arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۷۶۹۹
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۱ - ۰۶ مهر ۱۳۹۴

انتقال پیکر 130 جان‌باخته از ظهر سه‌شنبه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون کنسولی وزیر امورخارجه گفت: پیکر 130 نفر از جان باختگان مصیبت بار منا از ظهر سه‌شنبه به کشور منتقل می‌شود.

حسن قشقاوی با بیان اینکه روند همکاری دولت عربستان با مقامات ایرانی به منظور رسیدگی به حال مصدومان و انتقال جان باختگان حادثه منا بهتر شده افزود: تشریفات انتقال 130 نفر از جان باختگان حادثه منا به داخل کشور صورت گرفته است.

وی گفت: در چهار نقطه مکه آلبوم های عکسی تهیه شده و خانواده ها می توانند برای شناسایی بستگان خود به آن مراجعه کنند.

قشقاوی که در برنامه تیتر شبکه خبر سخن می‌گفت، افزود: هیئت هایی از سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری هم مرتب به بیمارستان‌ها سرکشی می کنند تا مصدومان و حجاج ایرانی را شناسایی کنند.

وی گفت: امیدواریم روند انتقال جان‌باختگان و مداوای مصدومان سرعت بیشتری یابد.

معاون کنسولی وزیر امورخارجه افزود: ویزای سفر وزیر بهداشت و آقای ضیائی رئیس هلال احمر صادر شده است و امیدواریم ویزای هیئت کنسولی نیز به زودی برای پیگیری امور صادر شود.

قشقاوی گفت: همه تلاش ما از سفر هیئت های ایرانی به عربستان، یاری رساندن به نیروهای عربستانی است و از طرفی کمک کردن به نیروهای امدادی و ستادی ایرانی تا بتوانند خدمات بهتری را به حجاج داشته باشند.

وی افزود: هیئت اول متشکل از آقای هاشمی وزیر بهداشت و همراهانشان روز دوشنبه به سوی عربستان عزیمت می کنند؛ مگر مسئله غیرمترقبه ای پیش بیاید.

قشقاوی گفت: هنوز ویزایی برای آقای جنتی وزیر ارشاد و بنده از وزارت خارجه صادر نشده است.

وی افزود: حضور رئیس جمهور در نیویورک و دیدارهایی که با مقامات داشت در تسهیل روند همکاری ها مؤثر بود.

معاون کنسولی وزیر امورخارجه با اشاره به اظهارات وزیر امورخارجه عربستان گفت: وی عنوان نکرده که شخصیت سیاسی برای پیگیری امور در عربستان حاضر نشود بلکه خواسته است با موضوع برخورد سیاسی نشود که ما نیز در مقابل پاسخ دادیم حضور هیئت های ایرانی در عربستان وظیفه انسانی است و آنها به دنبال امدادرسانی به حجاج کشورشان هستند.

قشقاوی افزود: همه جوامع انسانی چنین اعمال انسان دوستانه‌ای را انجام می دهند حتی غیر مسلمانها از کمک به همنوعان دریغ نمی‌کنند.

وی با اشاره به آمار گسترده مجروحان این حادثه گفت: این حادثه در مجموع بیش از 5 تا 6 هزار نفر جان باخته و مصدوم دارد اما نمی‌دانیم چرا عربستان اصرار دارد آمار جان باختگان را 717 نفر اعلام کند.

قشقاوی افزود: پیکر جان‌باختگان حادثه باید هر چه سریعتر بازگردد و مصدومان هم باید درمان شوند، اینها الفبای اصول انسانی است و دولت عربستان نیز بابت این حادثه باید عذرخواهی کند و این امر بدیهی، متداول و غیرسیاسی است.

وی در ادامه با اشاره به روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان گفت: کشورها در چنین شرایطی ترجیح می دهند امور در چارچوب روابط دیپلماتیک و دوجانبه حل شود به ویژه آنکه ما با کشور عربستان معاهداتی نیز داریم.

معاون کنسولی وزیر امورخارجه افزود: نخستین معاهده میان دو کشور مربوط به سال 1308 هجری شمسی است که دو کشور عهدنامه مودت را امضا کردند و برخی مفاد آن راجع به حفظ جان حجاج است، همچنین در سال 1346 میان دو کشور موافقتنامه فرهنگی امضا شده که در آن به مسائل مربوط به امور زائران اشاره شده و در 15 سال اخیر نیز یادداشت تفاهم امنیتی امضا شده، علاوه بر اینها پروتکل هایی میان دو کشور وجود دارد.

قشقاوی گفت: بر این اساس ایران می تواند در مورد حوادث اخیر در محاکم عربستان اقامه دعوا کند که در این شرایط یا ایران ادله طرف عربستانی را می پذیرد و یا ادعای خود را به محاکم بین المللی ارجاع می دهد.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت سازمان همکاری های اسلامی افزود: مقر این سازمان در عربستان است و تحت نفوذ این کشور، از طرفی باید دید 18 کشوری که در این حادثه تلفاتی داشتند چقدر وارد میدان می شوند.

قشقاوی با بیان اینکه اجلاس وزرای کشورهای اسلامی در پیش است گفت: این اجلاس فرصت خوبی است که وزیر امورخارجه می تواند از آن استفاده کند.

وی افزود: رئیس جمهور در سفر خود با آقای بان کی مون موضوع را مطرح کرده و غیر از آن حتماً از ظرفیت های آتی استفاده خواهد شد ضمن آنکه وزارت خارجه دستورالعملی به رؤسای نمایندگی ها داشته تا سفیران کشورمان رایزنی هایی را با مقامات کشورها در رابطه با این حادثه مصیبت بار داشته باشند.

معاون کنسولی وزیر امورخارجه گفت: موضوع مدیریت حج بحث وزارت خارجه نیست و این امر با توجه به آن که امری مذهبی است متولیان خاص خود را دارد.

قشقاوی افزود: ما وظایف سیاسی و دیپلماتیک را در دستور کار خود قرار می دهیم و با توجه به عمق فاجعه از مردم تشکر می کنیم.

وی گفت: هم اکنون اولویت ما بازگشت جان باختگان، مداوای مصدومان و همچنین بازگشت بیش از 60 هزار حاجی است که در عربستان حضور دارند و ما هر چقدر هوشمندانه تر عمل کنیم این جریان بهتر مدیریت می شود.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان