arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۷۷۳۴
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۴ - ۰۶ مهر ۱۳۹۴

از الفاظ رکیک برای مردم عربستان استفاده نکنیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

احسان کرمی که مدت‌ها از تلویزیون دور بود، با تاکشوی جدید شبکه سه سیما با عنوان «امضا» به تلویزیون بازگشت.

این مجری تلویزیون و گوینده رادیو درباره‌ی تاکشوی «امضا» که به تهیه‌کنندگی محمد صراف ساخته می‌شود و به‌زودی قرار است از شبکه سه سیما به روی آنتن برود، گفت: این برنامه یک تاکشوی شبانه است که با چهره‌های مختلف در حوزه‌های گوناگون از جمله فرهنگی‌، هنری‌، سیاسی‌، موسیقی‌، تئاتر، سینما و علمی گفت‌وگو خواهد داشت.

در تیزر برنامه «امضا» که پخش آن از شامگاه پنجم مهر ماه در تلویزیون آغاز شد، احسان کرمی با چهره‌ای متفاوت از گذشته دیده شد.

او درباره دلایل این تغییر چهره‌ به ایسنا گفت: تغییر چهره من به دلیل حضورم در سریال «عالیجناب» سام قریبیان است و قرار است چند ماهی به این شکل باشم.

برنامه گفتگو محور «امضا» با دعوت از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، علمی، ورزشی و دولتمردان جمهوری اسلامی با موضوع بررسی تاریخ معاصر در 52 قسمت 70 دقیقه‌ای تهیه شده است.

احسان کرمی که پیش از این پیشنهاد اجرا در برنامه سینمایی «هفت» را داشته است‌، درباره تغییر مجری این برنامه نیز توضیح داد: به دلیل سفری که پیش‌رو داشتم نمی‌توانستم برنامه را اجرا کنم. حضورم در برنامه هفت قطعی شده بود اما به دلیل اینکه دو ماه نبودم عملا خیلی هم درست نبود تهیه‌کننده به جای من مجری دیگری انتخاب نکند.

این مجری تلویزیون وگوینده رادیو در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود درباره فاجعه منا و جان باختگان حجاج ایرانی نیز گفت: در این که فاجعه‌ای بسیار غمبار شکل گرفته است و قطعا به بی‌کفایت برگزارکنندگان برمی‌گردد، شکی نیست. اما عده‌ای هم منتظر هستند از این آب گل‌آلود ماهی بگیرند و بین مذاهب مختلف تفرقه بندازند.

او در ادامه اظهار کرد: خیلی‌ها به دنبال این هستند که حج واجب تعلیق شود و این حادثه بزرگتری از فاجعه مناست.

کرمی سپس گفت: واقعیت این است که باید همه توانمان را بگذاریم و حج واجب سال آینده را پر صلابت‌تر از گذشته برگزار و حق مسلمانان را طلب کنیم؛ چه معنی دارد که کشوری تا این اندازه بی‌عرضه باشد و منجر به کشته شدن بسیاری از حاجیان شود و بعد بگوید قضا و قدر بوده است! اگر برای آنها در کشورمان این اتفاق می‌افتاد، اینطور رفتار می‌کردند؟

او سپس با بیان اینکه نباید نگاه مردم و مسلمانان را نسبت به هم سیاسی کرد، اظهار کرد: این مساله ای است که دولت عربستان به وجود آورده و ما هم از دولت خودمان انتظار داریم که به شدت برخورد کند.

او سپس با یادآوری اینکه نباید در شبکه‌های اجتماعی الفاظ رکیک و زشت را به مردم آنها نسبت دهیم، در این زمینه مطرح کرد: نباید در فضای مجازی مردمان دیگر را اینچنین با زشت‌ترین کلمات نسبت دهیم. حتی اگر آنها این کار را با ما کنند به دلیل اینکه ما مردم مسلمان ایران دارای تمدن بزرگ ایرانی هستیم، در جایگاه ما نیست که با این الفاظ با آنها برخورد کنیم.

کرمی سپس اظهار کرد: فاجعه منا قطعا بعد سیاسی دارد و وظیفه دولت ایران است که آن را پیگیری کند. اینکه مردمان دو کشور مسلمان را نسبت به هم بشورانیم اتفاق نامبارکی به این دلیل است که میلیون‌ها انسان مسلمان نسبت به میلیون‌ها مسلمان دیگر بدبین می‌شوند. معتقدم باید اعتراض کنیم اما با مردمان مذاهب دیگر درگیر و تفرقه نداشته باشیم و همچنین سال آینده حج را باشکوه‌تر از امسال برگزار کنیم تا پاسخی برای آنهایی باشد که به هدفشان نرسد.

احسان کرمی در پایان گفت‌وگوی خود درباره عملکرد رسانه‌های کشورمان در قبال فاجعه منا و اینکه علاوه بر اطلاع‌رسانی دقیق باید آرامش بخشی در جامعه را هم لحاظ کنند، گفت، امیدوارم رسانه‌های ما احساسی عمل نکرده باشند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان