arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۸۱۷۸
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۰ - ۱۰ مهر ۱۳۹۴

کری و لاوروف دربارۀ ایجاد "سوریه دموکراتیک و سکولار" توافق کردند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزرای خارجه آمریکا و روسیه در کنفرانس خبری مشترکی اعلام کردند که بر سر شکل گیری یک "سوریه متحد، دموکراتیک و سکولار" به توافق رسیده‌اند.
در این کنفرانس خبری که پس از نشست سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و جان کری، همتای آمریکایی وی برگزار شد، طرفین تاکید کردند که بر حل سیاسی بحران سوریه پایبند هستند و نشست آنها برای پیگیری مسائلی بوده که اخیرا روسای جمهور دو کشور بر سر آن به اجماع رسیده بودند.

لاوروف گفت: من در گذشته با جان کری تماس‌هایی داشته ام و درباره سوریه گفتگو کرده‌ایم. ما همچون همیشه آماده‌ایم به تماس های خود ادامه دهیم.

جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت: در دیداری که میان ما صورت گرفت هر دو بر این مساله اتفاق نظر داشتیم که این دیدار دیداری سازنده بود. من بارها اشاره کرده‌ام که برخی مسائل موجب نگرانی ما شده است. در نشست شورای امنیت نیز من به این نگرانی ها اشاره کردم. از مسائلی که موجب نگرانی ماست ماهیت مواضعی است که در سوریه هدف قرار می‌گیرد. همچنین شما می توانید از هدف قرار دادن داعش سخن بگویید اما ما چنین چیزی را مشاهده نکرده‌ایم.

کری ادامه داد: همچنان که لاوروف به شما گفت ما بر لزوم تماس میان نهادهای نظامی دو کشور آن هم در اسرع وقت توافق کرده‌ایم شاید این تماس همین فردا حاصل شود، تا از درگیری میان نیروهای ما و نیروهای روس اجتناب صورت گیرد. دیگر اینکه ما به بحث و بررسی درباره راه های مختلف تعامل با بحران سوریه پرداختیم.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: گزینه های متعددی برای تعامل با بحران سوریه وجود دارد که ما توافق کردیم درباره آن ها بیشتر به بحث و گفتگو بپردازیم. من این گزینه ها را با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در میان می گذارم و سرگی لاوروف نیز این گزینه ها را با تیمش و با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در میان خواهد گذاشت و پس از آن ما این مسائل را دنبال می کنیم زیرا ما بر لزوم یافتن راه حلی برای بحران سوریه توافق کرده‌ایم. ما توافق کرده‌ایم جلوی وخیم تر شدن بحران سوریه را بگیریم.

کری گفت: با وزیر خارجه روسیه به این مساله رسیدیم که تا کنون در خصوص برخی از جوانب مهم و تعیین کننده راه حل بحران سوریه توافق نظر نداریم اما می توانیم گام هایی برداریم که چه بسا به ما کمک کند که سریع تر به راه حل دست پیدا کنیم. این گام ها نیازمند بحث و بررسی بیشتر است. باید برای مساله پناهجویان چاره‌ای اندیشید و با تاثیر آن بر منطقه و اروپا مقابله کرد. ما همچنین درک می کنیم که وحدت سوریه باید باقی بماند. این کشور باید یک کشور یکپارچه و سکولار باقی بماند. سوریه باید یک کشور دموکراتیک باشد. از این رو ما به تماس های خود ادامه می دهیم.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان