسفانه موفق نشدیم هماهنگی جدی با سعودی های مقیم در نیویورک انجام دهیم.
وی افزود: همین امروز بار دیگر معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه که مسئول ستاد ویژه این وزارتخانه برای این حادثه است، کاردار سعودی را احضار و در این زمینه با او صحبت کرد .
وی تاکید کرد همکاران من در مکه، منا و ریاض هم در حال پیگیری موضوع هستند که بتوانیم در این زمینه خدمت رسانی و انجام وظیفه کنیم .
وزیر امور خارجه کشورمان درباره پیگیری های حقوقی و بین المللی این حادثه نیز گفت: پیگیری ها ادامه دارد، بسیاری از کشورها نگران این وضعیت هستند، به ویژه امسال که سال پر فاجعه ای بوده است و دولت عربستان سعودی باید مسئولیت این امر را به عهده گیرد.
وی افزود: کارگزاران اجرایی حج عربستان که در این زمینه قصور داشتند یا مرتکب اشتباهات بسیار فجیعی شدند باید مورد پیگیری قرار گیرند و این موضوع را ما با سایر کشورها مطرح می کنیم.
ظریف اجلاس وزیران خارجه سازمان همکاری های اسلامی را از جمله این موارد خواند و گفت: در حاشیه اجلاس مجمع عمومی امسال مانند هر سال اجلاس وزیران خارجه سازمان همکاری های اسلامی خواهد بود و با آنها هم موضوع را پیگیری خواهیم کرد .
نظرات بینندگان